مرکز پایان نامه - پروژ های دانشجویی ... - پروژ دانشجویی

درباره من
ذکر ایام هفته
شنبه یارب العالمین
یکشنبه یاذالجلال والاکرام
دوشنبه یاقاضی الحاجات
سه شنبه یاارحم الراحمین
چهارشنبه یاحی یاقیوم
پنج شنبه لااله الاالله الملک الحق المبین
جمعه اللهم صل علی محمدوال محمدوعجل فرجهم
هر ذکر در هر روز صد مرتبه

موضوعات
نويسنده :بهزاد
تاريخ: پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ ساعت: 9:29

تعداد صفحات ۱۰۴

قیمت ۲۰۸۰۰ تومان

aبخش اول

نظام کیفری ایران باستان

سومر

مصر

هخامنشی:

وقوع جرم و مجازات در قانون هخامنشیان

نظم و امنیت همگانی- مسائل سیاسی و نظامی.

اشکانیان

ساسانیان

سازمان قضایی دوران ساسانی

بخش دوم

«دادرسی در اسلام»

اصطلاح قضا:

مراتب ولایت

مستحبات و مکرومات دادرسی:

آداب مکروحه

بخش سوم

«دعوی»

تعریف دعوی

تعریف مدعی از مدعی علیه.

مقررات مربوطه به مدعی علیه:

۲-انکار:

۳- سکوت مدعی علیه:

طرق حکومت:

«هدف حقوق»

معانی حقوق:

حقوق فطری و طبیعی

الف) حقوق علم است یا هنر:

علم حقوق و فن حقوق

شاخه های علم حقوق

حقوق خصوصی

حقوق عمومی:

حقوق بین المللی:

حقوق و دولت:

(نقش حقوق در دولت)

دلایل الزامی بودن حقوق:

بخش پنجم

مؤجر و مستأجر

تصرف عدوانی

چه زمانی مستاجر تصرف عدوانی کرده

بخش مالی قراردادها (موجر و مستاجر)

فسح معامله

الف) خسارات ناشی از عدم انجام تعهد:

ج)انقضاء موعد

وقوع ضرر و توجه آن به متعهدله:

جبران خسارت منوط به قرارداد یا عرف یا قانون لازم باشد.

وجه التزام:

شرط عدم مسئولیت:

بخش هفتم

«سند»

انواع سند

«روش محاسبه خسارات تأخیر تآدیه»

الف) عنوان قرارداد

ج) تأثیر عنوان قرارداد در نوع آن

د) استفاده از عناوین کلی در قراردادها

ه) توصیف طرف قرارداد

ذ) موضوع قرارداد

«وکالت»

شرط و توضیحات در قرارداد:

د) خسارات ناشی از عدم انجام تعهد

«فورس ماژور»

نحوه جبران خسارت (اموری که در قرارداد باید به آن توجه کرد)

«نحوة تنظیم تضمین ها و انواع آن»

روش حل اختلاف (داوری)

«قراداد کار موقت»

بخش دهم

قوانین و لوایح مصوب ق. م

قوانین و لوایح مصوب ق. م

منابع

تعهد نامه

احتراماً با هماهنگی لازم با اداره بازرگانی شهرستان (واحد صنفی) و اتحادیه مشاورین (             )جهت ارتقاء سطح علمی مدیران محترم املاک در موضوع گرایش قضایی در امور محوله تصمیم به تشکیل کلاسهای مذکور را دارد لذا متعهدله با تنفیذ اختیارات لازم اقدام به امضاء تعهد نامه زیر را می‏نمایم.

تعهد نامه

اینجانب   فرزند   شماره شناسنامه  تاریخ تولد

مدیر مشاور املاک   با کد   آدرس

اختیار لازم را در موضوع به ریاست محترم اتحادیه شهر نظرآباد واگذار می نمایم.

الف) تنظیم زمان  مکان کلاسها با تنفیذ اختیار به ریاست محترم اتحادیه واگذار گردید.

ب) چنانچه متعهدله حد نصاب نمره در امتحانات و حضور فیزیکی در کلاسها پیدا نکرد کلیه هزینه های مذکور را مجدداً از پرداخت نمایم.

والسلام امضاء متعهدله

ریاست اتحادیه شهر نظر آباد حسن توده

بسم الله الرحمن الرحیم

هدیه به مادرم

مقدمه:

   انسان موجودی سعادت خواه و سعادت جو و فطرت و سرشت آدمی به سوی خوبی و خوهبت الهی استوار است حیات و ممات در پیش روی انسان ها باعث گردیده که بشر برای تکامل کوششی کند تا حقیقت را دریابد و لذا در نیل انجام این هدف ها انسان در تکاپوی علوم فکری و  علوم معرفتی هستند حصول به علوم و کشف معلومات بی ارتباط با حقوق مردم نیست و تامین مصالح حقوق عمومی التفات کوچک و معقول از خواسته های موجه اجتماعی خواهد بود. لذا آشنائی با واژه و مفهوم قانون و مقررات حاکم بر روابط بنگاه ها ما را آشنا با     حقوق شهروندان خواهد نمود. که در این راستا خداوند را سپاس می گوییم که توفیق و عنایت عطا نمود که با تألیف این جزوه خدمتی کوچک به همنوعانم نماییم تا این مردم صاحب عزت و کرامت آشنائی کوچکی برای جلوگیری از هرج و مرج اجتماعی و گرفتن داد خود از ظالم و تحکیم  خود بردارند و آ‎شنایی اجمالی برای این قشر زحمت کش برداشته شود.

«آب دریا را اگر نتوان کشید

    پس به قدر قشنگی باید چشید»

              من الله التوفیق

            مولف مسلم رجبی

                           ۱/۲/۸۲

 بخش اول

نظام کیفری ایران باستانی

سومر

مصر

آشور

قانون حمورایی

 هخامنشی وقوع جرم و مجازات  نظم و امنیت همگانی

اشکانیان

سامانیان سازمان قضایی

نظام کیفری ایران باستان

سومر

  حدود ۷ هزار سال پیش در جنوب بین النهرین کشوری بود به نام سومرا که از سرزمین هایی دیگر مهاجرت کردند و میان دو رودخانه دجله و فرات کوچ کردند و ساکن شدند. معمولا کاهنان معابد محامه و داوری می کردند. و برای دادگاه های عالی قضات متخصص انتخاب می کردند.

تشکیلات: در تشکیلات سیاسی مذهبی سومر پانه سی امور شهر ما را هدایت می کردند و پاناسی بزرگ پادشاه شهر بود و قانون برای مردم وضع می کرد و رسیدگی به امور مردم در سایه قوانین را پادشاه انجام می داد.

در قوانین سومری ها نحوه انعقاد قرارداد- عقود و مختلف خرید و فروش- وصیت قبول فرزند در قانون پیش بینی شده بود.

مصر

تمدن مصر دارای قدمتی برابر با تمدن سومر بود مصریان قوانین مختلفی داشتند قضات از طرف فراعنه به دادرسی رفع مظالم می پرداختند. ترازوی عدالت یادگار شیوه حقوقی مصریان است. قضات مصر حکم خود را به نام خداوند عدالت صادر می کردند. در مصر ویل دورانت می گویند که در سلسله پنجم قانون مفصلی برای مالکیت خصوصی و تقسیم ارث تنظیم شده است. قدیمیترین سند قانونی جهانی در موزه بریتانیا نگهداری می شود. که اظهارنامه‌ای از ارث به محکمه تسلیم شده است. در قوانی جزای سوگند دروغ گشتن بود که از محکمه محلی شروع می شد به «طیوه» یا شمس پایان می یافت زدن با چوب رایج بود. دست یا پا و گوش و بینی تباهکار بریده می شد. سر بریدن و به چیمار میخ و سوزاندن کیفر می دادند سخت ترین نوع شکنجه زنده مومیایی کردن بود یا بدن تباهکار با نترون سوزانده می شد فرعون شخصا عنوان دیوان عالی کشور را به عهده داشت.

آشور

   قوانین و مقررات در آشور سخت تر از بابل بود. زن در این سرزمین پست بود بریدن گوش، بینی، شلاق زدن شکم بریدن، زهر خوراندن و سوزاندن پسر یا دختر کناهکار در قربانگاه معبد عادی بود.

قانون حمورابی

قدیمی ترین قانون مه معدنی که تمدن بشر سراغ دارد قانون حمورابی است. اعتبار این حکومت در بابل بوده این قانون در سنگی به ارتفاع ۴۵/۲ متر منظم و زیبا نوشته شده است. قانون بر ۲۸۲ ماده و یک مقدمه نوشته شده بود.

در این قانون اصل قصاص به مثل بود. اگر شخصی از طبقه اشراف جرمی انجام می داد حکمش سنگین تر بود. اگر کسی پدر خود را می زد او دست او را قطع می کردند. نوح اجناس از طرف دولت تعیین می شد. مردم در قوانین که مستقیم از طرف پادشاه انتخاب می شاد. کوروش درباره عدالت می گوید: عدالت آن است که به مقتضی قانون و حق باشد. و هرچه از راه حق مصرف شود ستم و بی عدالتی است و قاضی عادل آن است که به اعتبار قانون و مطابق حق باشد.

  داریوش می گوید من بزرگترین داور دنیا هستم. و بالاترین وظیفه فرد را رعایت عدالت می دانم. در این دوره انجام امور به بد و خوب با هم به مقایسه کشیده می شود و حکم داده می شد. حکم دست پادشاه بود. می توانست عفو یا مجازات نماید در زمان هخامنشینان تاریخ برای محاکمه گذاشته می شد. حمورابی آزاد و یکسان بودند. شوره از زن ارث نمی برد. ارث زنی به اولاد می رسید. اگر مرد می مرد زن علاوه بر جهزیزیه خود قسمتی از مال شوهر به عنوان بهای وفاداری و دریافت می کردند. اگر دزد دستگیر می شد کشته می‌شد.

هخامنشی:

   نخستین کسی که در بین ایرانیان به تدوین وضع قانون می پرداخت برای گرشاسب پهلوان دوره اوستایی (اوراخشیه) بود در ایران باستان حق خطا کردن منحصر به اراده پادشاه بود قدرت ارتش بود قانون پادشاه قانون را مزدار بود. و سرپیچی از قانون رسمی بود. اما در قانون هخامنشی قضات در این زمنان معروف به شاثراب ما بودند در این دوره به داوری و احقاق حق اهمیت داده می شد. بنیان گذار قانون در این دوره کورش است. گفته می شود که در داریوش با قوانین کشور ما قانون مندی مدونی درست کرد که بعد ما قاون روم شده و کشورهای دیگر از آن استفاده کردند. در این دوره از راه حق منصرف شود. ستم و بی عدالتی است و قاضی عادل آن است که به اعتبار قانون و مطابق حق باشد. داریوش می گوید که سن بزرگتر داود دنیا هستم و بالاتری وظیفه خود را رعایت عدالت می دانم در این دوره انجام امور بدو خوب باسه به مقایسه کشیده می شد بعد حکم داده می شد. حکم دست پادشاه بود می توانست عفو یا مجازات نماید. در زمان هخامنشیان تاریخ برای محاکمه گذاشته می شد سخن گویان امور مشاوره را انجام می دادند. سوگند دادن معمول بود. عدم حضور حکم بر مجرمیت بود. عرف و عادت و رسومات در محاکم رسم بود. شورایی به نام داوران شاهی وجود داشت. که در مسائل حقوقی با هم بحث می کردند. در دوره هخامنشی یک قانون واحد وجود نداشته بلکه هر محل و نواحی از قوانین موجود استفاده و اطاعت می کرده قضّات پادشاهی را برای مادام العمر از پارسیان انتخاب می کردند. اوستا قانون مدنی د راین دوره بود.

وقوع جرم و مجازات در قانون هخامنشیان

۱- حق عفو فقط با پادشاه بود.

۲- حق تعیین مجازات توسط شاه انتخاب می شد. حق تبعیه مجازات توسط شاه انجام می گرفتم

۳- علیه مذهب و شاه مجازات  اعدام داشت که با شمشیر انجام می گرفت. (خیانت به وطن- هتک- ناموس- لواط از طریق نوشاندن زهر در قبر مدفون کردن- پوست کندن بدن- خائنین به این دولت مصلوب شدند.

۴- حبس: تبعید- زنجیر کردن- تازیانه زدن جزای نقدی از مجازات های این دوره بود.

۵- رشوه در این دوره دهنده و گیرنده هر دو اعدام می شدند.

۶- قضاوت ایزدی یکی دیگر از احکام بود که گناه کار را به رودخانه می انداختند و اگر بی گناه بود نجات پیدا می کرد.

۷- دوئل یکی دیگر از قضاوت ایزدی بود که می گفتند اگر گناه کار بی گناه است خداوند صدتوان به او می دهد پیروز می شود.

در دوره ساسانیان دو دادگاه وجود داشت: ۱)دادگاه شرع، و دیگری دادگاه عرف. قضات دادگاه شرع از روحانیون زرتشت بود. و قاضیان دادگاه عرف افراد غیر روحانی بودند که سواد قضایی داشتند. که به آنجا دادور گفته می‌شد.

دادگاه شرع را به دعاوی خانواگی ارث- وصیت- اموال منقول و غیر منقول- اختلاف به بردگان می پرداخت.

نظم و امنیت همگانی- مسائل سیاسی و نظامی.

در این دوره دادگاه علنی بود. می توانستند از مشاورین استفاده می نماید. قضات از احترام خاصی برخوردار بودند. احکامی که از طرف احکام ناحیه صادر می‌شد قابل پژوهش در دادگاه پایتخت که با شرکت شاه بود می شد. شاه رئیس دیوانعالی کشور محسوب می شد. اگر او نبود و موبد موبدان بود وثیقه از مجرمان گرفته می شد. در دادگاه خاص دو نوع دادگاه بود. دادگاه ارتش، دادگاه عشایر کشف جرم و دستگیری مجرم به عهده مسئول انتظامات یا شهربانی بود.

در این دوره قضاوت خدائی هم وجود داشت که به وسیله آزمایش اجسام گرم، آهن گداخته راه رفتن در آتش و آزمایش اجسام سرد که از حد اندازه غذا خوردن بود استفاده می شد. چون در این دوره ملاک کتاب اوستا بود در این کتاب سه نوع مقصر بود. ۱) کفر و بدعت- مجازات اعدام ۲) طغیان و سرکشی جرم قصاص ۳) قتل جرج- جرم اعدام و مجازات بود. ذانی- در مرتبه سوم اعدام یا حبس بود. در مجازات برای زن و مرد بدکار یکسان بود.

مرگ در اثر گرسنگی-مجازات های بدنی- داغ کردن و قطع عضو بدن- زندان دفع کردن و قطع عضو بدن. زندان و شکنجه و اعمال شاقه. مجازات های مالی را می توان در این دوره نام برد در کتاب زرتشت عقوبات را بر سه گونه گناه دانسته.۱) میان بنده و خدا که از دین بر گردد و بدعتی احداث کند در شریعت. ۲)  میان رعیت و پادشاه که عصیان کند و یا خیانت ورزد. ۳) یکی میان برادران اینا که یکی بر دیگری ظلم کند اگر کسی از دین برگشت حبس و علما مدت یکسال او را خوانند. اگر توبه نکرد قتل شود. اگر عصیان شود عده ای در آنان کشته و عده ای دیگر عفو شوند.

اشکانیان

اسکندر فرزند  پادشان مقدونیه با ضعف دولت هخامنشی به ایران حمله کرد که بعد از تصرف ایران و سرزمین های پنهاور جهان به سه قسمت ایران- مصر و یونان، تنظیم تسلیم شد. چون اسکندر پسر نداشت جهان بین سرداران او بعد از مرگ تقسیم گردید ایران به دست سولوکوس افتا.د ۸۰ سال حکومت کرد بعد توسط ارشک که از قوم پارت بود سلوکیان شکست خورد. و سلسله اشکانیان به وجود آمد. در زمان حکومت اشکانیان حضرت عیسی ظهور کرد. پرستش خدای بزرگ. خدمت ملوک لطوایفی. آشفتگی اوضاع داخلی و پیدایش دین های مختلف. حمله اقوام بیابانگرد از شمال و رومی ها ا زغرب باعث شد که جمعی از فرماندهان و بزرگان دور اردشیر بابکان جمع شوند. و حکومت رومیان را از بین ببرند. و دولت پارت بوجود می آمد. در این دوره یک قانون اساسی وجود داشت. سه مجلس وجود داشت یکی شورای قانونگذاری که از اعضاء ذکور خانواده سلطنت بود. ۲) مجلس سنا که از مردان پیر و مجرب و روحانیون بلند پایه قوم پارت تشکیل شده بود. ۳) مجلس سوم (مجلس مهستان) که ترکیبی از مجلس اول و دوم بود. که شاه به وسیله این مجلس انتخاب می شد. در این دوره شاه در حوزه مخصوص به خود عالی ترین مرجع قضائی محسوب می شد. و قاضی القضاه بود. ۲) تدادی از نجیب زادگان دارای حق قضاوت و رسیدگی به امور مردم داشتند این امر موروثی بود. ۳) در هر منطقه و ناحیه صاحب مالک آنجا عالی ترین مرجع قضایی محسوب می شد.

ساسانیان

   مبنای حقوق از کتاب اوستا بود و تفاسیر آن اجماع (نیکان) یعنی مجموعه تعدادی علما و روحانی بود. اردشیر سرسلسله ساسانیان به ظاهر شعار عدل و اجرای عدالت و سرلوحه کار خود داده در این دوره روحانیون قدرت بلامنارعه محسوب می شدند. آمیختگی و دین و مذهب وجود داشته. مغان اقتدار روحانی داشتند دولت ایشان را حاکم بر جان و مال و عرض مردم کرده بود. عقد ازدواج صحت طلاق- حلال بودن. صدق تملک و سایر حقوق در قدرت ایشان بود. شاه در راس قوه قضایی قرار داشت.

سازمان قضایی دوران ساسانی

۱) قاضی: تنها کسی که حق رای داشت و در مسائل کیفری و مدنی حکم می‌داد.

۲) مقتی: نقش مجتهد را داشت که زمانی که قاضی حکم را نمی دانست از او کمک می گرفت.

۳) گواهان که بر احکام صادره نگاهی می انداختند.

۴) نگهبانان مأمور جلب بودند.

قاضی یا دازور در ردیف موبدان بودند رئیس کل دازوران را قاضی دولت یا رادازور می گفتند چون در این زمان زرتشت بود تمام قوانین و مقررات از آن الهام گرفته می شد.

 بخش دوم

دادرسی در اسلام

 معنی قضا

اصطلاح قضا

مراتب ولایت

شرایط دادرس

مستحبات و مکرومات دادرس

آداب مکروحه

آدابی که ترکش برای قاضی لازم است

 «دادرسی در اسلام»

«قاضی»

معنی قضا

۱) معنی حکم و فرمان.

۲) خلق و پدید آوردن.

۳) بمعنی مراتب

۴) بمعنی اراده.

اصطلاح قضا:

۱- امام جعفر صادق (ع) قضا آن سلطه و ولایت و قدرتی است که از طرف امام (ع) و ولی امر به دادرسان اعطا می شود.

۲- جمعی از فقها: ولایت و سلطه شرعی است برای کسی که دارای اصلیت فتوی به جرئیات قوانین شرع باشد. که این سلطه نسبت به افراد معین و مخصوص است که حقوقشان بایستی اثبات گردد.

۳- شهید اول: انه و لایه شرعیه علی الحکم والمصالح العالمه من قبل الامام.

۴- سید کاظم یزدی: حکمی است که از طرف دادرس برای رفع منازعه و مخاصمه بین افراد واقع می شود

نويسنده :بهزاد
تاريخ: پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ ساعت: 9:20

تعداد صفحات ۱۶۵

قیمت ۳۳۰۰۰ تومان

چکیده ۶

مقدمه ای بر کاغذ ۷

۱ ـ ۱ : مقدمه ۷

۱ ـ ۲ . تاریخچه ۸

۱ ـ ۳ : تاریخچه کاغذسازی در ایران ۱۱

۱ ـ ۷ : کاغذهای جدید دیجیتال ۲۴

سفید شفاف ۲۷

شرکت زاندرس ۲۸

۱ ـ ۹ : اصطلاحات کاغذ ۳۰

صیقلکاری ۳۱

الیاف قابل استفاده در تولید کاغذ ۳۲

فیبر میوه ها ۳۴

آینده منابع سلولزی غیر چوبی ۳۸

مرفولوژی ، ساختار و ترکیب شیمیایی سلول گیاهی ۴۰

ترکیب شیمیایی سلول گیاهی ۴۳

سلولز ۴۳

همی سلولز ۴۵

پنتوزان ۴۸

لیگنین ۴۹

رزینها  و مواد استخراجی ۴۹

شبکه الیاف سلولزی ۵۰

مرغوبیت الیاف برای کاغذ سازی ۵۲

ساختار لیگنین ۵۴

تشکیل لیگنین در دیوارهای سلولی گیاهان ۵۵

لیگنینی شدن ۵۵

بیوسنتز ۵۶

همبستگی لیگنین و کربوهیدراتها ۵۹

انحلال لیگنین در عملیات تهیه خمیر کاغذ ۵۹

انواع فرآیندهای تولید خمیر کاغذ ۶۱

۱ ـ تهیه چوب و یا الیاف دیگر و آماده کردن جهت پخت ۶۲

پخت ۶۴

فرآیندهای تهیه خمیر کاغذ ۶۴

ب ـ فرآیندهای مکانیکی و شیمیایی ۶۷

پ ـ فرآیندهای شیمیایی ۶۸

اساس مکانیزم پخت شیمیایی ۶۸

تخریب کربوهیدراتها در خمیر سازی قلیایی ۷۴

۲ ـ پخت به  روش آهک ۷۶

تخریب کربوهیدراتها در خمیر سازی اسیدی ۷۶

۳ ـ پخت به روش سولفات یا کرافت ۷۷

۴ ـ فرآیند پخت به روش سولفیت ۸۵

۵ ـ فرآیند پخت به روش سولفیت خنثی ۹۵

تهیه چوب در این فرایند ۹۵

شرایط پخت ۹۶

مقایسه انواع فرآیندهای خمیر سازی ۹۸

ت ـ تولید خمیر کاغذ توسط حلالهای آلی ۱۰۰

انواع فرآیندهای تهیه خیمر کاغذ به روش حلال آلی ۱۰۱

فرایندهای با کاتالیزو اسیدی ۱۰۳

فرایند خمیر کاغذ از الیاف ثانویه ۱۱۳

شستشو ، غربال کردن ، رنگبری و پالایش خمیر کاغذ ۱۱۵

رنگبری و سفید کردن ۱۱۷

به کار گیری اکسیژن و ئیدوژن پر اکسید ۱۱۹

طرز تهیه اکسیژن ۱۱۹

طرز تهیه ئیدروژن پراکسید ۱۱۹

لیگنین زدایی با اکسیژن ۱۲۰

پالایش خمیر کاغذ ۱۳۴

تولید دوباره در ریفاینر مخلوطی ۱۴۲

ساخت کاغذ در ماشین کاغذ ۱۴۷

پایانه مرطوب میزفوردرینر ۱۵۰

پخش کننده و هد باکس ۱۵۲

ساز و کار آبگیری ۱۵۳

ورقه ساز های دو قلو ۱۵۶

تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی ۱۶۱

مقدمه ۱۶۱

مناسب بودن الیاف منابع زراعی برای خمیر و کاغذ ۱۶۴

ارزیابی گیاه شناختی ۱۶۵

تجزیة شیمیایی ۱۶۵

بازرسی کیفی ۱۶۶

نتیجه ۱۶۷

منابع فیبر ، برداشت و انبارسازی ۱۶۹

منابع فیبری ۱۶۹

۱ ـ محصولات فیبری منابع کشاورزی ۱۶۹

گونه های محصول ۱۶۹

چکیده

افزایش جمعیت به ویژه در کشورهای در حال توسعه که به لحاظ منابع چوبی فقیرند و ازدیاد تقاضا بار دامنه وسیعی از تولیدات حاصل از فیبر ، فشار زیادی را بر منابع چوبی اعمال نموده . با توجه به مفهوم توسعه پایدار که در آن هم حمایت از اکوسیستم و هم خواسته های در این پروژه به ارائه فرآیندهای تولید کاغذ از منابع فیبری کشاورزی پرداخته شده است . منابع فیبری کشاورزی از محصولات فیبری یا پس مانده های محصولات کشاورزی حاصل می آیند . ذخیره عظیمی از مواد اولیه تجدید شونده که در خمیر سازی قابل استفاده اند ، وجود دارد . که در سالهای آتی بطور فزاینده ای مورد استفاده قرار خواهند گرفت .

 فصل اول

مقدمه ای بر کاغذ

۱ ـ ۱ : مقدمه

کاغذ یک پاره اصلی تمدن بشر طی دو هزار سال گذشته بوده است و ارتباط بسیار نزدیک ما با این ماده سبب شده است تا آن را ماده ای با پیچیدگی خاص ندانیم . اما این تصور از حقیقت به دور است . کاغذ از منابع گیاهی تهیه می شود ، لذا هم از نظر مورفولوژی و هم از نظر فیزیکی و شیمیایی مادة‌ پیچیده ای است . خود فرآیند تولید کاغذ یعنی اساس فرآیند صاف سازی و تشکیل شبکه ضعیفی از نمود الیاف تا حد زیادی پیچیده است . این نمود شبیه کاغذ با وجود مقاومت کم آن ، بایستی به طور پیوسته از بخش های پرس و خشک کن ماشین کاغذ عبور کرده و با سرعتی که در حال حاضر حدود  ۶۰ است . به صورت نوار ، پیچانده شود ؛ عملی که در جریان آن نمود کاغذ تحت کشش قرار می گیرد برای جلوگیری از پارگی های متوالی کاغذ و یکنواختی آن ، برخی از پیشرفته ترین فناوری های مهندسی کنترل مورد نیاز است . در این فصل بحثی کوتاه در زمینة کاغذ و انواع آن ، تاریخچه و کاربرد آن ارائه خواهد شد .

۱ ـ ۲ . تاریخچه

لزوم ثبت و انتقال افکار و عقاید و ارتباط با همنوع از ابتدای تاریخ ، انسان را وا داشت تا راهی برای آن پیدا کند . انسانهای اولیه با الهام گیری از محیط پیرامون خود و با ابزار و وسایل موجود این امکان را هر چند بصورت ابتدایی فراهم آوردند که اولین نشانه های آن را می توان در غارهای لاسکو   ولتامیر   مشاهده نمود . بعدها لوحه های گلی ، فلز ، سنگ ، پوست درختان ، پست حیوانات،  استخوان و …. به عنوان موردی جهت نوشتن یا نقاشی کردن مورد استفاده قرار گرفت لوحه های گلی بدست آمده از تمدن بین النهرین ( میان رودان ) حاکی از رواج این ماده برای نوشتن در این تمدن می باشد . اولین کتابها در خاورمیانه و بی الواح گلی نوشته و در مجاورت آفتات خشک شد . مهترین الواح این دوره الواحی است که مربوط به حماسه « گلیگمش » است . این الواح براحتی می شکستند و تمام زحمت سازند گانش بر باد می رفت . مصریان باستان ۲۰۰۰ الی ۲۵۰۰ سال  قبل از میلاد ، نوشتن روی کاغذ پاپیروس را آغاز کردند . پاپیروس نام گونه ای از نی شبیه خیزان است که در کرانه رود نیل می روید . نی را بصورت تسمه می آوردند و با کمک نشاسته به یکدیگر می چسباندند . این روش Explicit.liber نامیده می شود . کمبود پاپیروس در آسیای صغیر شد . در حالیکه مردم هندوستان ، آسیای جنوب شرقی ، خاور دور به خاطر مسایل مذهبی از پوست استفاده نمی کردند . ۱۰۵ سال قبل از میلاد مسیح اولین کاغذ  را  Is’ai lum در چین ساخت . مود اولیه این کاغذ را ضایعات کنف ، بامبو و شاهدانه تشکیل داده بود . این کاغذ چون زیاد به هم مالیده و سفت نبود براحتی پاره می شد . کلمه کاغذ از نام چینی ها چندین سال نحوه ساخت کاغذ را در پرده نگه داشتند اما کم کم این روش از چین به هندوستان و اروپا رسید و از سمرقند و آسیای مرکزی گذشت .

در اروپا ، کاغذ جایگزین پوستها گردید . در سال ۱۴۵۰ با ابداع صنعت چاپ در آلمان ، تقاضا برای کاغذ و به دنبال آن نیاز به منابع جدید لیگنو سلولزی افزایش یافت ، در حدود ۱۰۵ سال بعد در بیشتر کشورهای اروپایی و نیز مکزیک کارخانه های کاغذسازی با وسایل دستی ایجاد گردید .

مردم اروپای جنوبی  این  فرایند را آموحتند و ساخت تکه های کاغذ ار نزدیک به پایان قرن چهاردهم آغار کردند . سازندگان انگلیسی در قرن هفدهم تولید را آغاز و یک قرن چهاردهم آغاز کردند . سازندگان انگلیسی در قرن هفدهم تولید را آغاز و یک کارخانه کاغذ سازی در ایالات متحده ۱۶۹۰ تأسیس کردند . در این زمان تمام کاغذ اروپا از پنبه و کتان ساخته می شود . چاپ کتاب با انجیل گوتنبرگ آغاز شد  به طور فزاینده ای تقاضا برای کاغذ را افزایش داد .

در حدود سال ۱۷۵۰ ، در هلند مخلوط کنی ابداع شد که آن را هولندر نامیدند در سال ۱۷۹۹ ، روبر فرانسوی فرایندی برای شکل دهی کاغذ ورقی روس صافی سیمی متحرک اختراع کرد . در مدت تکامل و بهبود آن . به ماشین فرد رینیز تبدیل شد . در سال ۱۸۰۹ دیکینسون ماشین استوانه ای را اختراع کرد و بدین ترتیب ماشین فوردرینیر کنار رفت ، ولی در سال ۱۸۰۳ برتری ماشین فورد رینیر برای ساخت کاغذهای خوب معلوم شد . در سال ۱۸۲۶ اولین بار استوانه های بخار را برای خشک کردن به کار گرفتند و اولین ماشین فورد رینیر در ایالات متحده در سال ۱۸۲۷  متداول شد . متناسب با پایین رفتن قیمتها و توسعه تحصیلات عمومی تقاضا برای کاغذ افزایش یافت ، بنابراین کمبود کاغذ آغاز شد . یکی از مردم ساکسوئی به نام کلر فرایندی مکانیکی برای ساخت خمیر کاغذ از چوب ابداع کرد ، ولی کیفیت کاغذ تولید شده پایین بود . فرایند قلیایی برای ساخت خمیر کاغذ از چوب را وات و بورگس در سال ۱۸۵۱ ابداع کردند . در سال ۱۸۵۷ ، به شیمیدان آمریکایی نایلمن ، گواهی ثبت اختراع اولیه برای فرایند سولفیت اهدا شد ، که خمیر کاغذی خوب با سهولت رنگبری تولید می کرد . فرایند کرافت ( از واژة آلمانی کرافت به معنی قوی ) در آزمایشهای اولیه که ذهن در دانزیگ انجام داد در سال ۱۸۸۴ به نتیجه رسید . این فرایند به طور متداول همچنین فرایند سولفات نامیده می شود  ، زیرا سدیم سولفات به عنوان ماده شیمیایی جبرانی برای محلول پخت استفاده می شود . عامل حل شده ، با وجود این ،   نیست . در سال ۱۹۰۹ فرایند سولفات به ایالات متحده معرف شد . در آن زمان تولید خمیر کاغذ به ۴۸ درصد مکانیکی ، ۴۰ درصد سولفیت ، ۱۲ درصد قلیایی تقسیم شده بود .

فرایند سولفات به تدریج در صنعت تولید کاغذ جای خودش را باز می کرد ( جدول ۲ ) ، و در سال ۱۹۸۱ توزیع آن به ۵/۱۰ درصد مکانیکی و گرما مکانیکی ، ۵/۳ درصد سولفیت ، ۲/۷۸ درصد سولفات ، و ۷/۷ درصد نیم شیمیایی تقسیم شد ساخت خمیر کاغذ به تدریج به صنعتی مستقل تبدیل شد در حالیکه به خدمت صنایع دیگر علاوه بر ساخت کاغذ در آمد . ریون ، سلولوز استرها و اترها ، و سلولوز نیترات بار مصرف در پلاستیک و مواد منفجره از لحاظ تجارتی مهم شده است و بیشتر خمیر کاغذ با کیفیت بالا را مصرف می کند . کنترل و مصرف محصولات جنبی صنعت کاغذسازی به توجه بسیار زیادی نیار دارد . ایجاد محصولات مفید از لیگنین و مایعات زاید نشان دهندة افزایش درآمد  برای این صنعت و راه حلی برای مشکل آلودگی روخانه هاست ، ولی توسعه واقعاً تازه آغاز شده است و بیشتر محصولات جنبی هنوز به صورت ضایعات تلقی و سوخته می شود .

۱ ـ ۳ : تاریخچه کاغذسازی در ایران

هخامنشیان تا زمان حمله اسکندر بر روی لوحه های گلی می نوشتند و این در حالی است که از دوران فرمانروایی پارت ها پوست های نوشته شده به دست آمده است که به آن « دیفترا » می گفتند و ریشه دفتر که امروزه به کار می رود ، از همان گرفته شده

است .

در حدود سال ۶۵۰ میلادی ساسانیان کاغذ چینی را که از پوست درخت توت ساخته می شد به ایران وارد کردند ، اما این کاغذ منحصراً برای مدرک مهم دولتی به کار برده می شد.

در سال ۷۵۱ میلادی در زمان عباسیان و در جنگ میان آنان با اعراب تعدادی از چینی هایی که اعراب را در جنگ ریزی می دادند به اسارت درآمدند . در میان اسیران چند تن کاغذساز بود که آنها را به سمرقند برده و با استفاده از دانش آنها صنعت کاغذسازی را در این شهر رایج نمودند .

۱ ـ ۴ : اهمیت کاغذ :

کاغذ در طول تاریخ پیدایش خود تاکنون ، پیوسته اصلی ترین و پایدارترین ابزار انتقال اندیشه بشری بوده و بی تردید تا سالیان مدید نیز چنین خواهد بود . پیدایش و گسترش وسایل ارتباطی صوتی و تصویری و همچنین شبکه های رایانه ای نه تنها از مصرف کاغذ در جهان کم نکرده ، بلکه همچنان این مصرف در حال افزایش است . امروزه کاغذ یکی از کاغذهای مهم و استراتژیک به شمار می آیند و رشد مصرف سرانه آن در یک کشور ، یکی از شاخصهای رشد و توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی به شمار می آید .

اهمیت خمیر و کاغذ در اقتصاد برخی کشورها به حدی است که کشورهای تولید کننده و مصرف کننده سازمانها و کنسرسیومهایی برای آن ایجاد کرده اند .

نقش کاغذ در دنیای کنونی و معرفی مصرف سرانه آن به عنوان شاخص برای توسعه از یک سو و نیز قیمت گذاری چاپ و تحریر در کشور توسط دولت و نظارت بر توزیع آن ، اهمیت کاغذ را روشن می سازد .

 ۱ ـ ۵ : تعریف کاغذ و انواع کاغذ :

زمانی که به کاغذ فکر می کنیم ، ذهن ما  در درجه اول به سمت ماده ای برای نوشتن و چاپ متمرکز می شود و احتمالاً در مرحله بعد به ماده ای برای بسته بندی اشیاء . با وجود این به دلیل اینکه محصولات بسیار دیگری مثل پارچه ، مقوا ، کاغذ مورد نیاز است . در هر صورت ، کاغذ را می توان با تکیه بر روش تولید آن تعریف کرد ؛ ماده ای ورقه ای ساخته شده از شبکه ای از الیاف طبیعی سلولزی که به ته نشینی از یک تعلیق آبی تشکیل شده است . محصول شبکه ای از الیاف در هم رفته با ساختاری تقریباً لایه ای و ضخامت حدود mm 300 – ۳۰ است . پهنای یک لیف حدود mm 50 – ۱۰ است . در نتیجه . یک ورق کاغذ تحریر با ضخامت mm 10 حدود ۵ تا ۱۰ فیبر در مقطع عرضی ضخامت است .

همه گونه کاغذی که تاکنون ساخته شده است :

۱ ـ کاغذ آب خشک کن    ۲ ـ کاغذ سیگار

۳ ـ کاغذ نقاشی     ۴ ـ آگهی های چاپی رنگی ( پوستر )

۵ ـ کاغذ برای کیف دستی    ۶ ـ برای آتش بازی

۷ ـ ویژه کتاب مقدس    ۸ ـ  کاغذ ضد زنگ زدگی

۹ ـ کاغذ برای ترقه     ۱۰ ـ  کاغذ کامک

۱۱ ـ کاغذ دولا برای اسناد    ۱۲ ـ  کاغذ آباژور

۱۳ ـ کاتالوگ      ۱۴ ـ  کاغذ خشک کن معمولی

۱۵ ـ کپی نامه ها     ۱۶ ـ  کاغذ رنگارنگ

۱۷ ـ کاغذ طناب باقی    ۱۸ ـ  کاغذ برای تهیه تشک

۱۹ ـ  کاغذ ویژه لحاف    ۲۰ ـ  کاغذ بلوری

۲۱ ـ  کاغذ اطلسی     ۲۲ ـ  کاغذ های نازک چوب

۲۳ ـ  کاغذ پنبه کوهی    ۲۴ ـ  کاغذ نوشتنی

۲۵ ـ  کاغذ چاپ     ۲۶ ـ  کاغذ چتائی ( کنفی )

۲۷ ـ  کاغذ بسته بندی    ۲۸ ـ  کاغذ ابریشمی

۲۹ ـ  کاغذ ویژه نامه های محرمانه    ۳۰ ـ کاغذ چاپ افست

۳۱ ـ کاغذ های دو لا و چند لا   ۳۲ ـ کاغذ یوشینو

۳۳ -  کاغذ بسته بندی قهوه ای رنگ  ۳۴ ـ کاغذ  کاهی بسته بندی

۳۵ ـ  کاغذ ویژه بسته بندی میوه   ۳۶  ـ کاغذ صابون

۳۷ ـ   کاغذ بسته بدی شبه مانیلی   ۳۸ ـ کاغذ های ویژه پاکت سازی

۳۹ ـ کاغذ ویژه کارت دعوت   ۴۰ ـ کاغذ پوست نما

۴۱ ـ  کاغذ ویژه گراورسازی با نور آفتاب  ۴۲ ـ کاغذ پلی کپی ( میمئوگراف )

۴۳ ـ  کاغذ ویژه دستگاههای فشار

۴۴ ـ کاغذ ویژه القاب و عناوین ( برای اشراف قدیم )

۴۵ ـ  کاغذ های پوشش بام     ۴۶ ـ کاغذ ویژه دفتر اسناد

۴۷ ـ  کاغذ ویژة زیر قابی    ۴۸  ـ کاغذ ویژه لابی کاغذ کاربن

۴۹ ـ کاغذ ویژه نگهداری و روپوش کاغذ عکاسی

۵۰ ـ کاغذ دیواری نقش دارو رنگی

۵۱ ـ  کاغذ پارچه ای     ۵۲  ـ کاغذ واشر ( برای پیچ و مهره ها )

۵۳ ـ  کاغذ قیر اندود     ۵۴  ـ کاغذ فیبری آتش بازی

۵۵ ـ  کاغذ صافی     ۵۶ ـ کاغذ ورقی سفید فرانسوی

۵۷ ـ کاغذ غلاف     ۵۸ ـ کاغذ ضد روغن و چربی ها

۵۹ ـ  کاغذ هیدرفیل     ۶۰ ـ کاغذ عایق

۶۱ ـ کاغذ روزنامه     ۶۲ ـ کاغذ مجلات مصدر

۶۳ ـ  کاغذ کرافت اکسید سیمان   ۶۴ ـ کاغذ نازک

۶۵ ـ  کاغذ پارافینی     ۶۶ ـ کاغذ پارچه ای ویژه گیشه سازی

۶۷ ـ  کاغذهای ویژه کارت بازی   ۶۸ ـ کاغذ فشنگ سازی

۶۹ ـ  کاغذ فشنگ سازی    ۷۰ ـ کاغذ نوشتنی ساخته شده از مانیل

۱ ـ ۶ ـ کابرد کاغذ :

دو کارکرد اصلی کاغذ عبارت اند از انتقال اطلاعات و محافظت از کالا در جریان نقل و انتقال و توزیع . فرآورده های کاغذی انتقال اطلاعات عبارت انداز انواع کاغذ چاپ و تحریر ، روزنامه ، مجله ، کتاب ، برچسب ، نامه و صورت حساب . فرآورده های بسته بندی عبارت ند از جعبه های مقوایی ، قوطی ، پاکت ، کیسه ، ساک و زنبیل . غالباً کاربرد اطلاع رسانی و بسته بندی بر هم منطبق می شوند . همچنین بسته بندی کاغذی و کیفیت آن ، بر کالا جنبة تبلغی نیز دارد .

با توجه به کاربرد و شش دسته عمده کاغذ و مقوا تولید و مصرف می شود :

۱ ـ چاپ و تحریر

۲ ـ مقوای ساده و مقوای کنگره ای

۳ ـ روزنامه

۴ ـ مقوای کارتن

۵ ـ کاغذ و مقوای بسته بندی

۶ ـ انواع کاغذهای بهداشتی ( مانند دستمال کاغذی )

همانگونه که در شکل ۱ ـ ۲  دیده می شود ، مقدار تولید همه انواع کاغذ ارقام بزرگی است.

جالبترین و غالباً پر ارزشترین فرآورده های کاغذی در دسته « سایر موارد » قرار دارد . مثالها در این دسته عبارتند از کاغذ چای کیسه ای ، صافی ها ، اوراق بهادار ، کاغذ فشرده ، کاغذ عایق و کاغذ سیگار   با توجه به آمار سال ۱۹۲ بیش از ۴۰% از تمامی کاغذهای تولید شده  در جهان برای هدفهای ارتباطی و اطلاع رسانی مصرف می شود . ( روزنامه ، چاپ و تحریر ) و بیش از ۵۰% برای مصارف بسته بندی و بهداشتی به کار می رود ، حدود ۱۰% باقیمانده شامل کاربردهای ویژه مثل کاغذهای صافی و عایق سازی الکترکی در مبدلها و … است .

کاغذ کاهی و روزنامه :

کاغذی است که در خارج برای بسته بندی گوشت و یا میوه کم حجم به صورت پاکت استفاده می شود و سابقاً از کاه گندم ساخته میشد و زرد رنگ بوده است ، در حال حاضر کاغذ روزنامه و مجلات را بطور اشتباه کاهی می نمایند و نظر باینکه مصرف آن یکبار می باشد و بعدا از آن استفاده نخواهد شد احتیاج به مقاومت زیاد ندارد .

کاغذ ترن . مترو :

بلیط ترن و مترو بیشتر بصورت مقوائی ساخته می  شود که بایستی استحکام و مقاومت داشته تا از نظر سوراخ کردن بلیط مقدور باشد و حجم کوچکی دارد و مقاومت آن در قبال کشش و پارگی مطرح نبوده و فقط استحکام آن مورد نظر است .

کاغذ آلبوم :

کاغذی است سیاه رنگ و یا دارای رنگهای مختلف که بایستی فشرده و محکم باشد . همچنین پارگی و کشش کمتر در آن اثر دارد .

کاغذ تصویر نقاشی :

اصولاً بصورتی ساخته می شود که بیشتر نقش تصویر و یا نقاشی در داخل خلاء آنها نمایان باشد . این کاغذ کمتر اطو می شود تا حالت لیزری روی سطح خود را حفظ کند .

کاغذ یادداشت :

این کاغذ به مقاومت زیادی احتیاج ندارد زیر جهت یکبار مصرف استفاده می گردد .

کاغذ نیمه کرافت :

در ساخت کارتن استفاده می شود و نظر باینکه مقاومت زیادی در برابر فشردگی و ضربات احتیاج دارد اغلب از خمیر نیمه شیمیائی ساخته می شود .

کاغذ دفاتر مدرسه  :

جهت محصلین و استفاده از آن در امور تحصیلی بکار برده می شود و بایستی دوام بیشتر داشته باشد که مورد مطالعه و بهره برداری قرار بگیرد .

کاغذ جعبه کفش :

کاغذی است فشرده با چسب مخصوص که اغلب در سه قشر ترکیب می شود مانند جعبه دستمال کاغذی و یا جعبه کاغذ بهداشتی از دو قشر خمیر مکانیکی و یک قشر خمیر شیمیائی ساخته می شود .

کاغذ جلد دفاتر :

دفتر چه های مدارس  امور بازرگانی احتیاج به قشر خمیر ضخیم دارد که مورد استفاده و مصرف باشد .

کاغذ درب و سقف ماشین :

کاغذی است که برای درب و سقف ماشین ساخته می شود . مقوائی است که به چسبهای اوره آغشته شده که در برابر نفوذ آب و شستشوی ماشین کاملا مقاومت داشته و آب در داخل آن نفوذ نکند و در حالت ظاهریش تغییری داده نشده و وضع خود را حفظ نماید .

در ضمن با ایزولاسیون در مقابل سرما ، گرما از انتقال ؛ صدا جلوگیری می کند .

کاغذ اسناد رسمی ، چک و تمبر :

کاغذی است بهادار که در مقابل زمان و پارگی مقاومت زیادی دارد .

کاغذ فشنگ شکاری :

این کاغذ باید بقدری فنریتن داشته باشد که در موقع خالی کردن فشنگ به بدنه تفنگ صدمه نرساند و با گلوله مخلوط نشود .

کاغذ کپی نامه :

کاغذ نازکی است که برای کپی نامه ها بوسیله کاغذ کاربن ساخته می شود . نازکی آن اغلب جهت بایگانی است تا حجم زیادی نداشته باشد .

کاغذ پاکت :

کاغذی است که برای خواربار و میوه استفاده می گردد و در مقابل پارگی مقاومت آنرا دارد .

کاغذ دوک :

نوعی از کاغذ ضخیم بوده که می بایست مقاومت زیادی در مقابل ضربه داشته باشد استفاده این کاغذ اغلب در ریسندگی و بافندگی می باشد و استحکام آن باعث می شود که یک دوک چند بار مورد استفاده قرار گیرد .

کاغذ چمدان :

عبارتست از مقوای بسیار فشرده که مانند کاغذ درب و سقف ماشین آغشته به چسبهای اوره  جهت عدم نفوذ آب  است سطح آن با غلطکهایی دارای نقش بخصوص و فرم و عکسهای مخلتف بطور برجسته و با لاک خصوص رنگ دار منقوش می گردد .

کاغذ پوشه :

کاغذی است که از نوع مقوای بسیار فشرده که در ما قبل پارگی مقاومت دارد و برای ساختن پوشه و دیگر موارد نیاز استفاده می گردد .

کاغذ کاربن :

کاغذی است بسیار نازک و نسبتاً محکم که با محلولی سیاه و آبی و چرب آغشته شده و جهت تکثیر تعداد نامه ها مورد استفاده قرار می گیرد .

کاغذ آبکش :

در مواقعی که برای نوشتن از جوهر استفاده می شود احتیاج به کاغذی می باشد که اضافه جوهر را خشک نماید بنابراین کاغذی ساخته می شود که الیاف نسبتا بلند و بدون چسب را دارد و خاصیت حداکثر جذب مایعات را داشته باشد .

کاغذ سیگار :

کاغذ بسیار نازکی است که از الیاف بلند ساخته شده و مواد شیمیائی مخصوصی در آن بکار می رود که سوخت آنرا کاملتر و مقدار قیر آنرا کمتر نماید .

 فیلتر روغن :

فیلتر روغن از عایق و مقدار زیادی پنبه تشکیل شده و در صورتی که مواد  خارجی وارد روغن شود آنرا تصفیه می نماید ، و در ساخت فیلتر عایق کاغذ حرارت داده می  شود و با قیر داغ بکلی آغشته شده و پس از سرد شدن از نفوذ آب جلوگیری می نماید . و به این دلیل در قیرگونی و روی بامها از آن استفاده می شود و فیلتر روغن و عایق مانند کاغذ آبکش هیچگونه چسبی ندارد .

کاغذ کرپه :

کاغذی است که در روی ماشین کاغذ سازی به حالت کنگره ( موجدار ) تولید می شود . از خصوصیات آن مقاومت زیاد در مقابل ضربات می باشد و از آن در پاکتهای سیمانی و یا مواد دیگر استفاده می شود و در مواقع افتاده روی زمین منفجر نمی شود و بعلت موجدار بودن ، مانند کمک فنر ماشین تحمل ضربه را دارد .

کاغذ جعبه شیر :

دارای الیاف بلند چسب دارد پارافین شده می باشد که شیر در داخل آن عرضه می کند پارافین باعث آن می شود که محتویات آن از مواد آلوده خارجی مصون باشد .

کاغذ فیبر پرس پان :

کاغذی است بسیار فشرده و آغشته به مواد مخصوص که برای عایق بندی و همچنین جهت عدم نفوذ آب در روغن بکار می رود .

به مقاومت و کشش احتیاج دارد .

کاغذ  تکثیر :

کاغذی است که خمیر چوپ مکانیکی در آن زیاد بکار رفته است و در ساخت آن چسب کمتر بکار برده می شود و می تواند در موقع تکثیر اسناد ماشین گستتنر جوهر را بلافاصله به خود جذب نماید تا جوهر به نسخه دوم سرایت نکند .

کاغذ دوبلکس :

این کاغذ حالتی مقوائی و پنبه ای دارد مانند جعبه دستمال کاغذی و دیگر جعبه های بهداشتی که در دو قشر ساخته می شود . قشر اولی آن که از الیافت ارزان مانند خرده کاغذ یا خیر چوب و قشر بالائی از آن از خمیر گران با الیاف بلند  سفید که قابلیت چاپ عالی را دارد . قشر اول مقاومت جعبه را تامین می کند و قشر دوم برای نمای ظاهری و چاپ است که ترکیب این دو قشر حالت تخته سه لائی دارد .

کاغذ مجله :

مانند کاغذ روزنامه می باشد لکن نظر با اینکه مجله مورد استفاده عموم می باشد درصد الیاف آن بیشتر از کاغذ روزنامه است تا مقاومت آن در مقابل پارگی تامین شود .

کاغذ دوبله آلومینیوم :

کاغذی است نازک و مقاومت که با قشر آلومینیوم نازک چسبانده شده و برای پیچیدن مواد دارای چربی و مواد غذائی دیگر بکار برده می شود .

 کاغذ عکاسی :

این کاغذ باید هم مقاوم بوده و هم فشرده باشد که عکس حالت تابندگی کمتر داشته و همچنین مقاومت بیشتری داشته باشد .

کاغذ بهداشتی :

دارای الیاف بلند و آبگیر جهت خشک کردن دست و صورت .

کاغذ پاکت میوه :

کاغذی است از نوع گرافت و مقاومت و دارای الیافی بلند است در مقابل پارگی مقاومت دارد و محتویات داخل پاکت را حفظ می کند تا پاره نشود .

کاغذ سمباده :

کاغذی است دارای الیاف بلند و مقاومت زیاد در مقابل پارگی که یک سطح آن مواد سیلیسی آغشته به چسب می باشد و پس از خشک شدن برای سائیدن چوب و زنگ آهن استفاده می شود .

کاغذ کارت جغرافیائی :

کاغذی است دارای الیاف بلند و مواد شیمیائی مخصوص که در حالت رطوبت مقاومت فوق العاده ای در برابر پارگی دارد .

کاغذ کرافت کارتن :

کاغذی است ساخته شده از الیاف بلند چوب نوعی درخت سوزنی کاج که احتیاج به مقاومت در برابر کشش و پارگی دارد . این کاغذ در ترکیب جعبه کارتن مرکب از سه قشر است ، قشر داخلی و خارجی و در میان دو قشر آن کاغذ نیمه کرافت که مقاومت در برابر ضربات را دارد تشکیل می دهد .

کاغذ کامپیوتر :

کاغذی است بسیار سخت و فشرده که جهت سوراخ کردن کامپیوتر و استفاده مکرر برای دادن آمار و اطلاعات کامپیوتری بکار می رود .

کاغذ کیسه چای :

ساخته شده از الیاف بلند و ماده مخصوص شیمیائی که در برابر رطوبت مقاون دارد . برگهای چای را داخل آن می ریزند که پس از گذاشتن در داخل آب چوش قابل استفاده است .

اصولا تمام کاغذهائی که بوسیله سیلندرهائی با حرارت زیاد خشک می شوند تقریباً کامل استرلیزه و ضدغفونی می گردند .

۱ ـ ۷ : کاغذهای جدید دیجیتال

اگر از کاغذ دیواری خود خسته شده اید دکمه را بزنید تا طرح و رنگ آن عوض شود . راه زیادی تا رسیدن به این محصول نمانده است .

این کاغذ به دو صورت قابل عرضه است :

در فن آوری اول کپسولهای بسیار ریز پلاستکی در یک لفاف نازک جای گرفته اند که با تماس دکمه نقاط ، سیاه و یا سفید می شوند و به این وسیله شکل یک صفحه گرافیکی را به خود می گیرند ، برخی صفحه نمایش الکترونیکی در زمان قطع برق ، تصویر ایجاد شده بر …

نويسنده :بهزاد
تاريخ: پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ ساعت: 9:15

تعداد صفحات ۱۴۷

قیمت ۲۹۴۰۰ تومان

فصل اول

کلیاتی درباب ریخته گری  فلزات  تاریخچه ریخته گری

تاریخچه ریخته گری

مزایای روش ریخته گری در مقایسه با سایر روش های تولید

روش مکانیکی

روش اتصال فلزات

روش ماشینکاری

روش متالوژی پودر

الف – مزایای تکنیکی

ب – مزایای اقتصادی

روش ها و تکنیک ها در ریخته گری

مراحل تهیه قطعه به روش ریخته گری

مواد مصرفی برای ساخت مدل و خصوصیات آنها

۱)چوب

ج) مدل همراه با سیستم راهگاهی (gated pattern)

اضافه ابعاد مدل (pattern allowance)

1)اضافه انقباض ( shrinkaqe allowance)

2)اضافه ابعاد مدل جهت ماشین کاری سطوح قطعه

قالبهای دائمی ( permanent mold)

تهیه قالب موقت و مراحل آن

روش های مختلف قالب گیری

قالب گیری در ماسه خشک

قالب های گچی

قالب های گرافیتی

قالب گیری دقیق

قالب های دائمی

ریخته گری ثقلی

ریخته گری تحت فشار

ریخته گری گریز از مرکز

۱)ریخته گری گریز از مرکز حقیقی

۲ ) رو ش ریخته گری نیمه گریز از مرکز

فصل دوم

تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی

فرآیند تحقیقات بازاریابی

خطاهای احتمالی درتحقیقات بازاریابی

موارد اخلاقی درتحقیقات بازاریابی

مقایسه داده های ثانویه و داده های اولیه

معایب اطلاعات ثانویه

مساله عدم صحت

تعیین حجم نمونه

فصل سوم

مراحل اجرای پروژه

۱ . بررسی منطقه صنعتی اشترجان

۱ . بررسی منطقه صنعتی اشترجان

وضعیت کلی شهرک صنعتی اشرجان

۲- تهیه لیست شرکتهای مرتبط با موضوع پروژه

شرکت کاوه داکتیل

تهیه پرسشنامه مناسب جهت اخذ اطلاعات

قسمتهای مختلف پرسشنامه

طراحی پرسشنامه

شکل۸ مراحل طراحی پرسشنامه

۱٫ملاحظات  مقدماتی

معایب سوالات دوجوابه .

برخی از مزیت های طرح :

روشهای گردآوری اطلاعات:

پرسشنامه مکاتبه ای

سوالات با ساختار

انتخاب محل کارخانجات تولیدی

۱- تهیه نقشه شهرک

خلاصه و چکیده

همان طور که می دانیم عموما ً قطعات ریخته گری به صورت سفارشی از مشتریان به کارگاههای ریخته گری پیشنهاد می شود و اغلب برنامه تولید این گونه کارگاهها از قبل مشخص نیست . پس از سرد شدن و جدا کردن محصول از قالب انجام عملیات اصلاحی از جمله عملیات تمیزکاری بر روی محصول ضروری است . لذا بخشی در این واحدها وجود دارد که وظیفه انجام این کار بر عهده آنهاست .

 با توجه به تفاوت بین هر قطعه ریخته گری شده با بعدی به علتهای بسیار زیاد از طرفی و هزینه دار بودن انجام این فرآیند از طرف دیگر و همچنین متفاوت بودن انتظارات مشتریان ، عموما ً این قسمت در کارخانه های ریخته گری توسعه نیافته است .

بنابراین به نظر می رسد وجود کارگاهی که بتواند این خدمات را به صورت جامع و کامل به این واحدها ارائه دهد لازم است .

 به طور کلی در این کارگاه انجام عملیات سنگ زنی ، سندبلاست  و شات بلاست ، تراش کاری ، فرزکاری و عملیات وابسته و در نهایت رنگ آمیزی می تواند وجود داشته باشد .

البته با توجه به تجمع تعداد زیادی از کارخانجات ریخته گری در شهرک صنعتی اشترجان بهتر است محل کارگاه دراین منطقه باشد .

مراحل اجرایی پروژه

۱٫      بررسی منطقه صنعتی اشترجان

۲٫      تهیه لیست شرکتهای مرتبط با موضوع پروژه

۳٫      گزینش تعدادی از شرکتها جهت پاسخگویی به سوالات

۴٫      تهیه پرسشنامه مناسب جهت اخذ اطلاعات

۵٫      گرد آوری اطلاعات از طریق پرسشنامه

۶٫      تجزیه و تحلیل پاسخها

۷٫      مکان یابی شرکت با استفاده از مدلهای ریاضی

 فصل اول:کلیاتی درباب ریخته گری  فلزات   

تاریخچه ریخته گری

احساس عمومی آن است که ریخته گری تا اواسط قرن حاضر به صورت یک هنر تجربی تلقی می گردید .تنها در نیم قرن اخیر است که زیربنای علمی برای این فرآیند تولید اساسی مهیا گردیده است . واقعیت این است که بسیاری از تکنیک های مدرن و ابداعی امروزی در زمینه های متالوژیکی ، هنگامی که به گذشته برمی گردیم ، راه حل های علمی مسائل آن در زمان های دور دانسته شده بود . پیدایش و تولید چدن با گرافیت کروی در اواسط قرن حاضر در اروپا و امریکا که به عنوان مهم ترین پدیده ریخته گری قرن حاضر معرفی شده ، در حقیقت در حدود دو هزار سال پیش از آن در چین تولید می گردیده است . کشف اخیر کوره های بلند احیا سنگ های معدنی در افریقا ، متعلق به سه هزار سال پیش نمایانگر توجه گذشتگان ما به جنبه های متالوژیکی تولید قطعات صنعتی می باشد .

پنج هزار سال پیش ،همان زمانی که تازه عصر نوسنگی در بریتانیا ، آلمان و سپس در استرالیا پی گرفته بود ، مصر و بین النهرین هزار سال بود که سفالگری می کردند و در عصر مفرغ ( آلیاژ مس و قلع ) بودند . میل به جمع آوری طلا ، جواهرات ، مرمر سبز ، فیروزه ، فسفات آلومینیوم آمیخته با مس و شهاب سنگ ها به علت این که رنگی شفاف داشته اند و به دلیل خواص جادویی که گمان می رفت در آنها نهفته باشد ، انسان اولیه را به نواحی فلزدار کشانید و اولین حرفه تخصصی را بعد از جادوگری که پدیده صنعت می باشد برای بشر اولیه به وجود آورد.

اشیا کوچک مسی ، سنجاق ، نیزه و قطعات آهن حاصل از شهاب سنگها مربوط به بیش از سه هزار سال قبل از میلاد که در گور مصریان یافت شده است ، بیانگر این مطلب است که فلزگری پس از چهار هزار سال قبل از میلاد در خاور باستان به خوبی شناخته شده بود . ولی در حدود سال سه هزار قبل از میلاد تمدن مفرغکاری در قفقاز ، فلسطین ، سوریه ، بلوچستان و ایران با ویژگی های خاص خود به وجود آمد. مردم سومر و دره سند پیش از سال سه هزار قبل از میلاد قلع را می شناختند و به منظور تسهیل کار ریخته گری به عنوان آلیاژ مس به کار می بردند .

شاید اولین خصوصیت یک فلزکه مورد توجه بشر قرار گرفت ، خاصیت کار پذیری مکانیکی بدون از دست دادن قابلیت چسبندگی ذرات آن بوده است . شاهد این مدعا تغییر شکل تکه ای فلز به ورقه ای پر نقش و نگار است که از آسیای شرقی به دست آمده است و متعلق به حدود سه هزار سال پیش است . مهم تر از آن استفاده از اشیا کار شده طلا توسط انسان های اولیه در حدود هشت هزار سال پیش از میلاد مسیح می باشد . تمام شواهد به دست آمده نشان می دهد که اولین فلزی که ذوب گردید ، مس بوده است . زمان معینی را نمی توان برای آغاز عصر مس بیان داشت .

برنز که در حالت ریختگی سیاه تاب دارای استحکام بیشتری از مس است در حدود سه هزار سال قبل از میلاد جایگزین بعضی از اشیا مسی گردید . این ایام که تا ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد به طول انجامید، عصر برنز نامیده می شود و بعد از عصر برنز عصر آهن آغاز می شود .

شروع ذوب چدن حدود دو هزار سال قبل از میلاد بوده و قطعات تولیدی عموما ً به مصرف اشیا تزئینی می رسیده است . متالوژی فولادهای ریختگی به حدود پانصد سال قبل از میلاد نسبت داده می شود .

در حدود سه هزار سال قبل از میلاد روش ابداعی قالبسازی با موم در بین النهرین به کار می رفت ولی قالب های اولیه از نوعی ماسه بود و بعدا ً با تعبیه شکل قالب در سنگ به یک نوع قالب نیمه دائمی دسترسی پیدا شد .

مردمان چین با ابداع تکنیک قالب های دو تکه و روش مدل های مومی پیشرفت وسیعی را در این صنعت پدید آورند .

به هر حال شواهد موجود نشان می دهد چینی ها در حدود هفتصد سال قبل از میلاد به ریخته گری آهن مبادرت ورزیدند و ایران نیز یکی از کشورهایی است که فن ریخته گری و گداختن فلز را از زمان های قدیم شروع کرده است . چنانکه در شهر حسن لو که در آذربایجان شرقی فعلی بوده است در حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد ذوب آهن انجام می گرفته و قطعات ریخته شده از آهن در خرابه های آن کشف شده است .

برای گداختن ، قالبگیری و ریخته گری نوعی دستگاه دم ضروری است زیرا فقط سنگ های مس مستقیما ً به کمک حرارت ذغال به مس خالص تبدیل می شوند . سنگ های دیگر عموما ً سولفید بوده و باید قبل از گداختن ابتدا در مجاورت دمش هوا سوخته و اکسید شوند . این عوامل باعث در تنگنا قرار دادن ریخته گران آنروز گردید تا جایی که باعث اختراع تکمیل ابتدایی فن ریخته گری که تا سال هزار و سیصد قبل از میلاد کشانیده شد ، گردید .

در حدود سال پانصد میلادی اولین کوره ریخته گری آهن در هندوستان به وجود آمد که روش تهیه و نوع ریخته گری آن تقریبا ً نا مشخص است .

 در اروپا ریخته گری آهن تا قرن چهاردهم میلادی مرسوم نگردید . در این قرن اولین ناقوس کلیسا از برنز در سال ۱۳۱۳ ریخته شد و بیشتر در زمینه های هنری مثل ساختن مجسمه هایی از برنز یا طلا از مقدسین مسیحی ادامه یافت که منجر به پیشرفت قابل ملاحظه صنعت ریخته گری گردید .

اولین شخصی که به تالیف و تدوین مطالب ریخته گری مبادرت ورزید انریکو برینکوگر (۱۵۳۹-۱۴۸۰ م  ) است . این شخص که اروپاییان پدر صنعت ریخته گری می نامند به تحریر جزئیات حرفه ای ریخته گری در آن زمان با ذکر تجربیات خود و سایرین همت گماشت . سه اصل عمده ای که مطرح نمود و هنوز هم به قوت خود باقی است عبارتند از : قالب خوب ، ذوب خوب ، آلیاژ و ترکیب مناسب که هر ریخته گری ملزم به رعایت این سه اصل می باشد .

در قرن هجدهم رامور ( میلادی۱۷۵۸  – ۱۶۸۳ )ضمن فعالیت های خود به ریخته گری چدن توجه خاص نمود و موفق به ساختن چدن مالیبل گردید و تاثیر عوامل گوناگون بر روی ساختمان چدن ها و تهیه چدن های سفید ، خاکستری و خالدار را نشان داد که نتیجتا ً چدن به عنوان یک فلز صنعتی مورد قبول قرار گرفته و ازدیاد مصرف آن ، تولید وسیع آن را به دنبال داشت .

اولین کوره ذوب با سوخت کک ( که موسوم به کوره بلند است ) در سال ۱۷۳۰ میلادی توسط آبراهام داربی به کار افتاد . این کوره قادر به تولید چدن مذاب به مقدار زیاد بود و همین عامل به تدریج یکی از عوامل انقلاب صنعتی در اروپا گردید . اولین کوره کوپل نیز در سال ۱۷۹۴ میلادی توسط جان ویل کینسون ساخته شد و کمک زیادی به کارگاه های ریخته گری چدن نمود.

موقعیت چدن در صنعت با پیدا شدن روش تولید فولاد ارزان از طریق بسمر ( میلادی ۱۸۵۶‌) کمی تنزل پیدا کرد و بعدا ً با ساخته شدن انواع کنورتورها ، کوره های نفت سوز و شعله ای ، مشکل ذوب فلزات با درجه حرارت بالا اهمیت خود را تا حدودی از دست داد و انواع فولادها و آلیاژهای امروزه ریخته گری پیشرفت شایانی نموده است که به خصوص پیشرفت سریع و اساسی تکنولوژیکی این رشته در قرون اخیر مشهود است.

امروزه بدون تردید ریخته گری در تهیه حدود %۹۰ از قطعات صنعتی به طور مستقیم یا غیرمستقیم نقش دارد . ماشین ، موتور ، هواپیما ، قطعات کشاورزی ، قطعات صنعتی و حمل و نقل فقط قسمت کوچکی از اجسامی اند که از طریق روش ریخته گری ، شکل می گیرند . اینک در جهان هزاران کارخانه ریخته گری وجود دارند که در خدمت صنایع سنگین مثل ماشین سازی ، صنایع متوسط و صنایع سبک قرار دارند .

پیشرفت سریع و وسیع این صنعت و ابداع روش های جدید ، مصرف روزافزون تولیدات و تقاضا برای ساخت هر چه بیشتر قطعات ، کارخانجات و صنایع ریخته گری را به تولید انبوه وادار ساخت و در جوار آن ، تقسیم بندی روشها و بالنتیجه تخصص ها انجام گردید به طوری که کلیه کارهایی که در سابق توسط یک کارگاه و احتمالا ً یک گروه از افراد انجام می گرفت ، امروزه توسط گروه ها و متخصصین مشخص و مجزا انجام  می شود .

فرآیندهای ریخته گری سریع و بسیار دقیقی توسعه یافته اند که به وسیله آنها می توان قطعات را با تلرانس های بسیار دقیقی تولید نمود .

روش ها و تکنیک های متفاوتی در صنعت ریخته گری به منظور تهیه قطعات به کار می رود که از آن جمله ریخته گری سنتی یا ریخته گری در ماسه می باشد ولی امروزه تکنولوژی پیشرفته و پیچیده تری حاصل شده است که منجر به تدوین و تکوین روش های مختلف و متکامل تری گردیده است .

از جمله این روشها می توان به ریخته گری در قالب دائمی ( permanent mold casting ) ، ریخته گری تحت فشار (  pressure die casting) ، ریخته گری گریز از مرکز centrifugal casting ) ) و ریخته گری دقیق ( investment casting) و از نظر ذوب و قالبگیری ، به ذوب و ریخته گری در خلاء ، روش قالبگیری به کمک خلاء ( vacuum molding) ، روش قالبگیری بدون درجه ( نظیر روش دیزاماتیک ) (disamatic) اشاره کرد.

 بررسی میزان تولید قطعات ریخته گری در سال های اخیر می تواند ملاکی برای پیشرفت سریع و روزافزون این صنعت و نیز نیاز هر چه بیشتر جهان صنعتی به این رشته باشد .جدول شماره ۱ مجموع تولیدات قطعات ریختگی در تمام کشورهایی که آمار تولید آنها در دست است در سال ۱۹۷۸ را نشان می دهد .

 تعریف ریخته گری

اصولا ً قطعات فلزی را می توان به روش های مختلفی تهیه کرد یا آنها را تغییر شکل داد ، ولی ریخته گری عبارت است از هر گونه تغییر شکل دادن فلزات و آلیاژها از راه ذوب فلز ( آلیاژها ) و ریختن آنها در محفظه ای به نام قالب . این محفظه مطابق با شکل مورد نیاز،  طراحی  و ساخته شده است .

بنابراین در عملیات ریخته گری یک قالب مناسب به شکل قطعه ای که باید تولید شود ، تهیه  می گردد . فلز یا آلیاژی که قطعه باید از آن تهیه شود ، ذوب می گردد و مذاب تحت شرایط کنترل شده و لازم به داخل قالب ریخته شده و فرصت کافی جهت انجماد به مذاب داده می شود تا قطعه مطلوب تولید گردد.

قطعه تولید شده به روش ریخته گری ممکن است پس از تمیزکاری مستقیما ً مورد استفاده قرار گیرد ، اگر چه اغلب پس از ریخته گری قطعات ، آنها را تحت عملیات حرارتی – تراشکاری و پرداخت قرار می دهند تا برای استفاده یا مونتاژ آماده شوند .

مزایای روش ریخته گری در مقایسه با سایر روش های تولید

برای شکل دادن مواد و تولید قطعات ، روش هایی از قبیل ماشینکاری ، آهنگری ، جوشکاری ، پرسکاری ، نورد گرم وجود دارند . روشهای شکل دادن فلزات را به طور کلی میتوان به پنج دسته تقسیم نمود :

الف – روش مکانیکی

ب – روش اتصال فلزات

ج – روش ماشینکاری

د – روش متالوژی پودر

ه – روش ریخته گری

خصوصیات روش های فوق را می توان به طور خلاصه چنین بر شمرد :

روش مکانیکی

در این روش فلز در حالت جامد توسط تغییر شکل الاستیکی ناشی از نیروی وارد بر آن شکل می پذیرد . این تغییر شکل فلز در درجه حرارت های بالا یا پایین درجه حرارت کریستالیزاسیون می تواند صورت گیرد ، که عمل را کار گرم یا کار سرد نامند .

ابتدا از فلز مورد نظر شمش ( ingot) یا شمشال (billet) به روش ریخته گری تهیه شده و سپس این شمش که قابلیت تغییر شکل الاستیکی دارد تحت عملیات نورد گرم یا اکستروژن قرار می گیرد . در روش آهنگری نیز که یکی از روش های شکل دادن مکانیکی است ، ابتدا فلز مورد نظر تهیه شده و تا دمای لازم گرم می شود و سپس تحت نیروی فشاری وارد بر آن شکل قالب مورد نظر را به خود می گیرد .

روش اتصال فلزات

در این روش برای ساخت یک قطعه ابتدا اجزاء و قسمت های مختلف یک قطعه تهیه شده و سپس این اجزای کوچک توسط عملیات جوشکاری ، پرچکاری و یا توسط پیچ کردن به یکدیگر متصل می شوند .

روش ماشینکاری

در این روش برای ساخت ، ماده اولیه لازم به اشکال ساده انتخاب شده و توسط انواع ماشین های تراش ، عملیات ماشینکاری بر روی آنها صورت می گیرد . این روش ضمنا ً یک عملیات تکمیلی نهایی برای بالا بردن دقت ابعادی قطعاتی است که از طریق سایر روش ها تولید شده اند .

روش متالوژی پودر

در این طریقه پودر فلزات در یک قالب تحت فشار ، فشرده شده و سپس محصول را به دمای زینتر رسانیده و قطعه مورد نظر تهیه می شود . این روش به جای روش ریخته گری برای فلزات با نقطه ذوب بالا به کار می رود و به منظور تهیه آلیاژهای سخت که ابزارهای برشی از آنها تهیه می شوند نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

 روش ریخته گری

این روش امروزه به طور گسترده جهت تهیه قطعات صنعتی به کار می رود . اکثر قطعات صنعتی یا جزئی از آنها از این طریق ساخته می گردد و پیشرفت روز افزون تکنولوژیکی این رشته در قرن اخیر باعث امکان افزایش تولیدات و گسترش روش های مختلف آن گردیده است .

انتخاب روش ریخته گری برای تهیه قطعات به علت مزایا و برتری هایی است که این روش در بسیاری موارد بر دیگر روشها دارد .

مزایای روش ریخته گری را می توان به دو بخش مزایای تکنیکی و مزایای اقتصادی تقسیم بندی کرد :

الف – مزایای تکنیکی

۱)روش ریخته گری ساده ترین راه در صنعت برای تبدیل سریع یک طرح به قطعه مورد نظر می باشد .

۲)امکان تهیه قطعات کوچک و بزرگ از چند گرم تا چند تن وجود دارد .

۳)امکان تهیه قطعات از جنس آلیاژهایی که به دلیل خصوصیات فلزی ، تولید آنها با روش های دیگر امکان پذیر نیست .

مهم ترین مثال دراین مورد تهیه چدن ها است که به طور گسترده ای مورد استفاده دارد و برخی انواع آن مثل چدن با گرافیت کروی ( چدن داکتیل یا نرم ) در بعضی موارد حتی جانشین فولاد شده است .

در ریخته گری چدنها فاز گرافیت در زمینه پرلیت یا فریت ظاهر می شود که بعضی خواص چدنها مثل قدرت جذب ارتعاش ( damping capacity‌‌) و نیز خاصیت روغنکاری در قطعاتی مثل یاتاقانها مستقیما ً بدان مربوط می شود . در حالیکه تولید قطعه با روش های دیگر چنین شرایطی پدید نخواهد آمد . اگر قطعه به طور کنترل شده و صحیح ریخته شود خواص آن در جهات مختلف یکسان بوده و خاصیت ایزوتروپی دارد ، در حالی که قطعات حاصل از روش های مکانیکی دارای خاصیت ان ایزوتروپی  در جهات مختلف هستند .

۴)امکان انتخاب و کنترل ترکیب شیمیایی ماده مذاب ، طرح قطعه و نحوه سرد کردن آن وجود دارد . در نتیجه می توان قطعه ای با خواص مکانیکی مطلوب تولید نمود .

۵)امکان تولید قطعات به تعداد زیاد وجود دارد . تولید انبوه ( mass production) ریخته‌گری بسیار مناسب می باشد و در اسرع وقت می توان به تعداد زیاد از یک قطعه تولید نمود . به کار بردن قطعات ریختگی در صنایع ماشینی موید این واقعیت است .

۶)امکان ساخت و تولید اجسام و قطعات پیچیده وجود دارد .

قطعات پیچیده ای در صنعت مورد نیازاند که تولید آنها اساسا ً با روش های دیگر امکان پذیر نمی باشد ، یا با صرف هزینه ای بسیار زیاد و مشکلات فراوان روبروست . این مطلب به خصوص در مورد قطعاتی که دارای طرح های پیچیده در داخل و خارج هستند ، مثل پروانه های پمپ و توربین ها ، صدق می کند .

۷)امکان ساخت چند قطعه متشکل یکپارچه وجود دارد .

با استفاده از روش ریخته گری می توان قطعاتی تولید کرد که قسمت های مختلف آن از آلیاژهای متفاوت تشکیل شده باشد . مثلاً یک چرخ دنده حلزونی از جنس آلیاژ برنز را می توان تهیه نمود در حالیکه توپی داخل آن یعنی محل  تماس آن با محور مربوطه از جنس فولاد باشد .

ب – مزایای اقتصادی

۱) صرفه جویی در تهیه یک قطعه ریخته شده

هرگاه یک قطعه جانشین قطعات کوچکتر شود ، مخارج مونتاژ ، حمل و نقل ، انبار و اتلاف صرفه جویی خواهد شد .

۲) صرفه جویی در مصالح از نظر وزن قطعه

طراح می تواند ضخامت نقاطی از جسم را که تحت نیرو یا فشار قرار نمی گیرد توسط ماهیچه گذاری و راه ها ی دیگر کاهش داده و از نظر فلز به کار رفته صرفه جویی صورت گیرد .

مواد مذاب در آنجا که لازم باشد مورد استفاده قرار گرفته و در قسمت هایی که لازم نباشد توسط ماهیچه از ورود آن جلوگیری می شود و بدین ترتیب در وزن مذاب صرفه جویی می شود .

برای ساخت موتور دیزل ، روش ریخته گری از نظر وزن ۱۴ درصد و از نظر مخارج ۵۳ درصد با صرفه تر از طرق دیگر بوده است .

۳) صرفه جویی در مخارج تهیه جسم از طریق حذف عملیات تکمیلی .

سوراخ ها ، محفظه های خالی یک قطعه در روش ریخته گری با تعبیه ماهیچه در قالب ایجاد می گردد و بدین ترتیب مخارج لازم برای عملیات ماشینکاری تکمیلی حذف و یا کاهش می یابد . در روش های دیگر مثل فورجینگ ، جوشکاری ، انجام این عمل مستلزم

مخارج زیاد است .

۴) زمان طراحی جهت تهیه قطعه از راه ریخته گری کوتاه تر از زمان مربوطه در روش های دیگر می باشد .زیرا مدلی که ساخته می شود برای تولید تمام محصول مورد استفاده قرار می گیرد .

با وجود مزایای روش ریخته گری فلزات ، این روش دارای محدودیت ها و معایبی نیز می باشد . مثلا ً دقت ابعادی قطعات در این روش کمتر بوده و در بهترین شرایط تولیدی ، صافی سطوح به صافی سطوح ماشینکاری نخواهد بود .

ایجاد استحکام زیاد در قطعه به علت وجود معایب ریخته گری امکان پذیر نبوده و اکثرا ً تهیه قطعات با جداره نازک با مشکلات و محدودیت هایی روبروست .

صنعت ریخته گری و انواع تقسیم بندی ها

در صنعت ریخته گری می توان تقسیم بندی هایی از نظر فلز مصرفی ، نوع تولید و در مراحل مختلف عملیات این روش تقسیم بندی هایی از نظر انواع مدل ، روش های قالب گیری ، روش های ذوب و تکنیک های مختلف ریخته گری در نظر گرفت .

فلز مصرفی در ریخته گری

از نظر نوع فلزی که ذوب گردیده و محصول آن تهیه می گردد ، می توان ریخته گری را به ریخته گری فلزات آهنی (ferrous) و ریخته گری فلزات  غیر آهنی (non ferrous) تقسیم بندی نمود .

تهیه قطعاتی از انواع چدنها مثل چدنهای سفید ، خاکستری ، مالیبل ، داکتیل ، و چدنهای آلیاژی ، یا از فولادهای ریختگی در گروه اول و تولیداتی از انواع آلیاژهای مس ، آلومینیوم ، منیزیم و غیره در گروه دوم قرار می گیرند .

تولید در ریخته گری

صنعت ریخته گری در اولین مرحله از نظر تولیدی به دو دسته بزرگ تقسیم می شود .

الف – ریخته گری شمش (ingot casting)

ب – ریخته گری شکل (shape casting)

شمش ها قطعات ریختگی هستند که مستقیما ً مورد استفاده صنعتی ندارند ، بلکه برای مصارف و استفاده در روش های دیگر مثل نورد ، اکستروژن ، آهنگری به منظور تهیه ورق ، لوله ، مفتول ، سیم و غیره به کار می روند .

شمشها را درریخته گری ها نیز مجددا ً می توان مورد استفاده قرار داد.

بنابراین تولید شمشها به دو منظور صورت می گیرد:

۱)تولید شمش ها در جهت استفاده در ریخته گری

۲)تولید شمش ها جهت استفاده در عملیات مکانیکی

شمش هایی که جهت استفاده در ریخته گری تولید می شوند معمولا ً در یک یا چند قالب دائمی ریخته شده و بعدا ً در کارگاه های ریخته گری مجددا ً ذوب و به کار برده می‌شوند.

انواع شمش های چدنی ، آلومینیومی ، مسی و غیره مواد اولیه لازم این کارگاه را تامین می کنند . در تولید شمش جهت استفاده در عملیات مکانیکی اندازه قالب بنابر مورد استفاده اهمیت دارد  و باید اندازه قالب ها دقیقا ً ساخته شده و با توجه به چگونگی مصرف آنها باشد .

تولید این گونه شمش ها با استفاده از دو نوع سیستم قالب های منفرد و سیستم قالب های مداوم می تواند صورت گیرد .

تولید انواع قطعات با شکل های مورد نظر در گروه دوم این تقسیم بندی قرار می گیرد . شکل دادن و تهیه قطعات فلزی می تواند با به کار گیری انواع قالب ها و تکنولوژی لازم انجام پذیرد .

قالب ها در ریخته گری

بر اساس نوع قالب مورد استفاده در ریخته گری می توان دو گروه اساسی را نام برد :

الف – قالب های موقت

ب – قالب های دائم

قالب هایی که به منظور تولید قطعه تهیه شده و به لحاظ جنس و شرایط مخصوص به خود فقط یک بار می توانند مورد استفاده قرار گیرند قالب های موقت خوانده می شوند . جهت خارج ساختن قطعه تولید شده این قالب ها را خراب نموده و محصول از آنها خارج می شوند .

مواد مصرفی جهت ساخت این قالب ها می تواند انواع ماسه یا مواد معدنی دیگر باشد . برخی از مواد مصرفی در این قالب ها مجددا ً می توانند برای ساخت قالب جدید به کار روند .

قالب های دائم عمدتا ً از فلز ساخته می شوند .

تعداد زیادی قطعه متحد الشکل را با استفاده از یک قالب دائم می توان تولید کرد و به همین دلیل این قالب ها برای تولید با کمیت بالا یا متوسط به کار می روند .

روش ها و تکنیک ها در ریخته گری

روش ها و تکنیک های مختلفی در صنعت ریخته گری برای تولید اجسام به کار می رود . در برخی مواقع کل عملیات ریخته گری تحت الشعاع تکنیک و روش به کار رفته در قسمتی از طول مسیر عملیات است و به همین دلیل عملیات ریخته گری بر حسب آن روش به کار رفته ، نام گذاری می شوند. در این رابطه می توان به ریخته گری با ماسه ، ریخته گری تحت فشار ، ریخته گری گریز از مرکز ، ریخته گری دقیق ، ریخته گری در قالب دائمی تحت نیروی ثقل ، ریخته گری در قالب های نیمه دائمی اشاره کرد .

هر کدام از تکنیک های به کار رفته در صنعت ریخته گری مشخصات مخصوص به خود دارند . در بخش های تهیه مدل ، تهیه قالب و مواد قالبگیری ، تهیه ذوب و کنترل آن و طراحی قطعه ، تکنیک های مختلف به کار می رود ولی با توجه به این، میتوان برای تشریح مشخصات عمومی ریخته گری از ریخته گری در ماسه استفاده کرد.

نويسنده :بهزاد
تاريخ: پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ ساعت: 9:10

تعداد صفحات 103

قیمت 20600 تومان

فهرست

چکیده:

۱-۱- مقدمه

۱-۲- مقایسه هیدرومتالورژی و پیرومتالورژی

فصل دوم :

مروری برتحقیقات گذشته

۲-۱- مقدمه

۲-۲-  کانی های اکسیدی مس

۲ـ۳ـ فروشویی کانی های سولفیدی مس

۲ـ۴ـ فروشویی میکروبی کانی های سولفیدی

۲ـ۴ـ۱ـ ساختارمیکروارگانیسم ها

۲ـ۴ـ۲ـ میکروارگانیسم های کاربردی در فروشویی میکروبی

۲ـ۴ـ۲ـ۱ـ اسیدی تیوباسیلوس فرواکسیدانس

۲ـ۴ـ۲ـ۲ـ اسیدی تیوباسیلوس تیواکسیدانس

۲ـ۴ـ۲ـ۳ـ لپتوسپیریلیم فرواکسیدانس

۲-۴-۳- عوامل مؤثر در فروشویی میکروبی

۲-۴-۴-۲- مکانیزم های تیوسولفات و پلی سولفید

۲ـ۵ـ۱ـ فروشویی درجا

۲ـ۵ـ۲ـ فروشویی توده ای

۲ـ۵ـ۳ـ فروشویی حوضچه ای

۲ـ۵ـ۴ـ فروشویی متلاطم

۲ـ۶ـ پارامترهای مؤثر در طراحی فروشویی توده ای

فصل سوم      ۶۷

مواد و روش تحقیق

۳-۱- مقدمه

۳-۲- تهیه و آماده سازی نمونه

۳-۳- آنالیز شیمیایی و کانی شناسی

۳-۴- آزمایش ظروف لرزان

۳-۵- آزماش بطری غلتان

۳-۶- آزمایش آگلومراسیون

۳-۷- آزمایش های ستونی

۳-۷-۱- بررسی نفوذ پذیری

۳-۷-۲- بررسی قابلیت فروشویی شیمیایی و باکتریایی کانسنگ

فصل چهارم

ارائه نتایج و یافته ها

مقدمه :

۴-۴- نتایج آزمایش بطری غلتان

۴-۵- نتایج آزمایش آگلومراسیون

۴-۶- نتایج آزمایش نفوذ پذیری

۴-۷- نتایج آزمایش های ستونی

فصل پنجم:

نتیجه گیری و پیشنهادات

۵-۱- نتیجه گیری

۵-۱-۱- بررسی نتایج حاصله از بررسی شیمیایی وکانی شناسی کانسنگ

۵-۱-۲- بررسی نتایج حاصل از آزمایش های ظروف لرزان

۵-۱-۴- بررسی نتایج حاصل از آزمایش آگلومراسیون

۵-۱-۵- بررسی نتایج حاصل از آزمایش های نفوذ پذیری

۵-۱-۶- بررسی نتایج حاصل از آزمایش های ستونی

۵-۲- پیشنهادات

منابع :

چکیده:

این تحقیق در مورد استحصال مس از کانسنگ دامپ ۳ معدن مس سرچشمه صورت گرفته است . کانسگ موجود دراین دامپ دارای عیار ۹۲% درصد مس کل و ۶% مس اکسیدی می باشد که درحال حاضر برای فرآیند فروشویی شیمیایی بکارمی رود . از آن جا که امکان استحصال میزان قابل توجه مس از بخش سولفیدی ( غالباً کوولیت و کالکوسیت ) بدین روش وجود ندارد. در تحقیق حاضر دو فرآیند فروشوییشیمیایی و بیولوژیکی کانسنک مزبور مورد مقایسه قرارگرفته اند . دراین راستااز آزمایش ظروف لرزان جهت بررسی قابلیت فروشویی باکتریایی و شیمیایی استفاده شد . میزان بازیابی مس پس از ۲۳ روز حدود ۹۴ درصد درمورد محیط کشت باکتریایی و درمورد محیط بدون باکتری حدود ۷۰% بود . درجهت تعیین میزان مصرف اسید ، آزمایش بطری غلتان با فرآیند شیمیایی انجام شد . میزان مصرف اسید۸۴/۱۲ کیلو گرم اسید سولفوریک به ازای یک تن کانسنگ و میزان بازیابی مس ۷۶ درصد بدست آمد . به منظور بررسی نفوذ پذیری کانسنگ و احتمال ایجاد مشکل درعملیات لیچینگ ، آزمایش نفوذ پذیری درسه ستون ۲ متری و با شرایط مختلف ( آگلومراسیون ، با پیش پردازی اسیدی و بدون پیش پردازی اسیدی ) و به طریق شیمیایی انجام شد . نتایج حاصله حاکی از نفوذ پذیری کانسنگ تا دبی l/m.h 30در هر سه ستون بود. در نهایت ۱۰ ستون جهت مقایسه فرو شویی میکروبی وشیمیایی در شرایط مختلف و بادرنظر گرفتن پارامترهای مختلف استفاده گردید . نتایج حاصل از آزمایش های ستونی نشان داد که استفاده از فرآیند فروشویی میکروبی بادرنظرگرفتن فرآیند پیش پردازی توسط اسید با غلظت ۴۹ کیلو گرم / لیتربهترین نتیجه را به دنبال داشت .

۱-۱- مقدمه

آلودگی محیط زیست باعث شده که صنعت مجبوربه تغییر روش های تولید فلزات گردد . آلودگی محیط زیست توسط صنعت متالورژی عامل مهمی بوده و باید روش های حرارتی را تغییر داده و از روش های دیگر مانند هیدرومتالورژی ، روش های الکتریکی ، حل کردن فلزات درحلال های خاص و بازیابی آن ، تعویض یونی و غیره استفاده نمود . بسیاری از این روش ها درحال حاضر درمرحله ابتدایی قراردارند و مقدار فلزاتی که با این روش ها تولید می شود در مقایسه با روش های حرارتی ناچیز است . ولی مبا گرایش فعلی صنعت و اجبار آن به جلو گیری از آلودگی محیط زیست به نظر می رسد که در آینده وضع تغییر کرده و سهم تولید فلزات از طریق هیدرو متالورژی و سایر روش ها که کمتر باعث آلودگی می شوند به طرز چشم گیری افزایش حاصل کند . (۹) فنون هیدرومتالورژیکی اصولاً برای استخراج مس از کانی های اکسیدی مس پرعیار و باطله های سولفیدی استفاده می شوند .پیشرفت جوامع بشری و به موازات آن افزایش حجم تقاضا برای محصولات صنعتی متخصصین را به استفاده بهینه از منابع و ثروت های خدادای ترغیب می کند . مروری برزمینه بهره وری صحیح از منابع معدنی نشان می دهد که امروزه استفاده از منابع با عیار پایین و منابعی که از نظر تکنولوژیکی امکان بهره برداری از آنها مشکل تر می باشد ، در دستور کار متخصصین قرارگرفته است . هیدرو متالورژی به عنوان روشی کارآ و مطلوب ، بازیابی کانه های کم عیار را میسر نموده است .

با وجود آن که صنعت پرعیار کردن مواد معدنی بخصوص روش شناور سازی ( فلوتاسیون ) پیشرفت بسیاری داشته و استخراج  فلزات از سنگ های کم عیار از طریق ذوب را امکان پذیر ساخته است ، ولی با این حال مقدار زیادی سنگ های کم عیار وجود دارد که پر عیارکردن آنها با اشکالات فراوان روبرو است . این مشکلات اکثراً از ترکیب و جنس (سیلیکاته،‌اکسید و غیره ) و یا نحوه توزیع کانه در سنگ ناشی میشود وبالاخره معدن قدیمی رها شده که در اثر عمق زیاد ان یاکم عیار بودن سنگ و عوامل اقتصادی دیگر استخراج موادمعدنی از آن مقرون به صرفه نیست ولی می تواند برای هیدرو متالو رژی ماده اولیه مناسبی باشد .روش های هیدرو متالورژی به دو صورت شیمیایی و بیولوژیکی انجام می گیرند در کل روش بیولوژیکی درمورد کانه های سولفیدی کم عیار و همچنین کانه های مقاوم که توسط روش های هیدرو متالورژی معمول و به سادگی قابل انحلال نیستند ، مناسب می باشد .دانش بیوتکنولوژی درطی هزاران سال شکل گرفته و کاربرد میکرو ارگانیسم ها برای اهداف صنعتی چندان تازگی ندارد این تکنولوژی بعنوان دانش طلایی قرن حاضر یکی از کلیدی ترین فناوری های امروز بشریت است . این علم می رود تا درمدت کوتاهی نحوه زیست بشر را دگرگون سازد . بدیهی است که آینده از آن کشورهایی خواهد بود که دراین راه توانایی های عملی و بالفعلی را به منطقه ظهور برسانند (۶)

۱-۲- مقایسه هیدرومتالورژی و پیرومتالورژی

درطول پنجاه سال گذشته هیدرومتالورژی نقش رقابتی شدیدی را با پیرومتالورژی ایفا نموده است . بیشترین موفقیت پیرومتالورژی دراستفاده از کانه های سولفیدی پرعیار در کوره های بلند که ماکزیمم بهره وری از حرارت کوره را دارند ، می باشند با کاهش ذخایرکانه های پرعیار ، توجه متالورژیست ها به کانه های کم عیار معطوف گشته است (۳).

به طور کلی محسنات و معایب هیدرومتالورژی درمقایسه با پیرومتالورژی به شرح زیراست .

تولید دی اکسید گوگرد و مواد مضر : درطی عملیات پیرومتالورژی سولفیدی گاز دی اکسید گوگرد تولید شده معمولاً درهوا آزادو باعث آلودگی محیط زیست می گردد. (۹) همچنین کنسانتره برخی معادن آلوده به آرسنیک ، جیوه ، سرب، بیسموت و برخی آلوده کننده های دیگر می باشند که دور ریزی این مواد مشکل است (۹) برای مقابله با مشکل فوق کانه های سولفیدی باید بدون آن که گاز دی اکسید گوگرد تولید گردد به روش هیدرومتالورژی عمل آورده شوند .

جابجایی مواد : درفرآیندهای پیرومتالورژی ، مواد مذاب درمقیاس وسیعی از یک کوره به کوره دیگر جابجا می شوند . علاوه برمشکلات موجود درانجام این امر و هزینه های این گونه جابجایی ها ، بعلت سرد شدن این مواد و کاهش حلالیت گاز دی اکسید گوگرد مقداری ازگازهای مضر درهوا متصاعد می گردد . ولی درهیدرولورژی های محلول به صورت سیال درون لوله ها جابجا می گردند (۳)

مصرف انرژی : به علیت دمای بالای فرآیندهای پیرومتالورژی که معمولاً حدود ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد می باشد ، مقدار زیادی سوخت مصرف می شود در هیدرومتالورژی دمای مورد نیاز کم و سوخت کمی نیز لازم است (۳،۹) .

تشکیل گرد و غبار : در فرآیندهای هیدرولورژی از این نظر مشکلی وجود ندارد (۹).

عمل آوری کانه های کم عیار: عمل آوری کانه های کم عیار با پیرومتالورژی به علت حجم زیاد انرژی مصرفی برای ذوب کانه های گانگ اقتصادی نمی باشد ولی چنانچه یک عامل فروشویی انتخابی استفاده شود. هیدرومتالورژی روش مناسبی خواهد بود (۳).

اقتصاد: فرآیندهای پیرومتالورژی برای سرمایه گذاری های بزرگ مناسبند (۳،۹) . ولی فرآیندهای هیدرومتالورژی درعملیات کوچک و سرمایه گذاری کم کارآیی دارند . از این رو درمورد عملیاتی که درجای دورافتاده قرارگرفته و همچنین آنقدر بزرگ نیست تا هزینه های سرمایه ای ذوب ، حمل و نقل کانسنگ را متحمل شود . روش هیدرومتالورژی مناسب تراست . (۹) . هزینه های سرمایه ای حدود ۵۰ درصد کمتر از هزینه های سرمایه ای ذوب و پالایش می باشد و هزینه های عملیاتی نیز کمتر میباشد . البته برای عملیات کوچک و متوسط با تولید مس سالانه حدود ۱۵۰۰۰۰ تن ، ولی برای عملیات بزرگتر ذوب اقتصادی تراست (۹).

استفاده ازمیکروارگانیسم ها : درخصوص فلز مس ، روش های مورد استفاده جهت استخصال فلز از کانسنگ های سولفیدی شامل تشویه ، فروشویی تحت فشار و فروشویی باکتریایی است . همانطور که قبلاً ذکر گردید فرآیند تشویه نیاز به دمای بالا هزینه های سرمایه گذاری و عملیاتی بالایی دارد و همراه با آلودگی محیط زیست است . فرآیند فروشویی تحت فشار، تنها برای منابع پرعیار قابل کاربرد بوده و هزینه سرمایه گذاری و نگهداری اتوکلاوها بالاست. همچنین نیاز به اپراتورهای ورزیده و تجهیزات با ایمنی بالادارد . فرآیندفروشی باکتریی ، اغلب به عنوان پاکیزه ترین روش استحصال فلزات از منابع سولفیدی شناخته شده است ( ۵) . این فرآیند بدون شک یک سیستم ساده با انرژی و هزینه پایین می باشد. (۵،۹) هزینه های سرمایه گذاری و عملیاتی کم مزایای زیست محیطی ، سادگی عملیات فروشویی توده ای باکتریایی را یک تکنولوژی مورد توجه ساخته است . امروزه از این فرآیند برای کانسنگ های سولفیدی ثانویه مس استفاده می شود . از مزایای این روش می توان به نکات زیراشاره نمود . (۵)

برای منابع کم عیار مفید بوده و تجزیه اشکال مختلف کانی های قابل انجام است .

امکان انحلال انتخابی وجود دارد .

کاربرد آن بویژه برای حذف گوگرد از زغالسنگ مفید می باشد.

کاربرد آن برای کشورهای کمترتوسعه یافته مفیداست زیرا نیاز به تجهیزات پیچیده ندارد .

سادگی فرآیند سبب می شود تا هزینه های سرمایه گذاری و عملیاتی پایین باشد .

زمان ساخت و ساز و راه اندازی کوتاه بوده و درمقایسه با دورش دیگر از هزینه نگهداری پایین تری برخورداراست .

فرآیند در شرایط اتمسفر و دمای کمی بالاتر از محط قابل انجام است .

ضایعات تولیدی آن از نظر محیطی پذیرفته شده است

دربیو اکسیداسیون کانی های طلا دار  نظیر آرسنوپیریت ، عنصر آرسنیک درمحلول حاصل از فروشویی باکتریایی باقی مانده و سپس رسوب داده و بنابراین وارد جو نمی شود .

اما این روش دارای محدودیت هایی است و از دلایل عدم رویکرد مناسب صنعت به آن می توان به موارد زیر اشاره نمود :

فرآیند از سرعت کمی برخورداراست ، بنابراین روند برگشت سرمایه نیز کند است .

به طورکلی آشنایی با این تکنولوژی هنوز اندک است .

تعداد بیوهیدرومتالورژیست های آموزش دیده کم است .

صنعت هنوز درمرحله اعتماد به فرآیندهای بیولوژیکی مانده است .

نويسنده :بهزاد
تاريخ: سه شنبه شانزدهم آبان ۱۳۹۱ ساعت: 8:33
تعداد صفحات ۳۲

قیمت ۱۵۰۰۰ تومان

فهرست مطالب

عنوان                                                                     صفحه

مقدمه                                                                                                          1

ارزیابی کارو شغل                                                                                           2

سطوح پرداخت                                                                                               3                    

طراحی یک نظام پرداخت                                                                                   3

حقوق چیست؟                                                                                                 4

مزد یا دستمزد چیست؟                                                                                       4

مزد مناسب ویا حقوق مناسب چگونه مزدی است؟                                                        4

نظریات پرداخت دستمزد                                                                                    5

محاسبات حقوق و دستمزد در ادارات آموزش و پرورش                                                7

افزایش سنواتی                                                                                                8

فوق العاده شغل                                                                                               8

فوق العاده سختی                                                                                             10

سختی کار                                                                                                    11

فوق العاده جذب                                                                                             11

همترازی                                                                                                     12

ارتقا گروه                                                                                                    13

اضافه کاری                                                                                                  15

محاسبه نرخ حق التدریس                                                                                   15

مالیات                                                                                                         16

بیمه خدمات درمانی                                                                                          16

حق اولاد                                                                                                      16

ماموریت                                                                                                      16

میزان حقوق و فوق العاده شغل دارندگان ومدارک کارشناسی ارشد وبالاتر                           17

برآورد ارتقا گروه                                                                                            22

اثرات ارتقا در فوق العاده شغل                                                                             26

اثرات ارتقا گروه در حق جذب                                                                             27

فوق العاده حق جذب مدیران                                                                                 28

فوق العاده حق جذب کارشناسان                                                                             30

افزایش سنواتی                                                                                                31

مقدمه:

بسياري از صاحب نظران، علوم اداري و مديريت بر اين باورند كه نخستين و نهايي‌ترين هدف افراد از پذيرش شغل برخورداري مادي او به زبان رايج دريافت حقوق و دستمزد است.

شمار فراواني از اعتصاب هاي كارگري و حتي كارمندي، كم كاري ها، عدم انگيزش و نارضايتي هاي شغلي، موارد ترك خدمت و ... كه در همه جاي جهان روي مي دهد، زائيدة بي توجهي به انگيزه هاي مادي و نابرابريهاي پرداخت يا كمبود مقررات و روش هاي منظم، منطقي و منصفانة حقوق و دستمزد است. اگر از مردم بپرسيد چرا كار مي كنند اكثر آنها خواهند گفت: «به خاطر پول». اين نياز اساسي به پول حائز اهميت است.

ادارة امور حقوق و دستمزد پيچيده و ظريف است و از فنون كاهش پيچيدگي ها و ظرايف سخن مي گويد. در گذشته يكي از بزرگترين مشكلات آن بوده كه مدافعان هر روش ادعا مي كردند كه روش آنان مسائل كليه سازمانها را حل خواهد كرد. از اين رو است كه پاداش افزايش توليد كار روزانه اندازه گيري شده است.

ارزيابي كار و شغل:

امروزه نظام هاي مختلف پرداخت كه هر يك سعي بر مرتبط ساختن دريافت ها (درآمدها) با كار انجام شده دارد بكار گرفته مي شود. اما قبل از آنكه هر گونه نظامي مورد عمل قرار گيرد لازم است كار انجام شده به نحوي مورد ارزيابي واقع شود.

اين امر را مي توان از طريق مقايسه طبيعت كار (مثل: آيا كار واقعاً طاقت فرسا است. و آيا متضمن مسئوليت فراوان است؟) با كار انجام شده در ديگر مشاغل سازمان به منظور ايجاد سلسلة مراتبي از مشاغل كه متعاقباً سطوح مختلف پرداخت بدان مرتبط مي شود انجام داد يا از طريق سنجش نرخ و ميزان كار كاركنان و پرداخت حقوق و دستمزد به آنان بر اساس نرخهاي مختلف آنان.

روش اول نياز به ارزشيابي شغل دارد و روش دوم مستلزم سنجش كار است. در بسياري از سازمانها به منظور استقرار سلسلة مراتبي از سطوح پرداخت پايه به همراه پرداخت هاي تشويقي مرتبط با عملكرد هر دو روش بكار گرفته مي شود.

وقتي در نظام هاي حقوق يا دستمزد تغييراتي اعمال مي شود، و بخصوص زماني كه نظام هاي نوين بكار گرفته مي شوند، بايد توجه خاصي به بافت و زمينه اي كرد كه در درونش آن تغييرات پديد مي آيند. نتايج اعمال اين نوع تغييرات در چندين سازمان و ثابت گرديده است چنانچه از طريق درست و در شرايط مناسب بكار روند مؤثر مي افتند.

 

نويسنده :بهزاد
تاريخ: دوشنبه پانزدهم آبان ۱۳۹۱ ساعت: 17:12
قیمت :۲۵۰۰۰ تومان

چكيده
درتحقيق حاضر سعي شده با توجه به بحث امنيت ملي كه به عنوان يكي از مهمترين مسائل موجود در يك كشور مي باشد به مسأله توريست كه تأثير بر امنيت ملي دارد، پرداخته شود كه روش موجود كتابخانه اي مي باشد.
تحقيق داراي 5 فصل مي باشد كه در فصل اول به بيان مسأله، اهميت و اهداف پژوهش پرداخته شده ضمناً سؤالات پاسخ داده شده در پژوهش و تعاريف و اصطلاحاتي كه رد تحقيق ارائه گرديده بيان شده است.
در فصل دوم به بررسي پيشينه موضوع، در فصل سوم به بيان روش تحقيق پرداخته شده است.
در فصل چهارم به توصيف و تحليل يافته ها در 8 بخش (انگيزه هاي جهانگردي و انواع جهانگرد- حقوق و تكاليف جهانگردان غير مسلمان در كشور- اثرات جهانگردي و حضور توريست در كشور- امنيت و تأثير جهانگردي بر آن- عوامل مهم در رونق جهانگردي- روش جاري و تخلفاتي كه عليه و توسط توريست در كشور انجام مي شود- آمار مربوط به توريست ها و علل عقب ماندگي صنعت توريسم در كشور) پرداخته شده است.
در فصل پنجم نتايج تحقيق و سپس پيشنهادات ارائه گرديده است.
مقدمه
سیر و سیاحت یکی از راه های خداشناسی و رسیدن به کمال سیر آفاق و انفس است که از آن به هجرت به درون و بیرون تعبیر می شود. با در نظر گرفتن خلقت هستی و انسانها و بیهوده نیافریده شدن انسان که در قرآن بدان اشاره شده و مسیر زندگی نوع بشر به وسیله انبیاء تعیین و هدایت شده است.
جهانگردی در قرون گذشته از امتیازات ویژه عده ای انگشت شمار از مردم بودولی در نیمه دوم قرن نوزدهم و در اثر اختراعات مختلف و بهبود معیشت و وضع اقتصادی افراد و امنیت و اطمینانی که در وضعیت حمل و نقل اهم از زمین، هوایی، دریایی بوجود آمد. جریان مسافرتها سرعت بخشید وبدینسان موجودیت خود را در کشورهای پیشرفته ارائه نمود .
جهانگردی، پیشه انسانهایی است که در اندیشه وسعت نگاه خود اقناع حس کنجکاوی، رنج سفر را بر عافیت حضر می خرند و پنجه در پنجه شدائد به کشف ناگفته ها و نادیده ها می پردازند. دیگران از اندوخته های آنان بهره برده و در سکون و آرامش خود به رمز هزاران سؤال نهفته پی می برند. این نوع جهانگردی که به زمانهای دور مربوط می شود، امروزه چهره متفاوتی پیدا کرده است. در عصر حاضر میلیون ها تن در طول سال به انگیزه مشاهده آثار باستانی و طبیعی، آشنایی با آداب و رسوم سنت های ملی و مذهبی، شرکت در جشنواره ها، بازدید از اماکن مقدسه دینی که غالباً آمیزه ای از عشق، هنر و مهارت است، قدم بر عرصه کشورهایی می گذارند که صدها سال قبل محل سکونت و حیات آدمیان بوده است.
توریست به عنوان عنصر اصلی جهانگردی محسوب که با ورود خودبه یک کشور موجبات اشتغال و ارزآوری و همچنین دارای مزایای ارتباطی، سیاسی، فرهنگی و تأثیرات بین الملل است.
در این تحقیق سعی شده با مشخص نمودن وضعیت حقوقی جهانگردان غیر مسلمان و ارائه مزایا و معایب صنعت توریست و اشاره به خطرات حضور افراد خارجی در کشور با ارائه پیشنهاد در این خصوص افزایش توریست و چگونگی  کنترل صحیح آنها در کشور عزیزمان باشیم.

فهرست مطالب
فصل اول: کلیات
مقدمه
مسأله پژوهشی
اهمیت مسأله پژوهشی
اهداف پژوهش
پرسش های تحقیق
تعاریف و اصطلاحات

فصل دوم:بررسی پیشینه پژوهش
بررسی پیشینه پژوهش

فصل سوم: روش تحقیق
روش پژوهش

فصل چهارم: یافته های پژوهش
بخش اول: انگیزه های جهانگردی و انواع جهانگرد
بخش دوم: حقوق و تکالیف جهانگردان غیر مسلمان در کشور
بخش سوم: اثرات جهانگردی و حضور توریست در کشور
بخش چهارم: روش جاری اداره کل اتباع و تخلفات بر علیه و توسط توریست
بخش پنجم: امنیت و تأثیر جهانگردی بر آن
بخش ششم: آمارهای مربوط به توریست
بخش هفتم: علل عقب ماندگی صنعت توریست در کشور    
بخش هشتم: عوامل مهم در دولت جهانگردی

فصل پنجم :‌نتیجه گیری و پیشنهادات
نتیجه گیری    
پیشنهادات    

منابع و مآخذ و پیوست
منابع و مآخذ
پیوست ها    

نويسنده :بهزاد
تاريخ: دوشنبه پانزدهم آبان ۱۳۹۱ ساعت: 17:5
رشته تحصیلی : کارشناسی ارشد برق و الکترونیک 

قیمت ۲۵۰۰۰ تومان

فهرست
فصل اول: کيفيت سرويس و فنآوری هاي شبكه
1-1- مقدمه
1-2- كيفيت سرويس در اينترنت
1-2-1- پروتكل رزور منابع در اينترنت
1-2-2- سرويس هاي متمایز
1-2-3- مهندسي ترافيك
1-2-4- سوئيچنگ برحسب چندين پروتكل
1-3- مجتمع سازي IP و ATM
1-3-1- مسيريابي در IP
1-3-2- سوئيچينگ
1-3-3- تركيب مسيريابي و سوئيچينگ
1-3-4- MPLS

فصل دوم: فنآوری MPLS
2-1- مقدمه
2-2- اساس كار MPLS
2-2-1- پشته برچسب
2-2-2- جابجايي برچسب
2-2-3- مسير سوئيچ برچسب (LSR)
2-2-4- كنترل LSP
2-2-5- مجتمع سازي ترافيك
2-2-6- انتخاب مسير
2-2-7- زمان زندگي (TTL)
2-2-8- استفاده از سوئيچ هاي ATM به عنوان LSR
2-2-9- ادغام برچسب
2-2-10- تونل
2-3- پروتكل هاي توزيع برچسب در MPLS

فصل سوم: ساختار سوئيچ هاي شبكه
3-1- مقدمه
3-2- ساختار كلي سوئيچ هاي شبكه
3-3- كارت خط
3-4- فابريك سوئيچ
3-4-1- فابريك سوئيچ با واسطه مشترك
3-4-2 فابريك سوئيچ با حافظه مشترك
3-4-3- فابريك سوئيچ متقاطع

فصل چهارم: مدلسازي و شبيه‌سازي يك سوئيچ MPLS
4-1- مقدمه
4-2- روشهاي طراحي سيستمهاي تك منظوره
4-3- مراحل طراحي سيستمهاي تك منظوره
4-3-1- مشخصه سيستم
4-3-2- تاييد صحت
4-3-3- سنتز   
4-4 – زبانهاي شبيه سازي
4-5- زبان شبيه سازي SMPL
4-5-1- آماده سازي اوليه مدل
4-5-2 تعريف و كنترل وسيله
4-5-3 – زمانبندي و ايجاد رخدادها
4-6- مدلهاي ترافيكي
4-6-1- ترافيك برنولي يكنواخت
4-6-2- ترافيك زنجيره اي
4-6-3- ترافيك آماري
4-7- مدلسازی كارت خط در ورودي
4-8- مدلسازی فابريك سوئيچ
4-8-1- الگوريتم iSLIP
4-8-2- الگوريتم iSLIP اولويت دار
4-8-3- الگوريتم iSLIP  اولويت دار بهينه
4-9- مدلسازی كارت خط در خروجي
4-9-1 – الگوريتم WRR
4-9-2- الگوريتم DWRR
4-10- شبيه سازي كل سوئيچ
4-11- كنترل جريان

فصل پنجم: نتيجه گيری و پيشنهادات
5-1- مقدمه
5-2- نتيجه گيری
5-3- پيشنهادات
مراجع

چکیده
امروزه سرعت بیشتر و کیفیت سرویس بهتر مهمترین چالش های دنیای شبکه می باشند. تلاشهای زیادی که در این راستا در حال انجام می باشد، منجر به ارائه فنآوری ها، پروتکل ها و روشهای مختلف مهندسی ترافیک شده است. در این پایان نامه بعد از بررسی آنها به معرفی MPLS که به عنوان یک فنآوری نوین توسط گروه IETF ارائه شده است، خواهیم پرداخت. سپس به بررسی انواع ساختار سوئیچ های شبکه خواهیم پرداخت و قسمتهای مختلف تشکیل دهنده یک سوئیچ  MPLS را تغیین خواهیم کرد. سرانجام با نگاهی به روشهای طراحی و شبیه سازی و نرم افزارهای موجود آن، با انتخاب زبان شبیه سازی SMPL، به شبیه سازی قسمتهای مختلف سوئیچ و بررسی نتایج حاصل می پردازیم. همچنین یک الگوریتم زمانبندی جدید برای فابریک سوئیچ های متقاطع با عنوان iSLIP اولویت دار بهینه معرفی شده است که نسبت به انواع قبلی دارای کارآیی بسیار بهتری می باشد.

 
Abstract
Nowadays achieving higher speeds and better quality of service are the main subjects of networking. Many attempts are made in this way which have led to introducing various technologies, protocols and traffic engineering methods. In this thesis, after studying the above-mentioned parameters, IETF’s new technology called MPLS will be introduced. Then several different switch architectures are examined and the components of an MPLS switch are selected. Finally after a quick look at design and simulation methods and their available softwares, SMPL is chosen as simulation tool and then switch components are simulated and the results are studied. Also a new scheduling algorithm for crossbar switch fabrics named “The Optimized Prioritized iSLIP” is introduced which has much better performance than its previous versions

نويسنده :بهزاد
تاريخ: دوشنبه پانزدهم آبان ۱۳۹۱ ساعت: 16:58
قیمت ۲۰۰۰۰ تومان

چکیده:
هدف اصلی مطالعه ی حاضر بررسی سلامت عمومی و خودکارآمدی در بین دانشجویان با عقاید مذهبی بالا و دانشجویان با عقاید مذهبی پایین است. برای نیل به این هدف 100 نفر را به عنوان نمونه انتخاب نمودم، که 50 نفر  از دانشجویان با عقاید مذهبی بالا و 50 نفر با عقاید پایین بودند. برای تعیین نتایج از روش آماری T-TesT استفاده شده است. نتایج به دست آمده نشان داد که دانشجویان با عقاید مذهبی بالا در دو مقیاس سلامت عمومی و خود کارآمدی وضعیت بهتری نسبت به دانشجویان با عقاید مذهبی پایین داشتند و به طور کل تاثیر مثبت عقاید و باورهای دینی را در سازوکاری بهتر با زندگی شان می دهد.
 مقدمه:
تأمین و حفظ سلامتی یکی از اهداف عالی انسان است که برای تحقق این هدف تمام کشورها بخش قابل توجهی از سرمایه های مادی و معنوی خود را به این امر اختصاص می دهند. از آن جا که کشور ما ایران بر پایه حکومت اسلامی اداره می شود، علاوه بر قوانین مدون ملی، در دین مقدس اسلام نیز برای نیل به این هدف، دستورات صریحی بیان شده است. مسلماً یکی از ابزارها برای توان مند کردن شخص، سلامت فکر و جسم است تا بتوانیم خود را از طریق آموزش و تعلیم و تربیت به مدارج بالای انسانی ارتقاء بدهیم.
در مورد تأثیر اعتقادات دینی بر بهداشت روانی از دیر باز میان متفکران اسلامی و متخصصان روانی نظرات متفاوتی وجود داشته است. از یک سو روان کاوانی چون فروید (1939-1856) و همکاران مذبه  و اعتقادات مذهبی  را یک اختلال نورتیک تلقی کرده و دین باوری را نه تنها بر سلامت روانی مؤثر ندانسته اند، بلکه برعکس برای بهداشت روانی مخاطره آمیز نیز می دانند. (افروز، 1372) از سوی دیگر افرادی چون یونگ (1961-1875) هر گونه اعتقاد دینی، ولو این که با خرافات مانند معتقدات بشر اولیه را هم مورد توجه قرار داده و برای سلامت روانی افراد ضروری دانسته اند. (همان منبع: 15) در این راستا در سال های اخیر استفاده از روان درمانی مذهبی  در مداوای بیماری های روانی مورد بررسی قرار گرفته است. (بیان زاده، 1375).
بیان زاده (1375) روان درمانی را یک اقدام سیستماتیک به منظور رفع بیماری روانی د ر یک رویکرد شناختی- رفتاری – مذهبی  تعریف نموده و هدف از روش های درمان مذهبی  را رفع اضطراب و افسردگی از طریق جست و جوی ارزش هاو عقاید و سپس تغییر آن ها با به کارگیری روش های مذهبی  می داند. برخی دیگر از روان شناسان مانند کلکتووگالانتز (1990) عقیده دارند اگر بیمارانی که دچار اضطراب و افسردگی اند همراه با دارو درمانی تحت روان درمانی مذهبی  قرار بگیرند، سریع تر بهبود می یابند.  به هر حال پژوهش های فوق، لزوم توجه به بعد معنوی بیماران و بهره برداری از اعتقادات مذهبی  آن ها را به عنوان یک پتانسیل مثبت درمانی مطرح می نماید. اکنون با توجه به رواج سریع بیماری های روانی در جوامع امروزی نیاز به انجام پژوهش های بیشتر در  زمینه ی اعتقادات مذهبی  برای درمان این افراد و در نیتجه حرکت به سوی جامعه ای سالم احساس می شود که لازم است مورد توجه مؤسسات آموزشی قرار بگیرد. مطالعه ی منابع اسلامی و نظرات دانشمندان مسلمان این نکته را روشن می کند که التزام عملی به اعتقادات مذهبی  عامل بازدارنده بسیاری از بیماری ها، مخصوصاً بیماری های روانی است. (غباری بناب، 1374)
بنابه اعتقاد علامه طباطبایی «انسان در صورت پذیرش توحید و عمل به قوانین دین، ظرفیت روانی اش گسترده تر می شود، در غیر این صورت احساس ناخوشایند و زندگی تیره و تاری خواهد داشت. (رضایی، 1378) بنابراین به نظر می رسد که افراد پایبند به برنامه های دین و دستورات آن به بسیاری از بیماری های روانی مبتلا نشوند. هر چند این نتیجه گیری از دیدگاه متفکرین اسلامی کاملاً منطقی است ولی مقبولیت عام نیافته است و بعضی از مردم معتقدند که افراد غیر مذهبی ، شادابتر و با نشاط تر از افراد مذهبی  هستند. امروزه بسیاری از روان شناسان و روان پزشکان دریافته اند که دعا، نماز و داشتن ایمان محکم می تواند، نگرانی، تشویش یأس و ترس را که موجب بسیاری از بیماری هاست را بر طرف سازد (ابراهیمی قوام، 1374).
انسان برای کاهش اضطراب و رسیدن به یک نوع آرامش روانی نیازمند عامل فوق طبیعی و بی نظیری است که با تکیه بر آن بتواند بر مسائل و مشکلات روحی و روانی خود فائق آید.
شواهد موجود نیاز انسان را، حتی در شکل احساسی آن به یک نظام مطلق اخلاقی و روحی ، اثبات می کند. (پریوره، 1368) بررسی تاریخ ادیان به ویژه دین اسلام، نشان می دهد که ایمان به خدا، در درمان بیماری هایی هم چون اضطراب، احساس عدم امنیت و انواع بیماری های روانی و نیز تحقق امنیت، کاملاً موفق بوده است. این مسأله شایان توجه است که درمان، معمولاً پس از ابتلای شخص به بیماری روانی شروع می شود اما ایمان به خدا اگر از کودکی در نفس انسان استقرار یابد، نوعی مصونیت از آسیب ها و بیماری های روانی به شخص می بخشد. (نجاتی، 1368). در نهایت به طور کل باید اشاره کرد که در عصری که بشر فاصله ی زیادی از دین و معنویت گرفته و انواع و اقسام تکنولوژی های نوین و مادیات انسان را به یوغ خود کشیده است، تنها کاری که برای انسان باقی می ماند و تنها راه او همان نظریه ی معروف تنازع برای بقای داروین است که هر که قدرت بیشتری دارد حق زندگی خواهد داشت، در این گیرودار آن چه ازیادها رفته است اخلاق و معنویت است و این همان عامل نجات بخش انسان و بشریت است که با بازگشت به دین داری به معنای خالص و واقعی کلمه حاصل خواهد شد.

فهرست مطالب
فصل اول : بیان مسئله
1-1-)مقدمه
1-2-) بیان مسئله
1-3) اهمیت و ضرورت تحقیق
1-4) سوالات پژوهش
1-5) اهداف پژوهش
1-6) فرضیه های پژوهش
1-7) تعریف مفهومی و عملیاتی متغیرها
فصل دوم : پایه های نظری و پیشینه ی تحقیق
2-1) آقار منفی بر تندرستی
2-2) زیگموندفروید
2-3) آلبرت الیس
2-4) وندل والترز
2-5) متخصصان مراقبت های اولیه
2-6) پزشکان مراقبت های اولیه
2-7) آرای روان شناسان موافق با دین
2-8) ویلیام جیمز
2-9) کارل گستاویونگ
2-10) دین و سلامت روان
2-11) مقابله ی دینی با تنش
2-12) خشنودی خوش بینانه از زندگی
2-13) تفسیر خوش بینانه از مرگ
2-14) افسردگی و خودکشی
2-15) اضطراب
2-16) مصرف سوء الکل و دارو
2-17) مطالعات درمانی
2-18) سازو کارهای ممکن برای تاثیر دین
2-19) دین و سلامت بدن
2-20) فشار خون بالا
2-21)سکته مغزی
2-22) بیماری قلبی
2-23) سرطان
2-24)مرگ ومیر ناشی از همه علل
2-25) سایر مطالعات صورت گرفته در زمینه تاثیر دین داری بر جسم و روان
 انسان
فصل سوم : روش پژوهش
3-1) مقدمه
3-2) جامعه ی آماری پژوهش
3-3) نمونه ی آماری و روش نمونه گیری
3-4) طرح پژوهش
3-5) روش دست یابی به داده ها
3-6) پرسش نامه ی نگرش مذهبی
3-7) پرسش نامه ی سلامت عمومی
3-8) اعتبار پرسش نامه ی سلامت عمومی
3-9) پایایی پرسش نامه ی سلامت عمومی
3-10) روش نمره گذاری پرسش نامه سلامت عمومی
3-11) مقیاس های سلامت عمومی
3-12) پرسش نامه ی خودکارآمدی
3-13) روش جمع آوری داده ها
3-14) روش اجرای اصلی پژوهش
3-15) روش آماری
فصل چهارم : یافته ها
4-1) مقدمه
4-2) داده های تحلیل شده
4-3) فرضیه های پژوهش و تائید  یا  عدم تائید آنها
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری
5-1) مقدمه
5-2) نتایج تحقیق و بحث و بررسی
5-3) محدودیت های پژوهش
5-4) پیشنهاد های  تحقیق
منابع و ماخذ


نويسنده :بهزاد
تاريخ: دوشنبه هشتم آبان ۱۳۹۱ ساعت: 12:25

تعداد صفحات ۱۰۰

قیمت ۲۰۰۰۰ تومان

مقدمه و هدف
پيشينه مطالعاتي
متدولوژي و روش كار
خلاصه و چكيده گزارش 
موقعيت و شرايط جغرافيايي
زمين شناسي عمومي
فتوژئولوژي و تدقيق نقشه زمين شناسي
چينه شناسي و سنگ شناسي
آميزه رنگين CM
نهشته هاي كواترنري Q 
بررسي و ارائه درصد گسترش سازندها در واحداهاي فيزيوگرافي
بررسي تكتونيك ، عناصر ساختاري و لرزه زمين ساخت و ارائه نقشه مربوطه
بررسي فرآيندهاي فرسايشي (معرفي انواع هوازدگي و چهره هاي فرسايشي)
بررسي حساسيت به فرسايش واحدهاي چينه سنگي و ارائه نقشه مربوطه
بررسي منشأ نهشته هاي رسوبي و عوامل جابجائي آنها
بررسي خصوصيات هيدروديناميكي نفوذپذيري و سيل خيزي سازندها و ارائه نقشه هاي مربوطه
بررسي كيفي واحدهاي چينه سنگي از نظر منابع قرضه و ساختگاه و ارائه پروفيل زمين شناسي آبراهه هاي اصلي
بررسي موارد خاص تاثير گذار در حوزه
ژئومورفولوژي
واحدهاي ژئومورفولوژيكي
تيپ هاي ژئومورفولوژيكي
رخساره هاي ژئومورفولوژيكي 
پهنه هاي لغزشي _ ريزشي
پيشنهادات اجرائي آبخيز داري از ديدگاه  زمين شناسي
منابع و مآخذ

مقدمه و هدف
مطالعات زمين شناسي و ژئومورفولوژي بعنوان مطالعات پايه نقش اساسي را در طرحهاي آبخيزداري دارد زيرا با استفاده از نقاط ضعف و قوت تشخيص داده شده در اين مطالعات ضمن هدايت گروههاي ساير بخش ها طراحان وبرنامه ريزان را براي اتخاذ راهبردها و تصميم هاي مبتني بر شناخت صحيح و حقيقي از عوامل موجود در عرصه آبخيز رهنمون مي سازد .
اين مطالعات با در نظر گرفتن مجموعه عوامل و شرايط اقليمي ، زمين شناسي ، زمين ساخت و زمين ريخت شناسي و … حاكم بر زير حوزه ها و مناطق مورد مطالعه به ارزيابي و بررسي استعداد هاي طبيعي حوزه  و تعيين اولويت بندي هر يك از زير حوزه ها از نطقه نظر مسائل و مشكلات عارض بر آنها نظير فرسايش ، سيل خيزي ، تخريب پوشش گياهي و كم آبي و … مي پردازد .
از طرفي ديگر عوامل زمين شناسي نظير جنس سنگ ، مقاومت آن در برابر بارگذاري ، روند و نوع شكستگيها ، فاصله داري و بازشدگي درزه ها ، موقعيت گسلهاي فعال ، امكان لرزه خيزي منطقه و… نقش اساسي را در تعيين موقعيت مكاني سازه هاي آبخيزداري دارد .
عوامل زمين شناسي سبب ايجاد منابع قرضه سنگي و خرده سنگي در حوزه مي شوند كه شناسايي موقعيت مكاني و كيفيت آنها امري اساسي در تعيين نوع سازه ها و اجراي اقتصادي آنهاست .
نظر به اولويت مناطق روستايي و محروميت زدائي از آنها و به منظور كنترل سيل و فرسايش و رسوب وذخيره سازي بهينه منابع آب و خاك طرح تفضيلي – اجرائي حوزه آبخيز برنطين شهرستان رودان در دستور كار مديريت آبخيزداري سازمان جهادكشاورزي استان هرمزگان قرار گرفته است.
مطالعات زمين شناسي و ژئومورفولوژي داراي مجموعه اي از اهداف پايه به منظور ايجاد مبنا براي مطالعات ساير بخشها و مجموعه اي از اهداف مستقل به شرح ذيل مي باشد :

10- منابع ومآخذ
1- نقشه توپوگرافي به مقياس 000/1:50 شيت هاي كهنوج بالا ، جغين و 000/250 :1 منتشر شده توسط سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح و سازمان نقشه برداري كشور . 
2-  نقشه هاي زمين شناسي شيت هاي 000/250 :1 و 000/100 :1 ميناب منشر شده در سالهاي 1980 _ 1983 ميلادي ، سازمان زمين شناسي كشور .
3- آقانباتي علي  1383 زمين شناسي ايران ، انتشارات سازمان زمين شناسي كشور .
4- درويش زاده علي 1370 زمين شناسي ايران ، انتشارات امير كبير .
5- عكسهاي هوايي به مقياس 000/40 :1 منطقه مطالعاتي سازمان نقشه برداري كشور در سال 1374
6- افتخارنژاد و همكاران 1985 گزارش زمين شناسي پروژه شرق ايران سازمان زمين شناسي كشور
7- گزارش فيزيوگرافي و هواشناسي حوزه آبخيز برنطين 1384 شركت مهندسين مشاور مانا آب پارسيان.
8- درويش زاده 1378 زمين شناسي ايران انتشارات دانش امروز وابسته به انتشارات امير كبير
9- پوركرماني محسن آرين مهران 1376 سايزموتكتونيك و لرزه زمين ساخت مهندسين مشاور دزآب
 10-  MCCALL,G.J.H. and Eftekhar Nezhad , Hushmandzadeh 1993 Explanatery TexT of the
IRANSHAHR Quad . Map 1:250/000 Internal rep . geological Survey of IRAN .
11-تصوير ماهوارهايلندست2002 تهيه شده از مركز سنجش از دور ايران.
12-رضائي،عبدلمجيد1378 پژوهشي در مورفولوژي ومورفو ديناميك جلگه ميناب،پايان نامه كارشناسي ارشد دانشگاه تهران.
13-صفائي.م 1376 ژئو شيمي وزمين شناسي         فارياب استان هرمزگان پايان نامه كارشناسي ارشد دانشگاه شيراز.
14-شركت خدمات مهندسي جهاد 1380 گزارش زمين شناسي وژئو مورفولوژي حوزه آبخيز شميل واحمدي مرحله توجيهي.
15-داده هاي استخراج شده از پايگاه داده هاي علوم زمين ايران.
16-فيض نيا وهمكاران 1374 مقاومت سنگها در برابر فرسايش مجله منابع طبيعي دانشگاه تهران.
17-پور كرماني ،محسن،آرين،مهران1376 سانريو تكتونيك ولرزه زمين ساخت مهندسين مشاور دز آب.

نويسنده :بهزاد
تاريخ: چهارشنبه سوم آبان ۱۳۹۱ ساعت: 11:12

تعداد صفحات ۱۹۵

قیمت ۳۰۰۰۰ تومان

مقدمه
فرضیه های تحقیق
فصل اول : وضعیت اقتصادی ایران و عوامل موثر در پیشرفت و رشد یا عقب ماندگی آن
متدلوژی و اصول مطابق سازی بخش‌های مختلف اقتصادی ایران با شرایط سازمان جهانی تجارت
جایگاه ایران در تجارت جهانی
وضعیتاقتصادیایرانازنگاهبانکجهانی
عوامل تاثیر گذار بر افزایش نرخ رشد اقتصادی کشور
مقایسه وضعیتاقتصادیکشورهایاروپایی با ایران
آمارهای صادرات و واردات کشور
آمار کل صادارات ج.ا.ایران در سال ۱۳۸۷
صادرات غیر نفتی و موانع پیش رو
رشد جهشوار بخش صنعت در ۸ سال گذشته
بررسی وضعیت اقتصادی از طریق ۲۱ شاخص مهم اقتصادی
جهش صادراتی در بخش صنعت و بررسی مسائل و مشکلات صادرات
برنامه‌هایاجرایی
فصل دوم :  مسئولیتهای ایران در زمان پذیرش و ورود به سازمان تجارت جهانی و تحلیل اثرات پیوستن به این سازمان
سازمان تجارت جهانی (WTO)
تشکیل سازمان جهانی تجارت
اصول و اهداف سازمان جهانی تجارت
مسئله عضویت در سازمان جهانی تجارت
اهداف سازمان جهانی تجارت
ساختار و تشکیلات سازمان تجارت جهانی
سازمان تجارت جهانی در یک نگاه
ایران و WTO
الزامات پیوستن به سازمان جهانی تجارت
اثرات اقتصادی عضویت ایران درسازمان جهانی تجارت
فصل سوم : صنایع غذایی در راه ورود به تجارت جهانی
صنایع غذائی درراه ورود به تجارت جهانی
جهانی شدن وجهانی‌سازی
رونداقتصادجهانی
WTO و معضلات صادرات صنعتی ایران
ساختارفرسوده تولید
سؤالاتی دربارهٔ نوسازی صنایع(تولیداتداخلی)
ضرورت پیوستن ایران به WTO
سهم ایران از بازار میلیاردی صنایع غذایی
تعامل دولت و تشکل‌های اقتصادی
بازارهای جدید صادراتی
استانداردهای مواد غذایی
بزرگترین مشکل صنایع غذایی کشور بازاریابی است
بازاریابی، تنها راه جهانی شدن صنایع غذایی ایران
شاخص‌های موفقیت صنایع غذایی در بازاریابی
رقبا چه می‌کنند؟
دیپلماسی و فرهنگ
تنوع بخشیدن به مواد غذایی و نوشیدنی‌ها
تاریخ مصرف، کالری و ویتامین‌ها
سهم۱/۱میلیارددلاری محصولات غذایی نانو دربازارجهانی
تاثیر توجه و بها دادن به وضعیت فعلی صنایع غذایی در توسعه صادرات غیر نفتی
مشکلات تولید و صادرات محصولات صنایع غذایی
همایش ملی صادرات
آمار ۱۰ ساله صنایع غذایی
طرح حمایت ازصنایع تبدیلی غذایی
مشکلات تولید و صادرات محصولات صنایع غذایی
۱۳۸۰
۱۳۸۲
فصل چهارم : راهکارها و پیشنهادات و نتیجه گیری
خلاصه و نتیجه گیری
پییشنهادها
پیشنهادات و راهکارهای اجرایی
پیشنهادات و راهکارها
منابع

نويسنده :بهزاد
تاريخ: چهارشنبه سوم آبان ۱۳۹۱ ساعت: 8:28

تعداد صفحات ۷۰

قیمت ۱۵۰۰۰ تومان

مقدمه

این مقاله مقدمه ای بر شبکه های عصبی مصنوعی است. گونه های مختلف شبکه های عصبی توضیح و شرح داده شده است و کاربرد های شبکه های عصبی، نظیر ANN ها در پزشکی بیان شده و همچنین سابقه ای تاریخی از آن به تفصیل آورده شده است. همچنین رابطه بین چیزهای ساختگی و واقعی مورد بررسی قرار گرفته و در مورد آن توضیح داده شده است و به شرح مدل های ریاضی در رابطه با این موضوع و آنالیز رفتار آشوبگونه مدل شبکه عصبی مکانیسم لرزش عضله و هماهنگ سازی نمایی شبکه های عصبی آشوبگونه با اغتشاش تصادفی و شناسایی شبکه های آشوبگونه آغشته به نویز بر مبنای شبکه های عصبی feedforward رگولاریزاسیون و همچنین شبکه های عصبی و الگوریتم های ژنتیک در تجارت  می پردازیم

مقدمه

فصل اول:    ۲
سابقه تاریخی    ۲
استفاده های شبکه عصبی    ۳
مزیتهای شبکه عصبی    ۳
شبکه های عصبی در مقابل کامپیوتر های معمولی    ۴
شباهت های انسان و سلول های عصبی مصنوعی    ۵
چگونه مغز انسان می آموزد    ۵
انواع یادگیری برای شبکه های عصبی    ۶
هوش جمعی    ۱۲
فصل دوم:    ۱۵
معرفی    ۱۵
نورون با خاصیت آشوبگونه    ۱۶
شکل شبکه    ۱۷
قانون آموزش شبکه    ۱۸
مدلسازی ژنراتور سنکرون دریایی    ۲۱
نتایج فصل    ۲۶
فصل سوم :    ۲۷
معرفی    ۲۷
منحنی طول – کشش    ۲۸
فهرست    صفحه ۱

شبکه های عصبی

نتایج تجربی    ۲۹
نتیجه فصل    ۳۳
فصل چهارم:    ۳۴
معرفی    ۳۴
نمادها و مقدمات    ۳۵
نتایج مهم    ۴۰
شرح مثال    ۴۷
نتیجه فصل    ۵۱
فصل پنجم:    ۵۳
معرفی    ۵۳
شبکه های feedforward رگولاریزاسیون    ۵۴
طراحی شبیه سازی    ۵۵
شبیه سازی ها    ۵۷
نتیجه فصل    ۵۹
فصل ششم :    ۶۰
۶۲
فناوری الگوریتم ژنتیک    ۶۵
بازاریابی    ۶۶
بانکداری و حوزه های مالی    ۶۸
منابع    ۷۳

نويسنده :بهزاد
تاريخ: چهارشنبه سوم آبان ۱۳۹۱ ساعت: 8:18

تعداد صفحات ۱۲۴

قیمت ۳۰۰۰۰ تومان

چکیده مطالب :
در سال های اخیر استفاده از پانل های سبک سه بعدی در زمینه های مختلف  شبکه مفتول جوش شده می باشد که در دو سوی یک لایه پلی استایرن قرار داده شده و توسط برش گیره هایی به یکدیگر متصل می شوند در مرحله بعد روی این مفتول ها بتن شاتگریتی پاشیده شده و سپس سطح پرداخت می شود . کاربرد پانل های سه بعدی توجه به اهمیت سبک سازی ، بهینه سازی و صرفه جویی مصرف سوخت در حال افزایش می باشد . در این تحقیق سیستم ترکیبی قاب خمشی فولادی و دیوارهای سبک پیش ساخته در حالت فاصله دار با قاب تحت بارگذاری سیکلی مورد تحلیل قرار گرفته است.
می باشد .۲iPE120،ستون های قاب های مورد استفاده IPE120تیرها
و دیوار دارای ارتفاع ۱۲۰ سانتی متر و عرض ۶۴ سانتی متری ضخامت ۱۴ سانتی متر می باشد .که دو لایه بتن به ضخامت ۲ سانتی متر و یک لایه پلی استایرن به ضخامت ۶ سانتی متر را شامل می گردد
انجام شده است .PERFORM,ANSYSتحلیل های عددی به کمک نرم افزار و در مرحله بعد نتایج تحلیل های   عددی با این دو نرم افزار با هم مقایسه می شود . در پایان نتیجه می شود که ظرفیت باربری تین سیستم ترکیبی نسبت به حالت قاب تنها افزایش قابل ملاحظه ای یافته است .
ترکیب سیستم پانل سه بعدی با قاب خمشی باعث افزایش سختی و مقاومت جانبی سازه خواهد شد .
در این تحقیق ، علاوه بر ویژگی های مکانیکی ، ظاهری و…. پانل ها ، پانل های پیش ساخته باربر و غیر باربر و ضوابط طراحی ، ساخت و اجرای سیستم های پانل های پیش ساخته ، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است .

پیشگفتار:

استفاده از سیستم های پانل پیش ساخته سبک سه بعدی در صنعت ساختمان سازی کشور به نحو فزاینده ای رو به گسترش دارد .این روش ساخت و ساز هم به عنوان اعضای باربر در ساختمان های با عملکرد جعبه ای و هم به عنوان دیوارهای غیرباربر مورد استفاده قرار می گیرد .نگاهی به در ادبیات فنی در سطح جهانی دلالت بر مدارک فنی مختلف دارد که از طرف تولید کنندگان این سیستم ها تهیه شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است .
در ایران نیز از سوی برخی سازندگان پانل های سه بعدی نظیر شرکت سازه های پیش ساخته سبک اقدام به تهیه گزارش های فنی و مشخصات مصالح تولیدی شده و مطالعات آزمایشگاهی در برخی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی روی مدل های ساخته شده با سیستم پانلی در مقیاس های مختلف به انجام رسیده که در ارتقاء و توسعه این صنعت ساختمانی موثر بوده است .

مقدمه :

ساختمان های با ساختار پانل های سه بعدی در زمره سیستم های پیش ساخته محسوب شده و از امتیازات ساختمان های پیش ساخته برخوردارند . مفاهیمی که در ادبیات فنی ساختمان هاپیش ساخته به کار می روند مواردی نظیر تولید انبوه فرآیندهای تضمین کیفیت و کنترل کیفیت ، ویژگی های خاص ساخت در کارگاه ، حمل و نقل و نصب در این ساختارها نیز کاربرد دارد . از جمله مزایای سیستم های پیش ساخته می توان به کاهش نسبی هزینه های کار نیروی انسانی ، پرت مصالح و ماشین آلات مورد نیاز ، کاهش زمان اجرا، کنترل کیفیت بهتر، وابستگی کمتر به شرایط جوی و صرفه جویی در تجهیزات نصب اشاره نمود.
در مقابل نقاط ضعف سیستم های پیش ساخته مواردی چون بالابودن هزینه حمل و نقل قطعات ، نیازمندی و هزینه جرثقیل برای جابجایی در محل اتصالات ناهمگون و نامطمئن و طرح معماری محدود را در بر دارد . سیستم های پانل سه بعدی با رویکردی میانه در مقایسه با سیستم های در جا و پیش ساخته می توانند مزایای روش های سیستم های پیش ساخته را در برداشته و از طرفی دیگر از برخی مشکلات آنها رهایی یابند . این سیستم ها به دلیل استفاده از فن آوری بتن پاشیده بسیاری از مشکلات ساختمان های بتن آرمه را رفع نموده است . پانل های سه بعدی به دلیل عدم حضور بتن تاقبل از نصب نهایی در ساختار طراحی شده درمحل اجرا دارای وزن کم و سهولت نقل و انتقال می باشند .
مهم ترین نکته سازه ای در سیستم های پانل های سه بعدی تکمیل نیازمندی های اتصالات بعد از نصب پانل ها درمحل و قبل از بتن پاشی آنها می باشد که این موضوع موجبات ایجاد ساختار یکپارچه با اتصالات همگون و مطمئن را فراهم می آورد ، در واقع در سیستم پانلی پس از استقرار پانل های حمل شده به محل اجرا و نصب تمامی ملزومات اتصالات در کلیه زوایا فرآیند بتن پاشی انجام گرفته و در نهایت ساختار صلب با قابلیت باربری سه بعدی و عملکرد جعبه ای برای تحمل تمامی بارهای نقلی و جانبی فراهم می آید . در این ساختار با توجه به یکپارچگی تمامی دیوارها و سقف ها و اتصال کلیه زوایا سازه ای با عملکرد جعبه ای ساخته می شود . به همین دلیل درجات آزادی فعال سیستم به تعداد فزاینده ای افزایش یافته به گونه ای که برخلاف سیستم های قابی نیروهای ایجاد شده در سیستم به صورت گسترده در نقاط مختلف پخش و شدت آنها به مراتب کاهش می یابد . این موضوع مزایای مختلفی از جمله کاهش مساحت مورد نیاز شالوده ، جلوگیری از ایجاد نیروهای بلند شدگی درپای سازه عدم ایجاد ممان پیچشی مضاعف ، افزایش مفاصل پلاستیک در سازه تا حصول ناپایداری را موجب می شود . که این موارد به دلیل یکپارچگی و درجات آزادی فزاینده سیستم می باشد .
سیستم پانل های سه بعدی به دلیل استفاده از یک لایه عایق در ساختار خود موجب می شود تا اعضای این مجموعه بتوانند به عنوان عایق های حرارتی و صوتی ایفای نقش نمایند .به دلیل گستردگی شبکه فولادی در تمامی اعضای سیستم در تمامی سطوح احتمال ایجاد آوار و ریزش های ناشی از جدایش مصالح در بارگذاری های لزره ای به حداقل ممکن کاهش می یابد ، به گونه ای که در حالات حد نهایی باربری ، اجزای گسیخته شده در محل خود باقی می مانند .(۱)
از آنجا که اعضای باربر سازه پانلی جداکننده فضاهای معماری نیز می باشند ، استفاده از سایر جداکننده های غیر باربر به حداقل می رسد . همچنین به دلیل ساخت اعضای نیمه پیش ساخته در کارخانه و حمل ونصب سریع آن ، سرعت اجرای کار به نحو قابل توجهی افزایش می یابد .
با توجه به تولید صنعتی پانل ها که اسکلت اصلی سیستم پانلی را تشکیل می دهند و همچنین ظرافت ها و نوع ساخت، این سیستم ها از نوع اجرای صنعتی ساختمان ها محسوب می شود. در این راستا با در نظر گرفتن مدیریت پروژه و فرآیند مهندسی می توان بهره وری تولید مسکن را افزایش داد .
ده ها سال است که صنعت ساختمان سازی در کشورهای پیشرفته از حالت سنتی خارج و روند صنعتی به خود گرفته است، از تبعات این تحول ویژگی‌هایی همچون سبکی، مقاومت، یکپارچگی، عایق بودن، سرعت در نصب، سهولت در اجرا و …. است که فرایند تولید استاندارد و ایمن را کامل می‌کند.کشور پهناور ایران با دارا بودن شرایط اقلیمی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی خاص و بالاخص قرار داشتن اکثر نقاط آن در مسیر کمربند زلزله خیز جهانی و کمبود شدید مسکن، به واسطه رشد روزان افزون جمعیت کشور و جوان بودن بافت جمعیت ایران، نیازمند این تحول است تا از مصالح بهینه شده و از سیستم صنعتی تولید مسکن استفاده شود.در دنباله مطلب به یکی از تولیدات ساختمانی مناسب برای ساخت و ساز صنعتی اشاره می‌شود.بیش از ۴۰ سال است که استفاده از پانل‌های سه بعدی در کشورهای صنعتی متداول گردیده  است. استفاده از این گونه پانل‌ها در دهه ۵۰ در ایران نیز مطرح گردید که به دلائلی تا اواسط دهه ۷۰ پیشرفت زیادی نداشته است. اما اخیراً توجه زیادی به آن شده و سازمان محترم زمین و مسکن‌ هم در سال‌های ۸۰ و ۱۳۸۱ با انتشار دو جلد دفترچه راهنما و مشخصات فنی پانل‌های سه بعدی، در راه شناساندن آن سعی زیادی نموده است.

پانل های سه بعدی:

پانلهای سه بعدی چیست و چه کاربردی دارد ؟
پانل سه بعدی یک المان پیش ساخته متشکل از یک هسته عایق پلی استایون قرار گرفته بین دو شبکه ساخته شده از مفتول و اعضای خرپایی نظری که دو شبکه فلزی را به طور مناسبی به هم وصل می‌کند.
مشخصات فنی پانل:
شبکه استاندارد از مفتول شماره ۵/۲ تا ۵/۳ میلی‌متر تا حداکثر ۸ میلی‌متر می‌باشد که با چشمه‌های ۵× ۵ سانتیمتر ساخته می‌شود. پوش بتن از حداقل ۳ سانتیمتر تا ۵/۵ سانتیمتر می‌باشد که با توجه به باربر بودن دیوارها متفاوت می‌باشد.
ابعاد استاندارد پانل‌ها به عرض ۲۰۰/۱ متر و ارتفاع ۷۰/۲ به بالا ساخته می‌شود که بسته به مورد استفاده قابل تفسیر می‌باشد بتن پاشیده روی پانل‌ها به مقاومت حداقل mpa20 برای پانل‌هلی باربر و mpa15 برای دیوارهای غیر باربر استفاده می‌شود. مفتول مورد استفاده با مقاومت کششی kg/cm2 4000 برای پانل‌های باربرو kg/cm2 3000 برای پانل‌های غیر باربر می‌باشد عایق استفاده شده از نوع پلی‌استایون (یونولیت) منبسط شده با دانستیه تشکیل شده که حداکثر شاخص گسترش شعله ۲۵ و حداکثر شاخص گسترش دود آن ۴۵۰ می‌باشد.
دلایل استحکام دیوارهای سه بعدی:
استحکام دیوارهای سه بعدی ناشی از خرپای موربی است که از طریق جوش از هر دو طرف به مشی محکم گردیده و امکان انتقال نیروهای وارده را به صورت عملی به هر طرف میسر می‌سازد.
ویژگی‌های منحصربه فرد دیوارهای سه بعدی، استحکام بی نظیر آن است که در نتیجه طراحی مناسب سیستم سه بعذی در تحمل وزن و عملکرد صحیح نقطه جوش‌ها در شبکه از طریق خرپاهای کشیده شده که کاملاً از هر نقطه به نقطه بعدی جوش شده و تعداد زیاد نقاط جوش بین هر دو خرپا و مش باعث تقویت شبکه گردیده است.
استحکام دیوارهای سه بعدی امکان عملیات نصب را آسان می‌نماید زیرا:

این پانلها یاصفحات سه بعدی تشکیل گردیده از:

این پانل ها در کارخانه به ابعاد مورد لزوم که نوع دیواری آن معمولا ۱×۳ متر ی و نوع سقفی آن ۸۰/۰ × ۳ متری میباشد تولید و سپس به محل نصب حمل میگردد . پس از نصب از دو طرف در نوع دیواری بابتن ریز دانه ویا بتن سبک به ضخامت ۳ الی ۴ سانتیمتر پوشش میگردد و در نوع سقفی پس از نصب روی آن بضخامت ۵ الی ۷ سانتیمتر بتن ریزی میشود. ۱-    خم شدن و شکستن دیوارها رخ نمی‌دهد. ۲-   برای حفظ دیوارها در وضعیت مورد نظر نیروی زیادی لازم  است. ۴-  نصب وسایل مورد نیاز از تشکیل لوله‌های آب و برق و غیره ساده و سریع می‌باشد. ۱ -هسته مرکزی که معمو لا از عایق پلی استایرن یا پلی اورتان و یا عایق پشم سنگ و به ضخامتهای ۵ تا ۱۰ سانتیمتر میباشد . ۲-  دو شبکه فولادی از مفتول بضخامت ۳ میلیمتر و چشمه های ۸×۸ سانتیمتر و بفاصله ۱ تا ۲ سانتیمتر از هسته مرکزی قرار داشته و بوسیله تعداد زیادی مفتول قطری بهم جوش برقی شده اند. ۳-  نصب درب و پنجره‌ها آسان می‌باشد.

فهرست مطالب :
عنوان                                                                        صفحه
چکیده مطالب                                                               ۱۳
پیشگفتار                                                           ۱۴
مقدمه                                                                     ۱۵
تاریخچه                                                           ۱۷
پانل های سه بعدی                                                 ۱۹
دلایل استفاده از دیوارهای سه بعدی                                                 ۲۰
انواع پانل های سه بعدی دیواری                  ۲۵
برش های قائم طولی و عرضی پانل سقفی                  ۲۸
خواص پانل های سقفی                                                              ۳۲
ضد عایق بودن پانل چه مقدار است ؟                            ۳۳
عوامل اندازه گیری عایق بودن پانل سه بعدی چیست ؟                    ۳۴
نحوه اجرای سیستم تری دی                                                         ۳۶
نصب پانل                                                               ۳۸
موارد استفاده از دیوار سه بعدی                                                                                             ۳۹
تحوه استفاده از دیوار سه بعدی                                                     ۴۶
نماسازی روی پانل های سه بعدی دیواری                                        ۴۷
دیتایل          ۴۸
نحوه اتصال پانل دیواری باربر با سقف                                            ۵۳
ساندویچ پانل ها ی دیواری و سقفی                                                ۵۴
ویژگی های پلی استایرن                                          ۵۵
نحوه مونتاژ پانل سقف                                                                 ۵۶
نحوه مونتاژ پانل دیوار                                                    ۵۷
ویژگی های ساندویچ پانل ها                         ۶۰
پانل های سازه ای                            ۶۱
پانل های ساندویچی با بتن پوششی                                         ۶۲
ساندویچ پانل                                                                ۷۲
رنگ بندی                                                           ۷۲
سبک سازی با پانل های پوما                                           ۷۴
سیستم اجرای ساختمان با پانل های سه بعدی                                 ۷۵
پانل پیش ساخته سبک                                              ۷۸
سیستم کامل پانل                                                                  ۷۹
حمل و نقل ، انبارو نگهداری پانل                                        ۸۳
طراحی معماری                                                             ۸۵
مبانی طراحی سقف سازه های پانلی                                   ۸۵
طراحی پانل                                                   ۸۶
اتصالات دیوار به دیوار                                                         ۸۸
اتصالات سقف به دیوار                                                        ۹۰
اتصالات سقف به سقف                                               ۹۰
اتصالات دیافراگم کف به دیوار پانل                            ۹۱
نصب پانل های دیوار و اتصالات                                            ۹۱
نصب تاسیسات                                                                                ۹۲
پانل های غیر باربر                                                                        ۹۳
اتصال به سازه فلزی                                                               ۹۴
سازه پانلی با سختی متغیر در ارتفاع                               ۹۵
مشخصات صوتی حرارتی پانل                                                     ۹۶
نتایج آزمایشگاهی                               ۹۷
نمونه نمودارهای اندرکنش بارمحوری و لنگرخمشی                      ۹۸
نمونه جزئیات اجرایی اتصالات                                              ۱۰۰
نمونه جزئیات اجرایی پانل های غیرباربر                    ۱۱۶
نتیجه گیری                                       ۱۲۰
منابع و ماخذ     ۱۲۲

نويسنده :بهزاد
تاريخ: سه شنبه دوم آبان ۱۳۹۱ ساعت: 8:57

تعداد صفحات ۶۵

قیمت ۲۰۰۰۰ تومان

فهرست مطالب

مقدمه

هدف

پیشینه تحقیق

روش کار و تحقیق

فصل اول – ابزارهای تجارت الکترونیکی

1-1 ابزارهای تجارت الکترونیکی

1-2 ویژگی های کلی تجارت الکترونیکی(EC 

1-3 مزایای تجارت الکترونیکی

1-4 انواع تجارت الکترونیکی

1-5 زیر ساختهای تجارت الکترونیکی

1-6 فرآیند کاربرد تجارت الکترونیکی در یک بنگاه

1-7 سایت های مهم در ارتباط با تجارت الکترونیکی

1-8 واژه ها و اصطلاحات مرتبط با تجارت الکترونیک

فصل دوم مشکلات تجارت الکترونیک در ایران

2-1 مشکلات عدم گسترش تجارت اکترونیکی در ایران

2-1-1 الف)عوامل عمومی شامل

2-1-2 ب)عوامل دولتی

2-1-3 ج)عوامل تخصصی

2-2 پیشنهادات و راهکارهای توسعه تجارت الکترونیک در کشور

2-3 بخشی از پروژه های انجام شده در کشور جهت استقرار تجارت الکترونیکی

2-4 آشنایی با اداره اطلاع رسانی و تجارت الکترونیک

فصل سوم-شهرهای الکترونیک

3-1 تعریف شهر الکترونیک

3-2 مزایای شهر الکترونیک

3-3 شهرهای الکترونیک در ایران

3-4 شهر الکترونیک

3-5 شهر الکترونیکی مشهد

فصل چهارم-دولت الکترونیک

4-1 دولت الکترونیک

4-2 مروری بر مفاهیم دولت الکترونیک

4-3 تعاریف و اصطلاحات

4-4 ساختار و روابط دولت الکترونیک

4-5 ویژگی های دولت الکترونیک

4-6 مراحل تکامل دولت الکترونیک

4-7 موانع گسترش دولت الکترونیک

4-7-1 عوامل فرهنگی

4-7-2 راه رسیدن به محیط فرهنگی مطلوب

4-7-3 عوامل سازمانی و اداری

4-7-4 ساختار اداری مطلوب دولت الکترونیک

4-7-5 راه رسیدن به ساختار اداری مطلوب

4-7-6 کمبود منابع

4-8 دولت الکترونیک را بیشتر بشناسیم

4-9 خلق دولت الکترونیک

4-10 استراتژی استقرار دولت الکترونیک

نتیجه گیری

منابع و ماخذ

Abstract

 

 

 

چکیده :

 تجارت الکترونیکی [1]را می‌توان انجام هرگونه امور تجاری بصورت آنلاین و ازطریق اینترنت بیان کرد . این تکنیک در سالهای اخیر رشد بسیاری داشته‌است و پیش‌بینی می‌شود بیش از این نیز رشد کند . تجارت الکترونیکی به هرگونه معامله‌ای گفته می‌شود که در آن خرید و فروش کالا و یا خدمات از طریق اینترنت صورت پذیرد و به واردات و یا صادرات کالا ویا خدمات منتهی می‌شود . تجارت الکترونیکی معمولاً کاربرد وسیع تری دارد، یعنی نه تنها شامل خرید و فروش از طریق اینترنت است بلکه سایر جنبه‌های فعالیت تجاری، مانند خریداری، صورت بردار ی از کالاها، مدیریت تولید و تهیه و توزیع و جابه‌جایی کالاها و همچنین خدمات پس از فروش را در بر می‌گیرد . البته مفهوم گسترده‌تر تجارت الکترونیک کسب و کار الکترونیک می‌باشد .

 


نويسنده :بهزاد
تاريخ: پنجشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۱ ساعت: 11:27

جدول پرداخت سود

سه ماهه

تاريخ

سود علي الحساب

امضاء شعبه

سه ماهه

تاريخ

سود علي الحساب

امضاء شعبه

اول

 

 

 

 

 

 

 

دوم

 

 

 

 

 

 

 

سوم

 

 

 

 

 

 

 

چهارم

 

 

 

 

 

 

 

پنجم

 

 

 

 

 

 

 

ششم

 

 

 

 

 

 

 

هفتم

 

 

 

 

 

 

 

هشتم

 

 

 

 

 

 

 

نهم

 

 

 

 

 

 

 

دهم

 

 

 

 

 

 

 

رسيدگي به موجودي روزانه صندوق و طريقه ( بستن ) خزانه شعبه و نگهداري كليدها

براي نگهداري موجودي صندوق و خزانه شعب و رسيدگي به وجوه مذكور و بستن خزانه در پايان وقت اداري رعايت نكات مشروحه ذيل ضروري بوده و بايستي دقيقاً مد نظر قرار گرفته و به موقع اجرا گذاشته شود .

الف ) پس از خاتمه عمليات دريافت و پرداخت كليه وجوه توسط تحويلدار يا تحويلداران مربوطه جمع آوري و دقيقاً رسيدگي و اسكناسهاي موجود صندوق از لحاظ نوع ، مرتب و دسته بندي شده و هر بسته از اسكناسها با باند بسته بندي و با مهر نام تحويلدار ذيربط و تاريخ ممهور و توسط وي پاراف مي شود .

سپس صورت انواع اسكناسهاي موجود در صندوق به تفكيك روي دفتر نمونه مربوطه در دو نسخه تحويلدار يا اپراتور تحويلدار ( در شعب بزرگ سر تحويلدار ) به دقت و به طور پاكيزه و بدون قلم خوردگي تنظيم گرديده آنگاه از طرف معاون شعبه نسبت به رسيدگي و شمارش موجودي صندوق و تطبيق آن با دفتر روزنامه اقدام و پس از حصول اطمينان كامل هر دو نسخه از نمونه مربوطه توسط مسئولين شعبه و همچنين متصدي صندوق و تحويلدار يا اپراتور مربوط امضاء و نسخه اول از دفتر جدا ضمناً اسناد روزنامه بايگاني و خود دفتر كه متضمن نسخه دوم موجودي روزانه صندوق مي باشد به انضمان موجودي خزانه در صندوق شعبه نگهداري مي گردد . 

 

 

نويسنده :بهزاد
تاريخ: پنجشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۱ ساعت: 11:17

منابع و مصارف در بانکها

منابع چیست ؟

اصولاً تمامی سرفصلهای سمت چپ  ترازنامه که ماهیت بستانکار دارند منابع بانک تلقی می گردند ( دقت کنید ترازنامه را می گویم نه تراز چون در تراز درآمدها و سود سالهای آتی تسهیلات هم در سمت چپ درج می شود اما منابع نیستند) اما سیستم بانکی کشور در هنگام ارائه گزارش منابع ، صرفاً منابعی را گزارش می کند که از جامعه جذب نموده است و این منابع را نیز یک طبقه بندی خاص که خواهم گفت گزارش می نماید


نحوه طبقه بندی منابع در گزارشات سیستم بانکی :

منابع را برای گزارشدهی به 2 طبقه عمده گروه بندی می نمایند

الف - منابع موثر :

این منابع شامل حسابهای جاری ، پس انداز ، سپرده های کوتاه مدت و سپرده های بلند مدت می باشد

ب - منابع غیر موثر :

که به آن سایر منابع هم گفته می شود این منابع شامل حسابهای سپرده ضمانتنامه ها ، پیش دریافت اعتبارات اسنادی ، پیش دریافت بابت معاملات ، بستانکاران متفرقه ، حواله های عهده ما ، حواله هاب عهده شعب ، خالص چکهای بانکی فروخته شده ، مانده های مطالبه نشده ، وجوه اداره شده مصرف نشده  می باشد

مصارف نیز در هنگام ارائه گزارش به مانده حسابهای تسهیلات ، مطالبات ، سرمایه گذاریها و مشارکتها ، بدهکاران ، پیش پرداختها و اصولاً تمام حسابهای با ماهیت بدهکار به استثناء هزینه ها و موجودیهای نقد اعم از وجوه نقدی و وجوه نزد سایر بانکها و بانک مرکزی جزء مصارف هستند تنها نکته مهم در هنگام تهیه مصارف این است که تسهیلات باید خالص گزارش شود یعنی باید از مانده تسهیلات (عقود مبادله ای ) سود سالهای آتی کسر گردد.

در پایان باید بگویم فراموش نکنیم سرمایه یا حقوق صاحبان سهام نیز منابع بانکها هستند اما معمولاً در گزارشات بانکی درج نمی شوند

 

نويسنده :بهزاد
تاريخ: پنجشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۱ ساعت: 11:14

ه : حوالجات و چكهاي بانكي

1-بروات

2-چك بانكي

3-چك بين بانكي

4-حواله جات

5-چكهاي واگذاري مشتريان

6-قبول و پرداخت چك مسافرتي و تضميني ساير بانكها

1-بروات

برات به چک یا سفته یا فته طلب اطلاق می شود که مربوط به شهرستانهای دیگر بوده و صاحب حساب جهت وصول، آنها را به بانک ارائه می دهد.

برات Draft

صادر کننده برات همان فروشنده است. که از طريق بانک گشاينده اعتبار با ارائه سياهه درخواست مي گردد. و بانک گشاینده را متعهد می کند که مبلغ اعتبار را از خریدار اخذ کند بعد اسناد را در اختیارش قرار دهد.

برات دو نوع است برات ديداري يا نقدي Turn draft/Sight draft  و برات مدت دار  Time draft.

برات نقدي در تجارت معمول تر مي باشد، در اين روش بانک گشاینده اسناد حمل را در صورتي که خریدار وجه پرداخت ها را تامین کرده باشد به خريدار ارائه مي کند.

 در برات مدت دار زمان سررسيد معمولا سه ماه، 6 ماه يا 180 روز مشخص ميشود که بر اساس توافق طرفين از زمانهاي مشخصي مثل زمان ارائه پروانه سبز گمرکي آغاز مي گردد. و خريدار سعي مي کند زمان سررسید برات را از مراحل پایانی ترخیص قرار دهد (مثلا ارائه پروانه سبز گمرکي) تا مهلت بیشتری برای تامین وجه داشته باشد.

مسلما ۱۸۰ روز بعد از ارائه پروانه سبز گمرکی از ۱۸۰ روز بعد از تاریخ صدور بارنامه مهلت بیشتری به خریدار می دهد.

 - استفاده از برات در کشورهاي غربي تقريبا منسوخ گرديده و در حال حاضر کشور هند و ... از شرکت هاي پتروشيمي ايران درخواست برات مي کنند.

2-چك بانكي

به منظور سهولت و تسريع در نقل و انتقال پول و جلب رضايت مشتريان، شعب به صدور چک بانکي اقدام مي نمايند. چک بانکي توسط بانک و به درخواست مشتري و با استفاده از رمز مخصوص صادر مي گردد و پرداخت وجه چک بانکي درکليه شعب بانک امکانپذير است . ضمناٌ پرداخت وجه چک توسط بانک تضمين گرديده است.

نويسنده :بهزاد
تاريخ: پنجشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۱ ساعت: 11:10

نام و مشخصات كسانيكه حق امتياز دارند

سمت

نمونه امضاء

ملاحظات

نام و نام خانوادگي : ........................................................

شماره شناسنامه  : ....................... صادره از : ..............

فرزند : ................................. تولد : .................................

 

 

 

2- نام و نام خانوادگي : .................................................

شماره شناسنامه : ....................... صادره از : ...............

فرزند : ..................................  تولد : ...............................

 

 

 

3- نام و نام خانوادگي : .................................................

شماره شناسنامه : ....................... صادره از : ...............

فرزند : ..................................  تولد : ...............................

 

 

 

دفتر مشخصات حسابهاي جاري : ................................................

بانك : ......................................................

شماره حساب : ......................................

 

شماره رديف جساب جاري

نام

نام خانوادگي

نشاني

ملاحظات

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نويسنده :بهزاد
تاريخ: پنجشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۱ ساعت: 11:5

تاریخچه نخستین بانک ایرانی

فصل اول

آشنايي با خدمات و تسهيلات ارائه شده به مشتريان در بانك سپه

مقدمه :

يكي از نيازهاي انسان نياز اقتصادي است . شما براي تامين نيازهاي اقتصادي خود در جامعه با افراد ديگر به داد و ستد مي پردازيد يا اينكه با پرداخت پول ، نيازهاي مختلف خود از جمله خوراك و پوشاك يا لوازم مدرسه را رفع مي كنيد شمابراي رفع نيازهاي اقتصادي خود به فعاليت  و تلاش مي پردازيد .

در جامعه نيز موسسات مختلفي وجود دارند كه براي رفع نياز هاي اقتصادي به شما كمك مي كنند يكي از اين موسسه ها بانك است .بانك با توجه به خدمات و تسهيلاتي كه در قبال مشتري انجام مي دهدبه شما كمك مي كند كه پولتان را در مكان امني نگهداري كنيد . بوسيله چك يا اوراق بهادار ديگر به پرداخت و دريافت پول بپردازيد و اگر خواستيد پولي را براي كسي بفرستيد به راحتي آن را حواله كنيد بانكها كارهاي مشابه ديگري را براي شما انجام مي دهند .

در اين فصل سعي بر آن است كه به طور مختصراز خدمات ارائه شده و تسهيلاتي كه بانك سپه در عناوين مختلف به مشتريان خود ارائه مي نمايد آشنا شويم 

معرفي خدمات ارائه شده در بانك هاي سپه سراسر كشور

بانك سپه در سه عنوان كلي به مشتريان بانك تسهيلات و ارائه خدمات  مي نمايد كه عبارتند از :

1-  خدمات ريالي

2-  خدمات ارضي

3-  خدمات ويژه

1-  خدمات ريالي كه در شش بخش كلي  به مشتريان اين بانك ارائه مي گردد عبارتند از :

الف : تسهيلات   كه خود اين بحث داراي 12 بخش مي باشد

ب : حسابهاي سپرده مدت دار

ج : حسابهاي قرض الحسنه پس انداز

د : حسابهاي قرض الحسنه جاري

ه : حوالجات و چكهاي بانكي

و: ضمانت نامه

الف : تسهيلات

انواع خدماتي كه با عنوان تسهيلات  در بانك سپه به مشتريان اراعه مي گردد داراي 12 بخش مي باشد كه به صورت اشاره به عنوان وشرح هر بخش مي پردازيم

1-اجاره بشرط تمليك

2-اعتباردرحسابجاري درقالب عقد مضاربه (مضاربه عام )

3- اعتباردر حساب جاري (مضاربه مطلق )

4- اعطاي تسهيلات اعتباري دربخش صادرات

5- اعطاي تسهيلات بعد از صدور كا لا وخدمات

6- جعاله

7- خريد دين

8- سلف

9- فروش اقساطي(مواد اوليه – ماشين آلات – مسكن )

10- قرض الحسنه اعطايي

11- مشاركت مدني

12- مضاربه

 

 

 

نويسنده :بهزاد
تاريخ: پنجشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۱ ساعت: 10:46

تعداد صفحات ۱۳۹

قیمت ۲۸۰۰۰ تومان

فهرست

مقدمه

حسابداری: کلیات٬‌تعاریف٬ انواع٬‌تاریخچه و اهمیت                                                                             

تاریخچه بانک و بانکداری در ایران                                                                                                   

تاریخچه نخستین بانک ایرانی                                                                                               

فصل اول : آشنايي با خدمات و تسهيلات ارائه شده به مشتريان در بانك سپه                                                                                                                  

مقدمه :                                                                                                                                  

اعضاي هيئت مديره بانك سپه                                                                                                      

نمودار سازماني بانك سپه                                                                                                            

معرفي خدمات ارائه شده در بانك هاي سپه سراسر كشو                                                                       

خدمات ريالي                                                                                                                           

متن قانون‌صدور چك ( قانون‌جديد)                                                                                               

متن کامل پیش نویس لایحه جدید صدور چک                                                                                 

پیش نویس لایحه صدور چک                                                                                                       

نحوه رفع سوء اثر از سوابق چك‌هاي برگشتي اشخاص                                                                         

خدمات ارزي                                                                                                                          

خدمات ويژه بانكي                                                                                                               

فصل دوم  : ونحوه تنظيم حسابهاي مالي                                                                                                                          

 مقدمه                                                                                                                                  

حسابهای داخلی                                                                                                                        

اجزا و عناصر تشکيل دهنده مدل حسابداري بانکها                                                                            

روش ثبت و نگهداري حسابها در سيستمهاي مکانيزه حسابداري                                                            

منابع و مصارف در بانکها                                                                                                             

انواع عمليات بانکها                                                                                                                   

اسناد حسابداری در تسهیلات تبصره ای                                                                                          

میزان استهلاک دارائیهای ثابت در بانکها                                                                                        

سند حسابداری سپرده قانونی                                                                                                      

سرفصل سرمایه گذاری و مشارکت حقوقی بانکها                                                                               

حساب "مشترک مشارکت مدنی " و " وجوه دریافتی مضاربه                                                               

نرخ سپرده قانونی                                                                                                                   

سود اوراق مشارکت                                                                                                                  

حق الوکاله بکارگیری منابع سپرده گذاران                                                                                      

نسبتهای مالی الزام آور                                                                                                             

ضریب نقدینگی و نحوه محاسبه وامها                                                                                           

زیان‌های ناشی از مطالبات                                                                                                        

اقلام خارج از ترازنامه‌                                                                                                            

ارزش‌گذاری اوراق‌بهادار                                                                                                           

تراکم دارایی‌ها و بدهی‌ها و اقلام خارج از ترازنامه                                                                           

معاملات با اشخاص وابسته                                                                                                       

مدیریت و ذخیره‌گیری برای انواع ریسک‌های بانکی                                                                        

عمليات حسابداري سپرده گذاري كوتاه مدت                                                                               

عمليات حسابداري سپرده سرمايه گذاري بلند مدت                                                                       

رسيدگي به موجودي روزانه صندوق و طريقه ( بستن ) خزانه                                                           

نحوه تهيه شيفريه                                                                                                                

مثال     

                                                                                                                         

فصل سوم : نحوه طراحي صورتهاي مالي به همراه صورتهاي مالي بانك سپه                                                                                                         

مقدمه                                                                                                                              

انواع طبقه بندی حسابها در سیستم بانکی                                                                                  

نسبتهای مالی دربانکها                                                                                                          

سررسید دارایی‌ها و بدهی‌ها                                                                                                   

اقلام خارج از ترازنامه                                                                                                            

ترازنامه                                                                                                                           

تسعیر دارائیها و بدهیهای ارزی در بانکهای دولتی                                                                         

صورت حساب سود و زیان                                                                                                    

اجزاء صورت سود و زیان                                                                                                       

سود و زیان در بانکها                                                                                                          

نکاتی پیرامون اقلام صورت سود و زیان بانک                                                                              

فرمت صورت سود و زیان در بانکها                                                                                         

نقد حسابداری و گزارشگری مالی در بانک‌‌های ایران                                                                    

نمونه هاي صورتهاي مالي بانك سپه                                                                                   

منابع و ماخذ

حسابداری: کلیات٬‌تعاریف٬ انواع٬‌تاریخچه و اهمیت

در دنیای امروز که هر روز شکل تازه ای از ارتباطات اقتصادی به وجود می‌آید و افراد و شرکتها و مؤسسات با یکدیگر در ارتباط می‌باشند و تغییرات مالی آنها بر یکدیگر تأثیر دارد و روز به روز این فعالیت‌ها پیچیده‌تر می‌شود این عوامل باعث می شود که نقش حسابداری به عنوان فراهم کنندگان اطلاعات مالی با استفاده از استانداردهای حسابداری برای استفاده کنندگان بیشتر مشخص گردد. نیاز روز افزون موسسات و سازمانها به اطلاعات صحیح و بهنگام جهت بکارگیری در فرآیند تصمیم گیری مدیران، مقوله‌ای اجتناب ناپذیر است.

در این راستا سیستم اطلاعات مدیریت منبع اصلی ارائه اطلاعات بشمار می‌آید. سیستم اطلاعات حسابداری به عنوان مهمترین زیر مجموعه این سیستم، اطلاعات مالی متنوعی را در اختیار استفاده کنندگان این نوع اطلاعات، خصوصا " مدیران هر سازمان" قرار می دهد. به طور کلی اطلاعات حسابداری بایستی از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشد تا در فرآیند تصمیم گیری مورد استفاده قرار گیرد. ویژگی‌های کیفی این گونه اطلاعات نظیر مربوط بودن، و قابلیت اتکاء از جمله خصیصه‌هایی است که بر میزان بکار گیری اطلاعات به‌موقع (بهنگام) تأثیر می گذارد. در این مفاله مختصری در مورد تعاریف حسابداری و تاریخچه و انواع مختلف حسابداری و اهمیت آن بحث شده است.

 

نويسنده :بهزاد
تاريخ: چهارشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۱ ساعت: 9:53
تعداد صفحات ۳۰

قیمت ۱۵۰۰۰ تومان

فهرست : 

مقدمه

بررسی IC های درایو موتور DC

درایور L298

کنترل سرعت در موتورهای DC

تولید پالس PWM از طریق میکروکنترلر

تولید PWM از طریق تایمر صفر

انواع کنترلر گرها

کنترل گرهای Servo

کنترل گرهای STEP

نمایش بر روی LCD

نحوه اتصال LCD به میکروکنترلر

نحوه پروگرم کردن میکروکنترلر

مقدمه:

امروزه در صنعت و در بسیاری از وسایل خانگی کنترل دور موتور مورد استفاده میگردد. از جمله می توان به کاربردهای کنترل گرهای دور موتور، به موارد زیر اشاره کرد:

1) وسایل خانگی:

کنترل گرهای دور موتور در وسایل شخصی خانگی، در کاربردهای کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، پنکه های دیواری یا پنکه تهویه حمام که توسط کلیدی کنترل می شوند.

2) در وسایل اداری و درمانی:

در این دسته دستگاه های بسیاری را می توان مثال زد. مداد تراش های برقی در ادارات، دستگاه هایفکس، کامپیوترها یا دستگاه های کپی و ... سیستم کاری این کنترل گرها بسیار پیچیده بوده و حتی در مورد وسایل درمانی پیچیده تر نیز می شود. مثلاً کنترل دور موتور داخل هاردیسک کامپیوتر را در نظر بگیرید.

3) در کاربردهای تجاری:

ساختمان های تجاری دارای سیستم تهویه بزرگتر و مجهزتری نسبت به موارد مشابه در منازل شخصی دارند. همچنین می توان در این دسته موتورها برای آسانسورها، پله های برقی و موارد مشابه را نام برد.

4) کاربردهای صنعتی:

بسیاری از صنایع وابسته به موتورها و کنترل دور موتور آن ها می باشند. موتورهای کوچک DC تا موتورهای بزرگ صنعتی، یا موتورهای استفاده شده در خطوط مترو همچنین در صنعت ممکن است یک کنترل گر عمل کنترل بیش از یک موتور را به طور همزمان برعهده داشته باشد.

 

نويسنده :بهزاد
تاريخ: دوشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۱ ساعت: 17:1
تعداد صفحات ۱۳۰

قیمت ۲۶۰۰۰ تومان

چكيده

فصل اول  كليات پژوهش

مقدمه

بيان مسأله

اهميت و ضرورت مسأله

اهداف پژوهش

فرضيه‌هاي پژوهش

متغیر‌هاي پژوهش

تعاريف نظري و عملياتي

فصل دوم  گستره نظري مسأله مورد بررسي و پژوهش‌هاي مربوط به آن

كمال‌گرايي

نظريه‌هاي كمال‌گرايي

كمال‌گرايي از ديدگاه اسلام

انواع كمال‌گرايي

ابعاد كمال‌گرايي

ويژگي افراد كمال‌گرا

كمال‌گرايي والدين

عزت‌نفس

اهميت عزت‌نفس

علل پيدايش عزت‌نفس

جرأت‌ورزي

ويژگي‌هاي شخصيتي جرأت ورزانه

خودكارآمدي

مؤلفه‌هاي خودكارآمدي

منابع خودكارآمدي

مروري بر پژوهش‌هاي انجام شده

فصل سوم  روش پژوهش

طرح پژوهش

جامعه آماري

نمونه آماري

روش نمونه‌گيري

ابزارهاي اندازه‌گيري

  مقياس كمال‌گرايي اهواز

پايايي مقياس كمال‌گرايي اهواز

اعتبار مقياس كمال‌گرايي اهواز

شيوه نمره‌گذاري مقياس كمال‌گرايي اهواز

آزمون عزت‌نفس كوپر اسميت

اعتبار آزمون عزت‌نفس كوپر اسميت

پايايي آزمون عزت‌نفس كوپر اسميت

شيوه نمره‌گذاري آزمون عزت‌نفس كوپر اسميت

پرسشنامه جرأت‌ورزي گمبريل وريچي

پايايي پرسشنامه جرأت‌ورزي گمبريل وريچي

اعتبار پرسشنامه جرأت‌ورزي گمبريل وريچي

شيوه نمره‌گذاري پرسشنامه جرأت‌ورزي گمبريل وريچي

مقياس خودكارآمدي عمومي

پايايي مقياس خودكارآمدي عمومي

اعتبار مقياس خودكارآمدي عمومي

شيوه نمره‌گذاري مقياس خودكارآمدي عمومي

روند اجراء و جمع‌آوري اطلاعات

روش‌هاي آماري در تحليل داده‌ها

فصل چهارم  تجزيه و تحليل داده‌هاي آماري

فصل پنجم  بحث و نتيجه‌گيري

خلاصه و نتيجه‌گيري

بحث و جمع‌بندي

محدوديت‌هاي تحقيق

پيشنهادها

فهرست منابع فارسي


 

نويسنده :بهزاد
تاريخ: چهارشنبه نوزدهم مهر ۱۳۹۱ ساعت: 17:6
تعداد صفحات ۷۳

قیمت ۱۵۰۰۰

 • بخش اوّل : تاريخچه و سير تحولات بانکداري
 • مقدمه
 • تاریخچه بانکداری درایران
 • صندوق پس انداز :
 •  بانك كشاورزي، تفكيك بانك فلاحتي از بانك ملی :
 • بانك مركزي :
 • اهداف و وظايف بانک‌ها
 • ملّي کردن بانک‌ها
 • ملي شدن بانک‌ها
 • قانون ملي شدن بانک‌ها
 • مجمع عمومي بانکها
 • شوراي عالي بانکها
 • وظايف و اختيارات شوراي عالي بانکها :
 • ادغام بانکها
 • بانک‌هاي تجاري :
 • بانک‌هاي تخصصي :
 • بانك‌ مركزي‌:
 • بخش دوم
 • تجهيز منابع پولي
 • 1ـ حساب سپرده قرض‌الحسنه جاري :
 • شرايط افتتاح سپرده قرض الحسنه جاري
 • حساب سپرده‌ قرض‌الحسنه جاري مشترک
 • افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه جاري براي ايرانيان مقيم کشورهاي بيگانه
 • افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه جاري براي اشخاص حقوقي
 • الف) افتتاح حساب جاري به نام شرکت در شرف تأسيس
 • ب) افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه جاري براي شرکت‌هاي به ثبت رسيده ايراني:
 • افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه جاري براي شرکتها و مؤسسات خارجي
 • حساب جاري الکترونيک ملت «جام» :
 • خدمات ويژه حساب جاري الکترونيک ملت (جام) :
 • * تلفنبانک:
 • پيام کوتاه تلفن همراه (SMS) :
 • * اينترنت :
 • شرايط افتتاح حساب جام :
 • حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز
 • انواع پس‌انداز قرض‌الحسنه :
 • اعطاء تسهيلات اعتباري به پس‌انداز قرض‌الحسنه ويژه جوانان:
 • شرايط افتتاح سپرده قرض الحسنه پس‌انداز عادي براي اشخاص حقوقي:
 • صندوق اجاره‌اي :
 • مقررات و مراحل واگذاري صندوق اجاره‌اي:
 • سپرده‌گذاري کوتاه مدت
 • شرايط افتتاح سپرده سرمايه‌گذاري کوتاه مدت براي اشخاص حقيقي
 • شرايط افتتاح حساب سپرده کوتاه مدت براي اشخاص حقوقي :
 • شرايط افتتاح حساب سپرده سرمايه‌گذاري کوتاه مدت مشترک:
 • افتتاح حساب سپرده کوتاه مدت براي اشخاص حقيقي و حقوقي خارجي مقيم ايران
 • افتتاح حساب سپرده‌سرمايه گذاري بلندمدت
 • حساب سپرده سرمايه‌گذاري بلندمدت مشترک
 • تمديد سپرده سرمايه‌گذاري بلندمدت :
 • ابطال سپرده‌گذاري بلندمدت:
 • بخش سوم : بانکداري عملي
 • عمليات صندوق
 • دريافت وجه : 
 • پرداخت وجه :
 • فروش و تحويل دسته چک :
 • تعريف چک
 • شرايط صحت چک:
 • محل صدور :
 • تاريخ صدور :
 • چک وعده‌دار :
 • امضاء صادرکننده چک:
 • مبلغ چک :
 • عمليات رفع سوء اثر چک برگشتي:
 • انواع چک از نظر بانک (محال عليه)
 • چک مسافرتي (بانک ملت)
 • ايران چک
 • انتقال وجه به وسيله چک
 • پاياپاي داخلي بانک‌ها
 • اتاق پاياپاي اسناد بانکي
 • بازداشت وجوه و کسب اطلاع از حساب مشتريان
 • حواله
 • تعريف حواله:
 • صدور حواله از طريق چک :
 • آني بانک :
 • اسناد تجاري:
 •  1ـ برات 2ـ سفته
 • شرايط برات:
 • امضاء يا مهر براتکش:
 • نام محال عليه (براتگير):
 • تاريخ تحرير و مبلغ برات :
 • ذينفع برات يا گيرنده وجه :
 • قبولي برات :
 • نکول برات :
 • تاريخ پرداخت وجه برات :
 • انواع برات :
 • تعهدات مستقيم و غيرمستقيم :
 • فته‌طلب يا سفته :
 • ضمانت‌نامه‌هاي بانکي
 • انواع ضمانت‌نامه بانکي :
 • شرايط صحت ضمانت‌نامه بانکي
 • عقود اسلامي
 • 1ـ مضاربه :
 • 2ـ جعاله :
 • 3ـ مشارکت مدني :
 • 4ـ فروش اقساطي :
 • فروش اقساطي مسکن
 • فروش اقساطي وسايل توليد، ماشين آلات، وسايل حمل و نقل، کالاهاي مصرفي بادوام و تأسيسات :
 • 5ـ قرض الحسنه :
 • 6ـ اجاره به شرط تمليک
 • 7ـ سلف
 • 8 ـ مساقات
 • 9ـ مزارعه
 • 10ـ سرمايه‌گذاري‌ مستقيم‌:
 • اعتبارات اسنادي
 • آشنايي با اعتبارات اسنادي خارجي (ارزي) و نحوه گشايش آن: اعتبارات اسناديخارجي(ارزي)
 • راهنماي نحوه گشايش اعتبارات اسنادي خارجي ـ ارزي
 • نحوه گشايش اعتبارات اسنادي خارجي(ارزي)
 • آشنايي با اعتبارات اسنادي داخلي (ريالي) و نحوه گشايش آن:
 • اعتبارات اسناديداخلي(ريالي)
 • نحوه گشايش اعتبارات اسنادي داخلي (ريالي)
 • بررسي وضعيت بانکداري الکترونيک در ايران
 •  لزوم ايجاد اتوماسيون بانکي در ايران
 • اهداف اتوماسيون بانکي در ايران
 • شرکت خدمات انفورماتيک
 • ظرفيت ها و زيرساخت هاي موجود در خدمات انفورماتيک
 • مراكز فني كامپيوترهاي بزرگ (Mainframe)
 • شبكه مخابراتي اختصاصي VSAT
 • شبكه گسترده نصب و نگهداري (پوشش كشوري)
 •  اتوماسيون جامع بانکي در ايران
 • شبكه VSAT
 • بخشي از خصوصيات و مزاياي سيستم VSAT:
 • مرکز شتاب( شبکه تبادل اطلاعات بانکي)
 • وظائف سيستم شتاب:
 • نماي معماري سيستم سويچ شتاب
 •             شکل‌گيري شبکه شتاب از آغاز تا امروز:
 •  مزاياي شبکه شتاب:
 • شتاب از زبان آمار
 • منابع و مآخذ


 

نويسنده :بهزاد
تاريخ: چهارشنبه نوزدهم مهر ۱۳۹۱ ساعت: 17:1
تعداد صفحات ۱۵۰

قیمت ۳۰۰۰۰

مقدمه

فصل اول : شناخت شرکتهای سهامی

1-1 تعریف شرکتهای سهامی :

2-1 انواع شرکتهای سهامی :

3-1 مشخصات شرکتهای سهامی خاص :

4-1 سازمان شرکتهای سهامی خاص :

5-1 مزایا و معایب شرکتهای سهامی

فصل دوم : مخابرات

مقدمه

1 – 2 پیشینه مخابرات :

2-2اتحادیه بین المللی مخابرات :

-2 اهداف اتحادیه بین المللی مخابرات :

4-2 تولیدات مخابراتی و صنعتی :

فصل سوم  : تاریخچه

فعالیت شرکت

1-3 کلیات :

ارتباط روستايي:

تلفن سيار :

ديتا و شبكه هاي اطلاع رساني :

مرکز اصلی شرکت :

 شخصیت شرکت :

 مدت شرکت :

 موضوع شرکت :

فعالیت شرکت :

 وضعیت اشتغال :

2- 3 مبنای تهیه صورتهای مالی :

سرمایه اولیه شرکت :

 ارکان شرکت :

مطابق ماده 12 مجمع عمومی بر دو نوع است :

امور مالی شرکت :

 سایر مقررات :

بهبود مديرت در شركت مخابرات استان خراسان رضوي:

الف ) محور بهبود و مديريت

1 – طرح انصاب مديريت :

2 – نظام پذيرش و بررسي پيشنهاد ها :

 – پاسخگويي به شكايات

4 – موارد ديگر

ب ) محور آموزش و بهسازي نيروي انساني

1- شناسنامه آموزشي كاركنان :

2 – عملكرد آموزشي شركت:

ج ) محور منطقي كردن اندازه دولت

1 – خصوصي سازي :

2 – تعديل نيروي انساني :

د ) محور نظام هاي استخدامي

1 – بكارگيري نيروي انساني :

 – مسير ارتقاي شغلي كاركنان :

فصل چهارم : سرفصل حسابهای شرکت

مخابرات

1-4 اجزای تشکیل دهنده صورتهای مالی

اقلام تشکیل دهنده تراز نامه :

دارائیها :

دارائی های جاری (current assets)

موجودی نقدی

حسابهای دریافتنی و تجاری

سایر حسابهای دریافتنی

طلب از شرکتهای وابسته :

دارائی های غیر جاری :

دارائی ثابت :

دارائی های نامشهود :

بدهی ها :

حسابهای پرداختنی :

سایر حسابهای پرداختنی :

پیش دریافتها :

حقوق صاحبان سهام ( مالکین شرکتهای سهامی )

اندوخته قانونی :

وجوه قابل انتقال به حساب سرمایه :

اندوخته سرمایه ای :

هزینه های نگهداری و بهره برداری :

هزینه های اداری و عمومی:

فصل پنجم

ثبتهای حسابداری شرکت

تعریف حسابداری :

موضوع حسابداری :

ثبت انتقال به دارائی ثابت

مراحل حسابداری شرکت مخابرات :

نحوه صدور سند موارد فوق به شرح ذیل است :

2- ثبت ضمانت نامه بانکی:

طریقه ثبت ضمانتنامه ها :

ثبت مربوط به هزینه ها :

ثبتهای مربوط به در آمد :

1- ثبت درآمد عملیاتی :

2- ثبت درآمد غیر عملیاتی :

فصل ششم : سیستم حقوق و دستمزد

اهمیت سیستم حقوق و دستمزد :

تاريخ حقوق كار:

اهميت فراگيري مطالب مرتبط با حقوق و دستمزد:

كنترل داخلي سيستم حقوق و دستمزد:

1 – دايره كارگزيني:

2 – دايره ثبت اوقات كار

3– دايره حقوق و دستمزد :

 4– دايره پرداخت حقوق

حسابهای مربوط به حکم کار گزینی:

1- حقوق مبناء :

طریقه محاسبه حقوق مبناء :

2– فوق العاده شغل :

3– تفاوت تطبیق :

ترميم حقوق:

4– فوق العاده سختی شرایط محیط کار :

4- فوق العاده نوبت کاری :

5– فوق العاده بدی آب و هوا :

6-فوق العاده محرومیت از تسهیلات زندگی :

7– فوق العاده محل خدمت :

8– فوق العاده جذب :

9– کمک هزینه عائله مندی و حق اولاد :

ماده 9 قانون :

10- حق شيفت( نوبت كاري )

11- حق سرپرستي

12- حق مديريت

13- مزاياي تشويقي

14- فوق العاده اضافه كاري

15 - حق تخصص:

21 - بدي آب و هو ا:

22- تهسيلات:

23- حق جذب

24 - هزينه غذا

25 - خواربار

26- هزينه سفر و نقل مكان

26 – پاداش:

27- ماموريت

نحوه محاسبه ماموريت

توضيحاتي در مورد كسورات حقوق :

. بازنشتگي

2-ماليات:

3- بيمه خدمات درماني:

4- بيمه عمر و حوادث:

5 - 6 درصد پس انداز تعاون:

6- اجاره بهاي خانه هاي سازماني:

7- وامهاي دريافتي:

 8 - بدهي دفتري:

9- جريمه غيبت:

- فيش حقوقي

- برگ محاسبه:

- ليست پرداخت حقوق:

- برگه تسويه حساب:

بخشنامه:

جدول ميزان پرداخت فوق العاده محروميت از تهسيلات زندگي

جدول درصد افزايش سنواتي كارمندان مخابرات

جدول حقوق مبنا براساس ضريب 320 و كمك هزينه عائله مندي و اولاد

سال 1382

جدول حقوق مبنا براساس ضريب 350 و كمك هزينه عائله مندي و اولاد

سال 1383

جدول گروه هاي شغلي كارمندان مخابرات

جدول فوق العاده شغل كاركنان مخابرات بر اساس درصد مربوطه به مدرك تحصيلي و حقوق مبنا

جدول حق جذب كاركنان مخابرات

آموختيم كه :

فصل هفتم : آئین نامه معاملات شرکت

مخابرات ایران

بخش اول : کلیات

بخش دوم : نصاب و طبقه بندی معاملات

بخش سوم : مناقصه

مناقصه محدود

مناقصه اختياري

روش انجام مناقصه :

معاملات جزئی :

معاملات متوسط :

معاملات عمده :

چگونگي انتشار آگهي:

بخش چهارم : مزایده

الف ) معاملات جزئی :

ب ) معاملات متوسط :

ج ) معاملات عمده :

بخش پنجم : ترک مناقصه یا مزایده

پيش پرداخت و تضمينات:

بخش ششم: کمیسیون معاملات

بخش هفتم: انعقاد قرار داد

بخش هشتم : ترتیب تحویل کالا یا خدمت

بخش نهم : پيمانكاري

صدور اسناد پيمانكاران:

تنظيم صورت وضعيت كارها و طرز پرداخت ماهيانه:

انواع صورت وضعيت :

بخش نهم : مقررات عمومی

فصل هشتم انبارداري:

بخش اول: تعاريف و اصطلاحات

كليات

تعريف انبار

وظايف انباردار

انواع موجودي انبار

1- مواد خام يا مواد اوليه

- مواد و لوازم مصرفي

3- مواد و لوازم در جريان ساخت

4- كالاي تمام شده

5- اجناس خريداري شده جهت فروش

سازمان انبار

بخش دوم :كد گذاري كالا و لوازم

 1 – روش الفبايي

 2 – روش شماره گذاري ساده

 3 – روش الفبا و شماره

4 – كد گذاري براساس طبقه بندي كالا

كاردكس انبار

 كارت روي قفسه

گزارش موجودي انبار

اصول ايمني و حفاظت انبار

 بخش سوم : كنترل موجودي انبار

موجودي برداري عيني دوره اي (انبارگرداني)

اهم وظايف كميته انبار گرداني به شرح زير مي باشد

تنظيم برنامه انجام كار و زمان انبار گرداني

هماهنگ كننده عمليات

مسئول ثبت شمارش

گروه هاي شمارش

اجراي عمليات انبارگرداني

عمليات پس از شمارش

 تهيه گزارش نتايج عمليات انبار گرداني

انجام تعديلات

شرح مراحل انجام سفارش از طريق انبار

فصل نهم: ضمائم

آشنايي با چند اصطلاح تداركاتي و انبارداري:

فصل دهم :  پيوست

انتقال كالا بين انبارها

(برگشت كالا به انبار)

فرم درخواست كنترل كيفيت

رسيد انبار

در خواست كالا از انبار

حواله ي انبار

گزارش انبارگرداني


 

نويسنده :بهزاد
تاريخ: سه شنبه یازدهم مهر ۱۳۹۱ ساعت: 8:49
تعداد صفحات ۱۴۰

قیمت ۱۵۰۰۰ تومان

فهرست مطالب :
مقدمه 
حسابداری: کلیات٬‌تعاریف٬ انواع٬‌تاریخچه و اهمیت 
تاریخچه بانک و بانکداری در ایران 
تاریخچه نخستین بانک ایرانی 

فصل اول : آشنایی با خدمات و تسهیلات ارائه شده به مشتریان در بانک سپه 
مقدمه : 
اعضای هیئت مدیره بانک سپه 
نمودار سازمانی بانک سپه 
معرفی خدمات ارائه شده در بانک های سپه سراسر کشو 
خدمات ریالی 
متن قانون‌صدور چک ( قانون‌جدید) 
متن کامل پیش نویس لایحه جدید صدور چک 
پیش نویس لایحه صدور چک 
نحوه رفع سوء اثر از سوابق چک‌های برگشتی اشخاص 
خدمات ارزی 
خدمات ویژه بانکی


فصل دوم : ونحوه تنظیم حسابهای مالی 
مقدمه 
حسابهای داخلی 
اجزا و عناصر تشکیل دهنده مدل حسابداری بانکها 
روش ثبت و نگهداری حسابها در سیستمهای مکانیزه حسابداری 
منابع و مصارف در بانکها 
انواع عملیات بانکها 
اسناد حسابداری در تسهیلات تبصره ای 
میزان استهلاک دارائیهای ثابت در بانکها 
سند حسابداری سپرده قانونی 
سرفصل سرمایه گذاری و مشارکت حقوقی بانکها 
حساب "مشترک مشارکت مدنی " و " وجوه دریافتی مضاربه 
نرخ سپرده قانونی 
سود اوراق مشارکت 
حق الوکاله بکارگیری منابع سپرده گذاران 
نسبتهای مالی الزام آور 
ضریب نقدینگی و نحوه محاسبه وامها 
زیان‌های ناشی از مطالبات 
اقلام خارج از ترازنامه‌ 
ارزش‌گذاری اوراق‌بهادار 
تراکم دارایی‌ها و بدهی‌ها و اقلام خارج از ترازنامه 
معاملات با اشخاص وابسته 
مدیریت و ذخیره‌گیری برای انواع ریسک‌های بانکی 
عملیات حسابداری سپرده گذاری کوتاه مدت 
عملیات حسابداری سپرده سرمایه گذاری بلند مدت 
رسیدگی به موجودی روزانه صندوق و طریقه ( بستن ) خزانه 
نحوه تهیه شیفریه 
مثال


فصل سوم : نحوه طراحی صورتهای مالی به همراه صورتهای مالی بانک سپه 
مقدمه 
انواع طبقه بندی حسابها در سیستم بانکی 
نسبتهای مالی دربانکها 
سررسید دارایی‌ها و بدهی‌ها 
اقلام خارج از ترازنامه 
ترازنامه 
تسعیر دارائیها و بدهیهای ارزی در بانکهای دولتی 
صورت حساب سود و زیان 
اجزاء صورت سود و زیان 
سود و زیان در بانکها 
نکاتی پیرامون اقلام صورت سود و زیان بانک 
فرمت صورت سود و زیان در بانکها 
نقد حسابداری و گزارشگری مالی در بانک‌‌های ایران 
نمونه های صورتهای مالی بانک سپه 
منابع و ماخذ 

نويسنده :بهزاد
تاريخ: یکشنبه نهم مهر ۱۳۹۱ ساعت: 12:46

تعداد صفحات ۳۸

قیمت ۱۰۰۰۰ تومان

چكيده
استانداردهای حسابداری، مقررات حاکم‌بر چگونگی انجام کار حسابداری هستند.استانداردها به‌عنوان قواعد پایدار مورد پذیرش همگان قرار می‌گیرند، اما در عمل به‌طور دائم در تغییرند. استانداردهای حسابداری معمولاً شامل سه بخش هستند : شرح مسئله،بحث مستدل یا ارائه راههایی برای حل مسئله،ارائه راه‌حل مطلوب.

یکی از رویدادهای بسیارمهمی که در سال‌ها ی اخیر در جامعه حسابداری کشور به وقوع پیوست، تدوین استانداردهای حسابداری ایران بر مبنای استانداردهای  بین‌المللی حسابداری و الزام به رعایت آن در تهیه صورت‌‌های مالی بود. از آنجا که این استانداردها شامل تغییراتی در برخی از روش‌ها و رویه‌های مورداستفاده نسبت به سال‌های قبل از الزام به رعایت استانداردها بود، این احتمال همواره وجود داشت که قابلیت مقایسه صورت‌‌های مالی زیر سوال رود. به این ترتیب در این مقاله قابلیت مقایسه صورت‌های مالی، در قبل و بعد از الزام به رعایت استانداردهای حسابداری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

واژه هاي كليدي : استاندارد حسابداري ، تدوين استانداردها ، وضعيت مالي ، نتايج عمليات

مقدمه‌
استانداردهای حسابداری ایران عمدتاً با استانداردهای بین‌المللی مطابقت دارد، از جمله موارد مطابقت کامل، استاندارد حسابداری شماره 15 تحت عنوان<حسابداری سرمایه‌گذاریها>ست که با استاندارد بین‌المللی شماره 25 مغایرتی ندارد. براساس استاندارد حسابداری شماره 15، سود سهمی موجب تغییر در مبلغ دفتری سرمایه‌گذاری نمی‌شود. طبق همان استاندارد سرمایه‌گذاریهای کوتاهمدت سریع‌المعامله در بازار را می‌توان در صورتهای مالی به ارزش بازار منعکس کرد و سود یا زیان حاصل از تغییرات قیمت آنها را در طی دوره به حساب درامد یا هزینه دوره منظور نمود. از طرف دیگر براساس استاندارد حسابداری شماره 3 تحت عنوان «درامد عملیاتی»، سود حاصل از سرمایه‌گذاریهایی که به‌ روش ارزش ویژه ثبت نشده است، در زمان احراز حق دریافت توسط سهامدار، شناسایی می‌شود.
این مقاله به ارائه مسائل، اشکالات یا ابهاماتی می‌پردازد که در مورد موضوعات بالا و کاربرد آنها وجود دارد.

مفروضات و اصول حسابداری یک سری مفاهیم کلی هستند که به کارگیری صحیح آنها مستلزم تدوین ضوابط اجرایی است که راهنمای به کار گیری آنها در عمل باشد .

در ایران بر اساس بند 4 تبصره 2 قانون تشکیل سازمان حسابرسی و ماده 6 قانون اساسنامه سازمان حسابرسی، وظیفه تدوین وتعمیم اصول و ضوابط حسابداری و حسابرسی به این سازمان محول شده است .

سازمان حسابرسی در راستای ایفای وظیفه فوق،تاکنون 24 استاندارد حسابداری در خصوص موضوعات مختلف حسابداری تدوین ودر قالب نشریه شماره 165 ارائه نموده است که از تاریخ 1/ 1 / 1380 لازم الاجرا است .

فهرست مطالب :

تعریف حسابداری

نقدی براستانداردهای حسابداری برای ایران

شیوه‌های تدوین چارچوب نظری و استانداردهای حسابداری

رویکردهای حاکم بر تدوین استانداردهای حسابداری بخش عمومی

عوامل توسعه نیافتن حسابداری در ایران

استاندارد حسابداری مالی شماره ۱۲

استاندارد حسابداری شماره ۱۵

ضرورت تدوین استاندارد حسابداری سود هر سهم در ایران

تغییر طبقه‌بندی سرمایه‌گذاریها

بررسی تطبیقی استانداردها

خلاصه و نتیجه گیری

نويسنده :بهزاد
تاريخ: پنجشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۱ ساعت: 10:12

bot.jpg (34313 bytes)

RufBOT  از سیستم TWS434RF  استفاده می کند

 

استفاده از RF   در طرحهایتان راه حل مناسبی است. ولی اگر شما نیز مانند من مبتدی باشید , ساختن موفقیت آمیز یک فرستنده-گیرنده  Solid RF سخت است.

وقتی که من شروع به کار کردم ,نمی دانستم فلز برد بورد[1]  مانند خازنهای کوچکی عمل نموده و باعث اعوجاج سیگنال فراوانی شده ,که در نتیجه عملکرد و پویایی مدار تغییر میکند.

پس از تحقیق زیاد جفت فرستنده-گیرنده TWS 434 و RWS 434  از Reynolds Electronics  را پیدا کردم.البته من تولیدات مشابهی از MING Microsystems و  Radioshack   را نیز امتحان کردم, اما محصول  Reynolds Electronics از لحاظ قابلیت , قیمت و راحتی کار با آن بهتر از بقیه بود.بنابراین به کمک آن و نیز دو میکروکنترلر PIC16F84  [2]   کار کردن روی رابط سریال RF  خود که واسط بین کنترل گر(جوی استیک[3]) و روبوت بود را  شروع کردم.شما می توانید این قطعات را در  www.rentron.com/rf_remote_control.htm   بیابید.

نويسنده :بهزاد
تاريخ: یکشنبه یکم مرداد ۱۳۹۱ ساعت: 8:27

تعداد صفحات ۸۰

قیمت ۱۶۰۰۰ تومان

فهرست مطالب

عنوان صفحه

چکیده فارسی ......................................................................................... 1

مقدمه ................................................................................................. 2

فصل اول

مقدمه اي بر گرید و بحث کشف منبع در آن ................................ 4

-1-1 مقدمه ............

..... 4

-2-1 مروري بر گرید ............................................................................... 4

-3-1 آشنایی با مسائل و چالشهاي مهم موجود در گرید ................................ 6

-4-1 مفهوم کشف منبع در گرید ........................................................ 6

-5-1 روشهاي استفاده شده براي کشف منبع در گرید .......................... 8

-6-1 دید کلی از روش پیشنهادي خودمان .............................................. 10

-7-1 خلاصه و نتیجهگیري ......................................................... 10

فصل دوم

بررسی کارهاي مربوطه در زمینه کشف منبع ............................. 13

-1-2 مقدمه ................................................................. 13

13..................................................... Re-routing Tables -2-2 کشف منبع در گرید با استفاده از

براي کشف منبع در محیط گرید ................................................... 16 Li -3-2 روش پیشنهادي

-4-2 کشف منبع با استفاده از مقادیر اعتبار براي سازمانهاي مجازي ................... 18

-5-2 روش کشف منبع با استفاده از نقشه بیتی در گرید .................... 20

-6-2 سایر روشهاي کشف منبع ................................................. 22

-7-2 تفاوت روش پیشنهادي خودمان با روشهاي بحث شده .................. 23

-8-2 نتیجه گیري .............................................................................. 24

فصل سوم

ارائه الگوریتم پیشنهادي ......................................................... 27

-1-3 مقدمه ......................................................................... 27

-2-3 توصیف نقشههاي بیتی استفاده شده در الگوریتم ........................ 27

-3-3 تشکیل درخت و توصیف الگوریتم ............................................... 29

34..................................................................... (FRDT) -4-3 الگوریتم کشف منبع پیشنهادي

-5-3 الگوریتم به روز رسانی .................................................................................................. 36

-6-3 بهبود روش در یک محیط گرید واقعی .................................... 39

-7-3 پیچیدگی مکانی و زمانی ...................................................... 41

-8-3 خلاصه و نتیجه گیري ........................................................ 41

فصل چهارم

نتایج شبیه سازي ..................................................................... 44

-1-4 مقدمه ............................................................................................ 44

-2-4 نتایج شبیه سازي ................................................................................. 45

-3-4 نتیجه گیري ........................................................................... 50

فصل پنجم

53.................................................................................................... vhdl

53............................................................................................................ vhdl -1-5 مقدمه اي بر

53......................................................................... vhdl -2-5 فاکتورهاي قابل ملاحظه در ارزش

-3-5 تعریف ورودي و خروجی ............................................................................................... 55

57................................................................................................... vhdl -4-5 تحلیل یک برنامه

58.................................................................................................. data types -5-5 انواع داده ها

-6-5 تعریف فیزیکی یک نوع داده ................................................. 59

فصل ششم

نتیجهگیري و کارهاي آینده ..................................................................................................... 62

-1-6 نتیجهگیري ...................................................................................... 62

-2-6 کارهاي آینده ................................................................................................................. 62

فهرست منابع (ابتدا منابع فارسی و سپس منابع غیر فارسی) ....................... 63

منابع فارسی ................................................................................................... 63

 

منابع لاتین .............................................................................................................. 64

چکیده انگلیسی .........................................................................................

چکیده

در این پایاننامه ما یک الگوریتم جدید پیشنهاد می کنیم و آن استفاده از یک درخت وزن دار براي کشف منبع است. ما از یک نقشه بیتی که تعداد خانه هاي آن به نسبت تعداد صفت هاي موجود براي هر منبع است استفاده می کنیم. در واقع ما در این درخت در هر گره ردپایی از منابع موجود در فرزندان یا نسل هاي آن گره را خواهیم داشت و در نتیجه با رسیدن درخواست کاربر به هر یک از این گره ها در صورت وجود این منبع درخواست شده در فرزندان یا نسل ها، ما با استفاده از این ردپا می توانیم به صورت مستقیم و بدون مراجعه به گرههاي اضافی و ایجاد ترافیک غیرضروري به گرههاي که این منبع را در اختیار دارد دست پیدا کنیم.

واژگان کلیدي : درخت وزن دار ، کشف منبع ، نقشه بیتی ، ردپایی در هر گره از فرزندان ، نسل هاي گره.

 

نويسنده :بهزاد
تاريخ: شنبه سی و یکم تیر ۱۳۹۱ ساعت: 13:53
تعداد صفحات ۱۱۳

قیمت ۲۲۶۰۰ تومان

فصل اول:

مقدمه :

مدیریت ورهبری از ارکان سازمان وجامعه است ، مدیریت آموزشی در بین انواع مدیریتها از جایگاه ویژه ای برخوردار است . اگر آموزش وپرورش هر جامعه در رأس همه مسائل جامعه باشند ، مدیریت آموزشی با همان منطق جایگاه مهمی در بهسازی وتوسعه جامعه دارد اگر مدیران آموزشی جامعه دارای دانش ومهارت کافی باشند بدون تردید نظام آموزشی نیز از اثر بخشی ، کارایی واعتبار بالایی برخوردار خواهد بود .

 زمان حاضر را عصر مدیریت ورهبری می نامند چون موفقیت نهادها وسازمانها تا حد زیادی به کارایی واثر بخشی مدیریت بستگی دارد . نقش مدیریت در بهره وری سازمان ها باعث پیدایش سبک های مختلف مدیریت شده است . برای اینکه بتوانیم مدیریت وآموزش وپرورش را زنده سازیم باید در زمینه گزینش وبه کار گماری ونگهداری مدیران شایسته  از سوی نظام آموزشی توجه بسیاری داشته باشیم واز سوی مراکز علمی ودانشگاهی جریانات وواقعیتهای مدیری را روشن وآگاه نموده ودر اختیار مطا لعه کنندگان قرار دهیم وبه تدریج زمینه تفکر وتحقیق در مدیریت نظام آموزشی را فراهم سازیم.

مدیران مدارس غالباً دارای رفتارهای متفاوتی می باشند ورفتار آنها از سوی افرادی که با او ارتباط دارند مورد داوری وارزشیابی قرار می گیرد واز جمله افرادی که بیشتر با مدیران سروکار دارند معلمان ودانش آموزان می باشند واین افراد طرز کار رفتار مدیران را مورد مشاهده قرار می دهند وجنبه های مختلفی از کار او را مورد توجه وتأکید قرار می دهند. در این تحقیق سعی بر آن است که به جمع آوری اطلاعاتی در رابطه با عواملی که باعث موفقیت مدیران شود بپردازیم تا از این طریق زمینه ای برای پژوهش درباره ی مدیریت وشیوه های رهبری در مدرسه فراهم گردد.

 

 

منابع و ماخذ

1- علاقه بند ، علی ، اصول  مدیریت آموزشی ، 1383

 

2- علاقه بند ، علی ، مقدمات مدیریت آموزشی ، 1375

3- علاقه بند ، علی ، تربیت مدیران و رهبران آموزشی ، مجله مدیریت در آموزش و پرورش ، تهران ، سال دوم ، شماره 1 ، 1372

4- اقتداری ،علی محمد ، سازمان ومدیریت ، چاپ  چهاردهم ، تهران ، انتشارت کهنمویی زاده بی تا

5- علوی ، سید امین الله ، مطالعه  تطبیقی در زمینه ارزشیابی کارکنان در چند کشور

6- پال هرسی و کنت بلا نچارد ، مدیریت رفتارسازمانی ، ترجمه علاقه بند ، علی ، چاپ هشتم ، تهران ، انتشارات ، امیرکبیر ، 1374

7- علاقه بند ، علی ، تحقیقی درباره ویژگیهای رفتاری مدیران اثر بخشی ، مجله مدیریت در آموزش و پرورش ، تهران ، سال اول ، شماره 4 ، 1371

8- علاقه بند ، علی ، مقدمات مدیریت  آموزشی ، تهران : بعثت . 1371

9- بهرنگی ، محمدرضا ، مدیریت آموزشی و آموزشگاهی ، ناشر مولف (تهران ) ، چاپ دوم ، 1371

 

10- بازرگان ، عباس (مترجم ) ، ارزیابی  آموزشی و کاربرد آن در سواد آموزی تابعی ، تالیف ه س بولا، (تهران : مرکز نشر دانشگاهی )1362

11- برومند ، زهرا ، مدیریت رفتار سازمانی ، چاپ دهم ، تهران ، انتشارات متون درسی ، 1382

12- دلاور ، علی ، روشهای آماری در رونشناسی و علوم تربیتی ، چاپ اول ، تهران ، انشارات دانشگاه پیام نور 1369

 

13- طوسی ، محمد علی (مترجم) ، مدیریت و رهبری آموزشی ، چاپ دوم ، تالیف کمیل وایلز ، (تهران : انتشارات مرکزی آموزش مدیریت دولتی )1367

 

14- صافی ، احمد ، مدارس متوسطه و مهارتهای مدیران ،مجله مدیریت در آموزش و پرورش ، تهران سال دوم ، شماره 1 ، 1372

15- جعفری ، محمد تقی ، ترجمه و تفسیر نهج البلاغه ، جلد اول ، تهران ، دفتر نشر فرهنگ اسلامی ، 1357

16 – روح شهباز ، کامران (مترجم) ، مدیریت زمان ، تالیف دیوید لوئیس ، تهران : ققنوس ، 1382

17- شعبانی ، طیب ، مدیریت آموزشی ، تهران 1381

18- میر کمالی ، سید محمد ، رهبری و مدیریت آموزشی ، نشر سیطرون 1383

19- میر کمالی ، سید محمد ، رهبری و مدیریت آموزشی ، 1373

20- مجله رشد مدیریت مدرسه ، سال سوم ، شماره 4، دی ماه 1383

21- مهدویان ، اکبر ، ارزشیابی ، عملکرد شایستگی به کار و رفتار مدیران

 

نويسنده :بهزاد
تاريخ: دوشنبه نوزدهم تیر ۱۳۹۱ ساعت: 19:10

تعداد صفحات ۵۰

قیمت ۱۵۰۰۰ تومان

چکیده :

تجارت الکترونیکی را می توان انجام هر گونه امور تجاری بصورت آنلاین و از طریق اینترنت بیان کرد . این تکنیک در سالهای اخیر رشد بسیاری داشته است و پیش بینی می شود بیش از این نیز رشد کند . تجارت الکترونیکی به هر گونه معامله ای گفته می شود که در آن هر گونه خرید و فروش کالا یا خدمات از طریق اینترنت صورت پذیرد و به واردات و یا صادرات کالا و یا خدمات منتهی می شود . تجارت الکترونیکی معمولا کاربرد وسیع تری دارد ، یعنی نه تنها شامل خرید و فروش از طریق اینترنت است بلکه سایر جنبه های فعالیت تجاری ، مانند خریداری ، صورت برداری کالاها ، مدیریت تولید و تهیه و توزیع و جابه جایی کالا ها و همچنین خدمات پس از فروش را در بر می گیرد . البته مفهوم گسترده تجارت الکترونیک کسب و کار الکترونیک می باشد .

 

فصل اول : تجارت الکترونیک

1-1 - تاریخچه تجارت الکترونیک .............................................................................................................  2

1-2 – تعریف تجارت الکترونیک .......................................................................................  3

1-3 – مزایا و معایب تجارت الکترونیک ............................................................................ 5

1-4 – بسترهای لازم برای تجارت الکترونیک ................................................................ .. 9

1-5 – محدودیت های تجارت الکترونیک .........................................................................7

1-6 – مدل های تجارت الکترونیک ............................................................................ 8

1-6-1 – تجارت فروشنده با فروشنده ....................................................................10

1-6-2 – تجارت فروشنده با مصرف کننده ........................................................... 10

1-6-3 – تجارت مصرف کننده با مصرف کننده .......................................................... 10

1-6-4 – تجارت مصرف کننده با فروشنده ..................................................... 11

1-6-5 تجارت نقطه به نقطه .................................................................................. 11

1-6-6 – تجارت فروشنده با اداره ........................................................................ 12

1-6-7 – تجارت مصرف کننده با اداره ................................................................... 12

1-7 – راه اندازی یک تجارت الکترونیکی ........................................................... 13

1-8 – تجارت الکترونیک در ایران ..................................................................... 18

فصل دوم : پرداخت آنلاین

2-1 – پرداخت الکترونیکی ................................................................................. 22

2-2 – پول الکترونیکی ............................................................................................ 23

2-3 – ویژگی های پول الکترونیکی ...................................................................24

2-4 – انواع پول الکترونیکی ............................................................................... 26

2-5 – پرداخت همراه .................................................................................... 26

2-6 – پرداخت بر مبنای اشتراک پیام کوتاه ........................................................ 27.

2-7 – صورت حساب مستقیم موبایل .............................................................. 29

2-8 – موبایل وب ....................................................................................... 30

2-9 – صورت حساب مستقیم اپراتور ............................................................ 30

2-10 – کارت اعتباری ............................................................................... 31

2-11 – کیف پول آنلاین ............................................................................ 32

2-12 – بدون تماس نزدیک رشته ارتباطات .................................................33

2-13 – سرویس پرداخت .............................................................. 33

فصل سوم : کاربرد تجارت الکترونیک

3-1 – مقدمه ........................................................................................................ 36

3-2 – مسئله تحقیق .......................................................................................... 36

3-3 – اهداف تحقیق ...................................................................................... 38

3-4 – مفهوم تجارت الکترونیکی .................................................................... 45

3-5 – بررسی توامندی های تجارت الکترونیکی بر عملکرد شرکت ها .........................39

3-6 – تاثیر اینترنت بر ساختار صنعت ( محیط نزدیک )  ...................................................40

 پارادایم گزینشی دانینگ ......................................................... 40  E 3-7 –    

3-8 – تاثیر تجارت الکترونیکی بر توسعه صادرات.................................................................... 41

3-9 – راهکارهای تجارت الکترونیک برای تسهیل و تسریع فرآیندهای صادرات ...44

10-3- تحلیل تجربه ی موفق شرکت گز سکه............................................. 45

4-10-1 – تاریخچه و معرفی شرکت.............................................................. 45

 3-11–   نتیجه گیری...................................................................................48

 مراجع ................................................................................................... 49

فهرست اشکال :

شکل 1-1 – فلسفه تجارت الکترونیک ........................................................... 17

شکل 1-2 – زمان گسترش تجارت الکترونیک در مناطق مختلف جهان ..................... 18

فهرست جداول :

 درسال 2010 ...................................................................... 17  B2Bو  B2Cجدول 1-1 – حجم تجارت

جدول 2-1 – روشهای پرداخت الکترونیک .............................................................................................. 34

دوستان
ابزارک هاي وبلاگ